Використовуємо програми

2264
 • Причина невдач браузера Internet Explorer
 • Історія Інтернет Експлорера від версії 1 до 11
 • Що нового з’явилося в Експлорері
 • Налаштування IE — як його оновити або повністю видалити
 • Здрастуйте, шановні читачі блогу . Сьогоднішня стаття буде присвячена, без перебільшення, «великого і жахливого» браузеру всіх часів і народів — Microsoft Internet Explorer або ж скорочено MSIE. Багато хто не захочуть читати цю статтю далі з-за страшного неприйняття, яке викликав у них цей монстр перед тим, як вони пересіли на вже описані мною раніше популярні браузери — найшвидший браузер від Гугла, Firefox від корпорації Mozilla або Оперу.

  Використовуємо програми

  Але поспішаю вас зупинитися від догляду і передуючи висновки, зроблені в кінці цієї публікації, скажу, що сучасна версія Інтернет Експлорера вже не страждає тими дитячими хворобами, які були притаманні його попередникам, починаючи з жахливою версії під номером 6. Перша версія, до речі, вийшла практично відразу, як тільки з’явився інтерес до інтернету у користувачів. Тобто це один із самих старих браузерів в світі.

  Сучасний IE підтримує всі актуальні зараз стандарти розробки сайтів за версією W3C, проходить тест браузерів на профпридатність (Acid 3), працює швидко і до нього прикрутили практично всі ті ж самі рюшечки, що зараз є в наявності у Хрому, Мазилу або Опери. Тому читаємо статтю далі і намагаємося зрозуміти, чого в ньому все ж не вистачає.

  Internet Explorer — історія і причина невдач

  Примітно, що зараз завантажити Internet Explorer можна абсолютно безкоштовно як і раніше, але тепер при встановленні Інтернет Експлорер не буде перевіряти вашу операційну систему на валідність.

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Тобто тепер його можна встановлювати, а ще оновлювати на будь-якої версії Windows Віста і 7 (для XP правда IE9 не підійде — таким чином microsoft намагається стимулювати продаж нових версій ОС), навіть зламаної. Особисто я сиджу досі на Вісті і не збираюся з неї злазити, тому мені вище дев’ятій версії браузера не стрибнути, а ось власники 7 або 8 отримують в комплекті вже Експлорер 10 і 11, відповідно:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Можете також завантажити Explorer заточений » під роботу з Яндексом (з Елементами, Yandex поштою і візуальними закладками).

  Нам же з вами спочатку необхідно буде зануритися трохи в історію створення та розвитку Microsoft Internet Explorer, щоб зрозуміти на якому саме етапі розробники допустили фатальну помилку, через яку популярність цього браузера впала з рекордною, практично стовідсоткової (95% на початку століття), до поточної «жалюгідною» половини від усього ринку інтернет-браузерів.

  Насправді основною причиною падіння стала зайва самовпевненість мелкомягкой компанії (заснована на беззастережній гегемонії їх операційної системи в світі) і той розслабон довжиною в п’ять довгих років, який вони собі дозволили зробити на початку століття (з 2001 по 2006 роки). Розробники втратили нитку лідерства та ігнорували ті інновації у розробці сайтів, які враховувалися браузерами конкурентів.

  Чомусь керівництво MS вважало, що це весь світ повинен підлаштовуватися під жахливо відстав від реального життя і потреб веб розробників Експлорер 6. Коли ж на горизонті замаячив реальний колапс, то для того, щоб наздогнати вже далеко пішли вперед конкурентів, розробникам знадобилося ще п’ять років.

  Висновок, який випливає з досвіду цього гіганта софтостроения — не розслабляйся, а то… MSIE є лідером на ринку оглядачів зараз не в силу того, що він реально хороший (хоча дев’ятка та наступні версії практично відповідає цьому визначенню), а тому що ос Windows і раніше править бал на ринку операційних систем.

  Не поставляйся Explorer разом з нею — не бачити б йому тоді пальми першості. Хоча після виходу 9 його частка трохи підросла в світі:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  У рунеті вже навіть зараз IE відтіснений на другий план не тільки реактивним вискочкою Гугл Хромом, але і його давніми конкурентами «Мазілою» Фаерфоксом і Opera. З популярних поки що лише браузер Сафарі не приділяв Internet Explorer.

  Дивіться самі, оглядачі в світовому рейтингу за останні три роки мали такі частки від усього пирога:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  За три роки Хром примудрився збільшити популярність в три рази, а наш герой став в два рази менш популярним, і це при тому, що Віндовс раніше всюдисуща.

  Якщо ж дивитися тільки по рунету, то судячи за даними лічильника ЛайвИнтернет популярність Експлорера вкрай низька:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Від сили набереться відсотків десять, якщо підсумувати користувачів всіх версій браузера.І це вже серйозно, враховуючи той гандикап, який Microsoft має через засилля їх операційки з передвстановленим IE.

  Але насправді поточна війна браузерів (яку вже і війною-то назвати не можна) для Internet Explorer була аж ніяк не першої, а вже другою. У першій він виграв, що називається, » в одну хвіртку. У той час це дійсно був передовий за впровадженим у нього інновацій браузер, який виграв би, мабуть, і без підтримки Windows.

  Пам’ятаєте, коли я розповідав про історію появи Мазилу Фаерфокса, то згадував про те, що він є спадкоємцем першого графічного браузера в світі під назвою Mosaic, який надалі реінкорніровался в Netscape Navigator. Ось саме з Netscape і вів війну Експлорер початкових версій (від ІЕ1 до IE6).

  Причому він виграв цю війну чесно (ну, майже) і справді був краще глючного і нестійкого на той момент конкурента. У той час MSIE випускався не тільки Windows, але і для Mac OS, а так само лінукса. Зараз, звичайно ж, його теж можна запускати на цих операционках (наприклад, для тестування при розробці сайтів), але для цього знадобиться використовувати емуляцію в Wine.

  Війна браузерів закінчилася повним розгромом і зникненням розробників компанії Netscape. Проте вони встигли нанести удар в спину Microsoft і їх дітищу Internet Explorer. Справа в тому, що коди браузера Netscape були передані в спеціально для цього створену некомерційну організацію Mozilla, яка згодом і змогла (правда вже на основі повністю переписаного ядра) створити свій шедевр (на той час) під назву Мазило 1.

  Саме стрімке зростання його популярності серед користувачів інтернету і став стимулом до того, що дрібном’які розробники почали, нарешті, ворушитися, а не спочивати на лаврах. Хоча зараз основний удар під дих експлорер отримав вже від дітища Гугла під назвою Хром (який вийшов на перше місце за популярністю в світі), але це вже деталі, хто саме нокаутує гіганта.

  Історія Інтернет Експлорера від версії 1 до 11

  Перша версія Explorer з’явилася ще в далекому 1995 році і в її основі були деякі напрацювання з першого графічного браузера Mosaic, які придбала компанія Microsoft:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Протягом наступного року ще були випущені друга і третя версії (у неї вже була впроваджена підтримка CSS — каскадні таблиці стилів), а через два роки восени 1997 вийшов вже IE4, який поставлявся разом з Windows 98.

  Його код був суттєво доопрацьований і саме він поклав початок війні інтернет оглядачів і подальшого тріумфальній ході эксплореров по планеті. Четвірка мала на той час дуже швидким движком, що випускалася для різних платформ (windows, макОС і лінукс) і завдяки цьому (а так само інтеграції з Віндовс) зміг вже на той момент захопити близько шістдесяти відсотків ринку в світі.

  Internet Explorer 5 і його допрацьована версія 5.5 (вбудовувалася в Windows ME, яка була названа на честь міленіуму або ж кінця тисячоліття) з’явилися на рубежі століть і саме в ній з’явилася інновація, яка зараз використовується повсюдно і називається AJAX. За що варто подякувати розробників цього дива.

  Ну, а в 2001 році компанія випустила свого монстра під номером 6, від спадщини якого не знають як звільнитися по цю пору. Причому, звільнитися від нього мріють не тільки вебразработчики, але і сама Microsoft, яка створила навіть сайт з звітом останніх днів життя цього мастодонта (вираженого в числі користувачів ще сидять на голці IE6):

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Дана версія браузера поставлялася з дуже популярною операційною системою Windows XP, яка активно використовується багатьма користувачами і по цю пору (швидка, легка і практично не поступається сучасним Вісті і 7, за апгрейд (що це?) на які потрібно ще й гроші платити). Звідси і ростуть ноги такою феноменальною живучості IE6. За час почевания на лаврах розробників в цій версії набралося таку кількість дірок, що він став схожий на сир.

  Основна ж проблема шістки криється в її не відповідності сучасним стандартам вебразработки, закладеним в консорціум W3C (цей консорціум організував творець всесвітньої павутини Тім Бернерс-Лі). Уявіть ситуацію, коли розробник створює шедевр, який ним і залишається в Опері, Хромі або Мазілу, але от в IE 6 все йде сикось-накось.

  Тому веб розробникам доводиться крутитися, витрачати час і підганяти свої сайти під застарілі стандарти. Нещодавно я писав про директиву doctype мови розмітки Html, де говорив, що її основне завдання: дати зрозуміти браузеру за яким-саме стандартам розбирати код веб-сторінки. Приклад деяких косяків по цій темі наведено у статті про використання height, width і overflow в CSS.

  Через п’ять років MS розродилася новою версією — Інтернет Експлорер 7. Він увійшов до складу нової операційки Віста і за великим рахунком все одно залишався глючним. Був один глючний оглядач, а стало два. Спасибі мелкомягким за це. З позитивних моментів — додалися закладки (стало можливим відкривати нові сторінки в тому ж вікні, а не в новому), які вже були у всіх конкурентів:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Серйозно поліпшити ситуацію з відповідністю стандартам веб розробки W3C вдалося тільки в MSIE 8, та й то не до кінця. Була так само покращено безпеку роботи (наприклад, з’явилася захист від фішингу). Але реально хорошим, робочим, швидким і правильним Explorer став тільки починаючи з дев’ятої версії, коли конкуренти вже погрожували просто його поховати. Дев’ятка навіть практично пройшла тест браузерів на профпридатність ACID3:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Загалом-то, вчасно нагодилися розробники, але у багатьох залишився жахливий осад і переходити на Експлорер 9 вони вже поспішати не будуть. Тут потрібно не тільки наздогнати конкурентів (що ще навіть не повністю вдалося), але і запропонувати щось своє нове та корисне. Можливо, що IE 10 і 11 як раз і дозволить знову повернутися йому в обойму.

  Взагалі для Microsoft дуже важливо мати в арсеналі оглядач, встановлений у більшості користувачів комп’ютерів. Знаєте чому? З таким інструментом набагато простіше зробити якісний пошуковик, а у MS такий має місце бути — пошукова система Bing, яка, правда, зовсім не користується популярністю в рунеті тоді, як у світі у неї досить пристойна частка.

  Знаєте чому лідеру світового пошуку Гуглу знадобилося створювати Хром і вкладати величезні кошти в його розкрутку? Та все ж — підвищення якості пошуку. Якийсь час назад початку складатися така тенденція, що завдяки обліку поведінкових факторів дітище мелкософта Бінг став набирати очки користувачів саме за досить високу релевантність пошукової видачі тим запитам, які вводили в нього користувачі.

  Але це тільки один з аспектів, який підганяє власників пошукових систем обзаводитися власними браузерами. Важливу роль тут відіграє і та система пошуку, яка буде інтегрована в нього за замовчуванням. Це може істотно вплинути на відвідуваність пошукових систем, тим самим збільшивши його дохід з контекстної реклами.

  До речі, згаданий Яндекс теж зробив свій браузер на тому ж безкоштовному движку, що і Хром (навіть вже почила в бозі пошукова система Рамблер випустила свій власний браузер Ніхром).

  Що нового з’явилося в Експлорері 9

  Як я вже згадував на початку статті, Експлорер останньої версії (з урахуванням вашої Ос, природно) можна завантажити на офіційному сайті і не боятися ставити навіть на зламану вінду. Перше, що кидається в очі після запуску — це мінімалізм в стилі Гугл Хрому:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  За замовчуванням буде отрисовываться всього одна панель з інструментами, що дозволяє максимум місця віддати під відкриття сторінки. На цій панелі є велика кнопка Назад і більше маленька Вперед, а кнопки оновлення та припинення завантаження сторінки переміщені в кінці адресного рядка.

  Після адресного рядка розташована панель з вкладками, а так само всього три піктограмки, найцікавішою з яких є остання, бо дозволяє дістатися до всіх можливих налаштувань IE.

  Панель пошуку тепер поєднана з адресною рядком і саме через неї слід задавати свої питання пошукової системи, яка у вас вибрано за промовчанням. Коли ви будете вводити свій запит, то побачите випадає панель з підказками як самого пошукача, так і підбором, який здійснює Internet Explorer по своїй базі:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Внизу екрана наведено пошукові системи, по яких у вас буде можливість здійснювати пошук. Якщо чогось не вистачає, то тисніть по розташованій в правому нижньому куті кнопку «Додати» і на сторінці надбудов (розширень) «Колекція» переходьте в лівому меню вкладку «Пошук». Вибираєте, наприклад, Google і у новому вікні клацаєте по кнопці «Додати в Explorer»:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Далі погоджуєтесь з установкою і у вас з’явиться нова пошукова система, яку в налаштуваннях, при бажанні, ви зможете зробити використовуваної за замовчуванням.

  Що ще такого вже нового з’явилося в Інтернет Експлорері? Не знаю, чи це мені так здається, чи то правда, але він, по-моєму, підвищує контрастність шрифтів у порівнянні з іншими браузерами. Він робить їх більш темними і як би більш різко окресленими. Особисто мені це здається зайвим і тисне на очі. Але як я вже згадував трохи вище, дітищу мелкософта зараз потрібно не просто наздогнати інші оглядачі, але і привнести якусь свою родзинку.

  Давайте я спробую все те, що мені здалося плюсом в новій версії, просто перерахую і опишу коротко:

 • На мій погляд, він дійсно став швидше за своїх попередників. Розробники заклали в Explorer 9 можливість використання процесора відеокарти для промальовування сторінок.

  На деяких нетбуках зі слабкою графікою це може привести до уповільнення отрисовывания сторінок, тому можна буде зайти в налаштування і відключити цю опцію (значок шестерінки — «Властивості оглядача» — вкладка «Додатково» — поставити галочку в самому нижньому пункті в області з прокруткою)

 • Я вже говорив трохи вище, що для залучення до себе уваги раніше які були відлякані користувачів, эксплореру потрібно нас чимось здивувати. Причому, здивувати в позитивному плані. Можна сказати, що йому це вдалося. Правда це не чергові рюшечки, які добре видно всім, а реально корисна річ — безпека. На сьогоднішній день 9 можна назвати єдиним реально безпечним браузером.

  Дивіться самі, відома компанія провела тестування всіх популярних браузерів на предмет блокування (або попередження) завантаження файлів з шкідливими кодами (які потім вимагають, наприклад, гроші на відіслати SMS). Причому, антивірусні програми проти такого типу шкідництва часто бувають безсилі:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Як не прикро це чути всім любителям Хрому, Опери чи Мазилу, але Internet Explorer поточної інкарнації в плані безпеки знаходиться на недосяжній висоті. В підтвердження можете подивитися відеоролик, де всіх популярних браузерів по черзі підсовують фішинговий сайт і намагаються завантажити шкідливий код (читайте про мою історію зараження сайтів вірусами). Як ви думаєте, який саме з піддослідних кроликів протрубив тривогу в самоті, а інші скромно промовчали?

 • Нарешті, в Експлорері з’явився повноцінний менеджер завантажень, в який можна потрапити через пункт «Подивитися завантаження» з верхнього меню налаштувань або ж просто натиснути Ctrl+J на клавіатурі. Менеджер підтримує докачку, з контекстного меню закачування можна перейти на сторінку, звідки ви це добро завантажуєте, а також можна потрапити в папку з вже скачаним файлом за посиланням «Завантажити». Простенько, але зі смаком.
 • Змінився в кращу сторону стиль повідомлень, які з’являються внизу вікна, наприклад, при вашому намір завантажити що-небудь з мережі:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

 • Вже у всіх оглядачів є аналог плагіна Firebug (використовується в браузері Firefox). Microsoft Internet Explorer не став винятком. Правда мені звичніше спосіб виклику панелі розробника з контекстного меню цікавого елемента на вебсторінці, а тут я такого пункту в контекстному меню не знайшов.

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Тому в MSIE потрібно спочатку клацнути по F12 на клаві (або вибрати пункт «інструменти» з випадаючого меню піктограмки шестерні в правому верхньому куті), а вже потім, натиснувши на піктограмку стрілочки, клацнути мишею по елементу на сторінці (в іншому все як у фаейрбаге — читайте за посиланням розташованої трохи вище).

 • Повторюючи за Хромом, розробники інтернет експлорера реалізували можливість відкриття вкладки в новому вікні її простим перетягуванням за будь край екрану. Можлива і зворотна операція. Щасливі користувачі windows 7 можуть ще й закріплювати вкладки з часто використовуваними ними сторінками в панелі завдань або навіть в меню кнопки пуск. Тільки от я досі сиджу на Вісті і всіх цих принад на собі поки що не відчув.
 • Так само слідом за конкурентами в IE додали можливість приватного серфінгу в інтернеті, коли після сеансу роботи всі збережені в браузері дані (кеш, куки і т. п.) видаляються. Для переходу в цей режим досить вибрати з меню шестерні пункти «Безпека» — «Перегляд InPrivate», або можна просто натиснути комбінацію клавіш Ctrl+Shift+P.

  Якщо вам з якихось причин постійно або часто потрібно працювати в приватному режимі, то можете редагувати властивості ярлика для запуску Explorer, додавши в кінці прапор, щоб вийшло приблизно так:

  шлях до папки з браузером\Internet Explorer\iexplore.exe» –private

 • Спочатку мінімалістичний зовнішній вигляд нового зовсім не означає, що ви не зможете повернути повністю або частково ті інструменти, до яких звикли при роботі з попередніми версіями Експлорера (меню, панель стану та ін). Зробити це можна досить просто клацніть по будь піктограммке з верхньої панелі інструментів і поставте галочки напроти потрібних вам інструментів (спочатку все вимкнено):
  Використовуємо програмиВикористовуємо програми
 • Ну, те, що розробники нового Internet Explorer списували функціонал у Хрому, стає зовсім очевидно, коли ви спробуєте відкрити нову порожню вкладку з допомогою меню або за допомогою крайній справа маленької вкладки. Там ви побачите всі ті ж десять прямокутників з іконками favicon тих сайтів, які найчастіше відвідували за допомогою даного браузера. Кольорова смужка знизу буде ілюструвати ступінь відвідуваності цих самих ресурсів (її колір береться із фавіконки).

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Внизу ви знайдете посилання для відновлення вкладок, відкритих в IE під час вашого попереднього сеансу роботи. Там же можна перейти в приватний режим роботи. Але мені до душі експрес панель має місце бути в браузері Опера. Реалізувати її в експлорері досить просто. Досить встановити візуальні закладки Яндекса або яке-небудь аналогічне розширення.

  Правда після їх установки вам доведеться зайти в налаштування розширень для IE (шестірня — Надбудови) та увімкнути Візуальні закладки:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  В результаті при відкритті нової порожній вкладки ви побачите дуже гнучко настроюється (з допомогою розташованої в лівому нижньому кутку кнопки) експрес панель або, як її обізвав Яндекс, візуальні закладки:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Крім цього Яндекс Елементи додадуть у ваш Explorer можливість перевірки орфографії «на льоту» при заповненні форм на сайтах, залишення коментарів або ж при написанні постів в свій блог.

 • Налаштування IE — як його оновити або повністю видалити

  Ну, власне, тут практично нічого не змінилося і всі налаштування IE як і раніше живуть в пункті «Властивості оглядача» контекстного меню шестерні:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Стільки років уже властивості оглядача виглядають однаково:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  На вкладці «Загальні» як зазвичай можна зробити потрібну сторінку (наприклад, головну Яндекса) домашній, очистити кеш та інші тимчасові файли браузера, вибрати пошукову систему, яка буде використовуватися потім за замовчуванням, ну а так само спробувати налаштувати режими відкриття вкладок. Всі.

  З того, що я хоч іноді використовую, варто згадати, що на вкладку «Конфіденційність» можна натиснути на кнопку «Додатково» і вимкнути cookies при необхідності. На вкладці «Підключення» можна натиснути на кнопку «Налаштування мережі» для прописування адреси проксі-сервера. Ну і в «Додатково» можна подивитися, що з наявних там налаштувань вам захочеться змінити.

  Тепер про головне. Як видалити internet explorer? Багато і дуже давно задають це питання. Але він розробниками зазвичай так сильно інтегрувався з системою, що видаляти його було собі дорожче. Загалом-то, це стало ще одним приводом для ненависті до цього браузеру, який навіть видалити толком не виходило. Як справи з цим справа в сучасних версій?

  Так, по великому рахунку нічого не змінилося. Інтернет Експлорер не можна видалити, а, наприклад, відкотити до вісімки (тобто до попередньої версії). Для цього потрібно буде пройти по наступному шляху: «Пуск» — «Панель управління» — «Програми та компоненти» — з лівого меню «Перегляд інстальованих оновлень»:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Загалом, можна спробувати не видалити, а відключити його. Робиться це в цьому ж вікні, але тільки в лівому меню потрібно вибрати пункт «Включення і відключення компонентів Windows». А взагалі, кращим рішенням буде забити на IE, бо його повне видалення може вийти вам боком. Та і якщо ви будете вносити які-небудь зміни в свій сайт, то отримані результати обов’язково потрібно буде тестувати в тому числі і в Експлорері, хоча це питання вирішується і іншими способами.

  Тепер питання — як оновити explorer. Ще раз підкреслю, що це здебільшого елемент операційної системи, ніж окрема програма. Тому його окреме оновлення не передбачено. Точніше кажучи, якщо ви налаштували автоматичне завантаження та установку оновлень в системі, то і IE оновиться як тільки дрібном’які випустять нову версію для вашої ОС.

  Налаштування оновлень для Вісти здійснюється по наступному шляху: Пуск» — «Панель управління» — «Центр оновлення Windows» — з лівого меню «Настройка параметрів». Якщо ви не хочете отримувати оновлення для ОС, то можна буде оновити Internet Explorer простим скачуванням нової вийшла версії з офіційного сайту.

  Ну і все, мабуть. В принципі, поточна версія мене порадувала, проте переходити на неї я не має наміру. Хоча після її виходу загальна картина розподілу часток на ринку браузерів почала поліпшуватися для IE.

  Удачі вам! До зустрічей на сторінках блогу