Використовуємо програми

2125
 • Що таке браузер простими словами
 • Не потрапили до п’ятірки лідерів
 • Що таке кеш браузера
 • Як очистити кеш
 • Здрастуйте, шановні читачі блогу . Браузери важливі не тільки користувачам, які шукають для себе самий швидкий, зручний і безглючный варіант браузера, але і вебмайстрам.

  Не секрет, що у різних програмах деякі сайти можуть відображатися по-різному і щоб цього не відбувалося, вебмастера намагаються використовувати кросбраузерність верстку сайту. Але сьогодні я хочу трохи відійти від проблем вебмастеринга і запропонувати вам разом зі мною спробувати оцінити найбільш популярні з відомих браузерів.

  Використовуємо програми

  Для зручності оцінки я вирішив розбити їх на дві групи: популярні і маловідомі. Також я в загальних рисах дам характеристику всіх що беруть участь в огляді творінь з посиланнями на докладний опис всіх їх можливостей.

  Історія і Топ 5 кращих браузерів сучасності

  Почну з того, що ж таке браузер і яка історія розвитку цього напряму програмного забезпечення. Безумовно, що перший оглядач міг з’явитися на світ лише після того, як Тімом Бернерсом-Лі був придуманий інтернет (всесвітня павутина WWW). Власне, перший browser саме він і створив, бо без цього необхідного атрибута весь сенс його винаходу втрачало б сенс. Поясню свою думку.

  Тім Бернерс-Лі розробив всі технічні аспекти (протокол обміну даними http, мову гіпертекстової розмітки Html, принципи формування унікальних адрес сайтів URL та багато іншого). Але все це нічого б не дало без програми, яка б інтерпретувала мова розмітки сторінок у їх відображення на екрані монітора.

  Фактично браузер є інтерпретатором мови Html, стильовий розмітки CSS і Джава скриптів. Причому у різних версій можуть різнитися деякі нюанси, що і призводить до складнощів верстки сайтів. Але вебмастера вже давно навчилися виходити з цих ситуацій і в більшості популярних оглядачів всі ресурси мережі відображаються майже завжди правильно.

  Першим графічним браузером (він вже міг відображати не тільки текст, списки і таблиці, але і картинки!) був знаменитий Mosaic. Фактично він став родоначальником всіх сучасних браузерів і його популярність в той час була дуже велика. З використанням його коду були розроблені такі відомі в свій час шедеври, як Netscape і перший Internet Explorer, який завдяки своїй інтегрованості з операційною системою Windows і безкоштовності, повністю витіснив першого гравця з ринку.

  Однак, була створена некомерційна організація Мазило, яка успадкувала вихідні коди Netscape (фактично Mosaic). Але тим не менше ця компанія, назва якої походить від варіації англійських слів «вбити мозаїк», повністю переробила код першого браузера і створила одного з сьогоднішніх лідерів ринку — Мазілу Фаєрфокс.

  Зазвичай про якість роботи з тим чи іншим браузером судять по його функціональності, зручності роботи, швидкості запуску і швидкості завантаження сторінок (особливо це критично при високих швидкостях інтернет з’єднання). Також важливим аспектом зараз є безпека роботи і стійкість програми при будь-яких знущання над ним. Майже всі лідери відповідають цим вимогам у тій чи іншій мірі.

  Крім цього, практично всі браузери зараз можна завантажити безкоштовно, бо будь-яка інша модель поширення прирікає розробників на провал і безвість. Як ви, напевно, пам’ятаєте, дуже хороший browser під назвою Опера, починаючи з дати свого народження (1995 рік), був платним і лише в 2005 з’явилася офіційна можливість скачати його безкоштовно (ми з вами, шановні жителі пострадянського простору, так довго не чекали). До чого це призвело?

  У рунеті Опера зараз займає лідируючі позиції (дуже приємно було в свій час володіти платною програмою на халяву — якщо хто пам’ятає), ну, а у скупих буржуїв платність цього додатка досі ще сильна в пам’яті і його частка в буржунете ледь перевалює за одиниці відсотків. Так ось.

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Тому всі сучасні браузери можна безкоштовно оновити до останніх версій і налаштовувати під свої вимоги.

  Їх розробники мають свої шкурні інтереси саме в безкоштовному розповсюдженні: хтось за гроші ставить ту або іншу пошукову систему за замовчуванням (наприклад, Фаєрфокс три роки, починаючи з 2011 року, буде ставити Google пошуком за замовчуванням за скромну суму в один мільярд доларів), а хтось з розробників має до пошукачів пряме відношення (Яндекс Браузер, Хром).

 • Internet Explorer — один з найстаріших оглядачів, багато років утримує пальму першості, а часом і беззастережного лідерства. Він переміг у першій браузерною війні кінця минулого століття, але з-за надмірно боргової спочивання на лаврах сильно здає в сучасній війні.

  Старі версії Інтернет Експлорера (починаючи з 6 по 8) досі є кошмаром всіх вебмайстрів. Вони поставлялися разом з різними версіями Вінди і досі активно використовуються. Вони зовсім не задовольняють сучасним вимогам верстки сайту і для них верстальники вигадують різні хакі.

  Остання актуальна версія IE носить гордий номер 11, але працювати вона буде тільки на Windows 7 або 8. Для Вісти (яка в мене стоїть) можна використовувати тільки ИЕ 9:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Скачати максимально можливу для вашої ОС версію Internet Explorer можна буде абсолютно безкоштовно звідси:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  По суті, дев’ятка і її послідовники є промінчиком світла серед відверто бездарні попередніх реалізацій цього мастодонта. Дана версія браузера досить стабільна, добре захищена і досить швидка. Але все одно ніяких особливих переваг перед іншими сучасними аналогами ця версія не продемонструвала, і частка Інтернет Експлорера у світі (і рунеті зокрема) продовжує неухильно знижуватися (лише 25% від всього ринку).

  Тримається він лише за рахунок початкової інтеграції у всі версії Віндовс. Однак, Дрібном’які мають в активі свою пошукову систему Bing, для якої просто необхідно знімати дані про переваги користувачів при подорожі по інтернету, а для цієї мети ідеальним рішенням є саме оглядач. Тому я впевнений, що в новій 10 версії Internet Explorer Мікрософт буде тужитися випередити або хоча б не сильно відстати від конкурентів.

 • Opera — один з лідерів ринку браузерів рунета і відвертий аутсайдер в буржунете. Причини такого незвичайного положення я вже пояснював трохи вище. Опера досі є моїм улюбленим браузером і саме в ньому я віддаю перевагу серфити в інтернеті. У той же час з сайтом я працюю в Хромі, бо він показав себе набагато більш стійким і стабільним.

  Розробники Опери були і досі є авторами багатьох мулек, які ви знайдете в сучасних браузерах. Я досі не можу жити без управління мишею, поштового клієнта Mozilla і ряду інших її особливостей, які в аналогах реалізуються лише за допомогою розширень (читайте про розширення для Google Chrome, теми і доповнення Опери).

  З 2005 року Opera можна викачати абсолютно безкоштовно, але саме платність її до 2005 року зіграла злий жарт:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Крім десктопного варіанту є ще в активі і досить популярні мобільні версії браузера, які зараз займають лідируючі позиції в своєму сегменті. Так що в стані розробників цього дива не так вже все і погано.

 • Mozilla Firefox — це був перший браузер, який зміг скласти серйозну конкуренцію Інтернет Эксплореру і, напевно, він і став би лідером перегонів, якби не з’явився на горизонті Гугл Хром, який серйозно підрізав крила мазілу.

  Основною відмінною особливістю Фаерфокса є його початкова націленість на використання доповнень (плагінів). У дистрибутиві браузера присутні лише базові елементи функціоналу, а все інше ви зможете отримати за рахунок численної плеяди плагінів (популярні розширення для Firefox). Правда при встановленні певного числа доповнень цей browser стає тяжеловесен і неповороткий, як слон в посудній лавці.

  Тому по функціоналу Мазілу я поставив би п’ятірку, а ось по швидкості і зручності роботи — трієчку. Хоча, звичайно ж, це моє, суворо суб’єктивна думка, і у цього браузера, який став піонером у війні з IE, залишається маса шанувальників, в результаті чого його частка в світовому рейтингу хоч і сильно поступається частці лідера, але все ж свої 20% він має.

  Скачати Мазілу Фаєрфокс можна абсолютно безкоштовно на його офіційній сторінці:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

 • Safari — даний браузер поставляється разом з операційною системою МакОс, але одночасно можна завантажити і його безкоштовну версію для платформи Віндовс.

  За наведеною трохи вище посиланням ви знайдете мій докладний огляд можливостей цього яблучного інтернет-браузера, однак особисто мене він не зачепив. Можливо тут справа не в дуже якісному її портировании на іншу операційну систему, бо користувачі маків досить схвально обзиваються про цей browser. Можливо, що мене не зачепила його вишукана простота і елегантність, хоча всі необхідні і звичні речі в Сафарі мають місце бути.

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

 • Браузер від Google — поточний лідер світового ринку. Його успіх цілком пояснюється хоча б тим, що він створений однією з найбільш потужних у фінансовому та інтелектуальному плані корпорацією в світі. Я кажу, звичайно ж, про «корпорації добра», «великий і жахливий» пошуковику Гугл. Створений цей browser на основі безоплатного та відкритого движка WebKit, а його бета версії обкатують на тестовому стенді під назвою Chromium.

  З’явившись пізніше всіх інших конкурентів (у 2008 році), Хром взяв дуже різкий старт і приблизно через чотири роки обігнав всіх інших гравців. Обігнав вже на багато (42% від усього ринку) і це можна вважати великою удачею для такого молодого продукту.

  Цей оглядач в першу чергу відрізняють приголомшлива швидкість і надійність, яка дозволяє йому не падати навіть при зависанні однією з відкритих сторінок або програми. Ну, а візуальні закладки для Google Chrome цілком довершують картину чудового браузера.

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Природно, що Хром можна викачати абсолютно безкоштовно, прийнявши умови його використання на офіційному сайті за наведеною трохи вище кнопці.

 • Кращі браузери другого ешелону

  Звичайно ж, існують ще десятки різноманітних інтернет-оглядачів, доля яких не настільки балує, як позначену трохи вище п’ятірку. Розглянути їх усі в межах цієї статті не представляється можливим, тому я вирішив зупинитися лише на тих браузерах, які вирішили «сісти на хвіст» супер популярному зараз Хрому. Благо, що зроблений він на основі безкоштовного движка WebKit.

 • Зрозуміло, що певною популярністю користується прототип (випробувальний стенд) Хрому під назвою Chromium. В принципі, в ньому є багато з функціоналу дітища Гугла і нумерація версій випереджає версії найшвидшого браузера в світі:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Однак функціональність Хромиум дещо поступається Chrome, так і по стабільності йому явно програє, бо по суті весь час перебуває на стадії бета-тестування. Напевно, користуватися ним в якості основного браузера я б не став.

 • Яндекс Браузер — за посиланням ви знайдете опис нової версії цього додатка, яка позбулася багатьох недоліків присутніх в ранніх версіях. Зараз його функціонал не тільки не поступається Хрому, але навіть випереджає його, що мене навіть здивувало.

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

 • Ніхром — продукт від спочилої в бозі пошукової системи Рамблер. Нічого особливого, крім інтегрованого за замовчуванням пошуку Rambler.
  Використовуємо програмиВикористовуємо програми
 • Интернет@mail.ru — в рунеті крім Яндекса і Гугла досить високу частку відсотків має пошукова система майл.ру і було б дивно, якби у неї не було б свого браузера для збору статистики поведінки користувачів на відвідуваних ними сайтах. Природно, що він є і викачати її можна абсолютно безкоштовно:
  Використовуємо програмиВикористовуємо програми
 • Comodo Dragon — продуктів, створених на движку WebKit, досить багато не тільки в рунеті, але і в буржунете. В даному браузері ядро Chromium дороблено для тих, хто розміщено на конфіденційності та безпеки, а також злегка знижені споживаються цим браузером ресурси комп’ютера користувача:
  Використовуємо програмиВикористовуємо програми/div>
 • CoolNovo (ChromePlus) — фактично це Хром з прикрученими до нього жестами миші (аля, Опера) та іншими розширеннями, а також з вирізаним стеженням Гугла за користувачами. Скачати CoolNovo (ChromePlus) останньої версії ви зможете абсолютно безкоштовно цієї кнопки:
  Використовуємо програмиВикористовуємо програми
 • SRWare Iron — відсутня стеження за користувачем (багатьох користувачів факт стеження сильно напружує при роботі з Хромом, тому відключення стеження стало маркетинговим ходом для багатьох клонів), використовуються трохи більш свіжі версії движка. Також ця версія найшвидшого браузера в світі має функцію блокування реклами.
  Використовуємо програмиВикористовуємо програми
 • Незважаючи на те, що ці програми в сумі мають лише кілька відсотків від загального ринку, вони комусь цікаві і навіть кращий представників «великої п’ятірки». Є і ще більш екзотичні вироби. Наприклад, анонімний браузер Тор зібраний на базі Мазилу і використовує мережу TOR для анонімного серфінгу по інтернету.

  Що таке кеш браузера і як його очистити

  Загалом і В початковому значенні слово «кеш» означає високошвидкісний проміжний буфер, і вперше воно з’явилося стосовно мікропроцесорів у другій половині минулого століття. Але і тепер кеш не втратив свого сенсу, а сфера його поширення значно розширилася. Тепер я думаю, що відповідь на питання про те, що таке кеш браузера, стає більш очевидним.

  Справа в тому, всі відкриваються в ньому веб-сторінки складаються з безлічі різних елементів: безпосередньо Html коду з текстом і розміткою сторінки, стильового оформлення, скриптів, зображень і ще багато чого. Все це багатство повинно бути закачано на ваш комп’ютер, щоб сторінка правильно відображалася і функціонувала на його комп’ютері.

  Як я вже говорив, за підвантаження всього вище описаного відповідає безпосередньо браузер. Він веде своєрідний діалог з сервером, де розташований сайт, що цікавить користувача, і в ході його отримує всі необхідні елементи веб-сторінки, яка, власне, і буде в результаті відкрита. Ось саме на цьому етапі виникає необхідність використання кеша або, іншими словами, високошвидкісного буфера.

  Ви часто бачили сайти, в яких оформлення всіх його сторінок повністю відрізняється один від одного? Думаю, що навряд чи. У зв’язку з цим виникає очевидна думка, не запитувати сервер розташованого чорт знає де весь цей загальний для всіх сторінок обвіс, а брати і зберігати його при першому завантаженні сторінки цього ресурсу, а потім вже діставати з кеша, що дозволить в результаті довантажувати в браузер всі інші сторінки набагато швидше.

  Сучасні оглядачі досить віртуозно вміють працювати з кешем і вміють питати у сервера про оновлення тієї чи іншої сторінки, щоб зайвий раз не ганяти трафік і не дратувати користувача довгої подгрузкой. Механізм кешування вже відточена до дрібниць і в більшості випадків не дає збоїв, особливо якщо вебмастер навчив свій сервер максимально ефективно використовувати кеш браузера користувача.

  Але тим не менше, коли ви самі чаклували над зміною дизайну свого сайту, то, напевно, зустрічалися з ситуацією, коли зміни на сторінці не було видно незважаючи на її оновлення. Що відбувається в цьому випадку? Винен саме механізм кешування. Оглядач не отримує від сервера інформації про оновлення інформації на сторінці і завантажує її повністю з кеша. Причому різні програми туплять в цьому сенсі по-різному.

  Однак, існує спосіб попросити браузер забути про кеш і примусово завантажити дану веб сторінку з сервера. Цей спосіб досить простий і знають про нього практично все. Потрібно клацнути по кнопці оновлення, утримуючи на клавіатурі натиснуту клавішу Shift, або натиснути комбінацію клавіш Shift+F5. При цьому сторінка буде наново запрошена на сервері.

  У більшості випадків такий прийом допомагає, але не завжди. Іноді внесені зміни все одно не хочуть відображатися. Вирішити цю проблему можна повною очисткою кешу браузера. Хоча хтось чистить його, просто щоб замести сліди свого серфінгу в інтернеті, наприклад, на службовому комп’ютері.

  Як очистити кеш в браузері

  У більшості сучасних інтернет-оглядачів існує функція видалення даних про всіх переглянутих сторінках, де разом з кешем чистяться і файли куків, і навіть, при бажанні, збережені паролі та інша нісенітниця. Читайте про це детальніше в статті, посилання на які наведені на початку цієї публікації, коли я перераховував топову п’ятірку.

  Але повернемося до очищення кешу браузерів. У мене, наприклад, така необхідність виникла зовсім недавно, коли я вирішив поміняти кількість кнопок соціальних мереж на своїй панельці кнопок соцмереж Share42.

  Все поміняв, але не один з оглядачів, навіть після оновлення сторінки з утримуванням Shift на клавіатурі, не відобразив внесених змін. Довелося почистити кеш і тільки після цього все стало на свої місця. Як це зробити?

  Досить просто. Давайте я у вигляді списку наведу необхідні ходи (більш докладно про це читайте у статті про те, що таке кеш і як його очистити):

 • Інтернет Експлорер — вибираєте пункт меню «Налаштування» (шестірня в правому верхньому кутку) — «Властивості оглядача» — вкладка «Загальні» — область «Історія перегляду» — кнопка «Видалити». Відзначаєте галочками те, що бажаєте видалити кеш ховається за написом «Тимчасові файли інтернету») і тисне кнопку Ок. Тут же можна буде і стартову сторінку встановити.
  Використовуємо програмиВикористовуємо програми
 • Mozilla Firefox — щоб очистити кеш, досить вибрати з меню розташованої вгорі і зліва кнопки «Firefox» варіанти «Налаштування» — «Налаштування». У вікні вибираєте вкладку «Додатково», а на ній уже вкладку «Мережа». В області «Кешированное вміст» натискаєте на кнопку «Очистити зараз». Також можна буде очистити і архів програм, натиснувши на розташовану трохи нижче таку ж кнопку:
  Використовуємо програмиВикористовуємо програми
 • Опера — в моєму улюбленому браузері зробити це досить просто. Вибираєте з меню кнопки «Opera» (розташована у верхньому лівому кутку) пункти «Налаштування» — «Загальні налаштування» і перейдіть на вкладку «Розширені». Вам потрібен пункт «Історія», де ховаються кнопки очищення кеша і набраних в адресному рядку урлов:
  Використовуємо програмиВикористовуємо програми
 • Safari — достатньо буде вибрати з верхнього меню пункти «Правка» — «Очистити кеш-пам’ять». У віконці, залишиться тільки натиснути на кнопку ОК.
 • Google Chrome — досить вибрати з меню хитрою кнопочки, розташованій у верхньому правому куті (раніше вона виглядала як шестірня, а зараз це три горизонтальних палички), пункти «Інструменти» — «очистити дані веб-перегляду». У вікні потрібно буде поставити галочку навпроти поля «Очистити кеш» і натиснути на кнопку «Очистити історію»:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  У всіх браузерах, клонованих з Хромиума, порядок дій схожий на описаний вище.

 • Удачі вам! До зустрічей на сторінках блогу