Використовуємо програми

740
 • Історія Mozilla Firefox і його особливості
 • Можливості браузера Мазило Фаєрфокс
 • Синхронізація, візуальні закладки та паролі в Firefox
 • Ще раз про роль розширень в Мазілу
 • Здрастуйте, шановні читачі блогу . Сьогодні буде третя за рахунком стаття про браузери. Трохи раніше ми вже встигли поговорити про достоїнства і недоліки opera і новачка в області браузеростроения — Гугл Хрому (Google Chrome) .

  Частка цих браузерів на ринку рунета досить велика, але є ще один представник цієї плеяди, який не поступається їм за популярністю не тільки в рунеті, але і в світі. Я кажу про Mozilla Firefox.

  Використовуємо програми

  У рунеті популярність Мазилу порівнянна з популярністю Опери і через цей оглядач виходять в мережу приблизно 30% від загального числа всіх інтернет користувачів. Але і в світі він як і раніше популярний (приблизно ті ж 30%), хоча і поступається Internet Explorer, а так само вже впритул до нього наближається Гугл Хром, який за кілька років свого існування демонструє приголомшливий зростання популярності.

  У кожного із цих браузерів є свої фішки, і сьогодні ми постараємося розглянути все те, що робить Фаєрфокс таким популярним і що може стати в нагоді вебмайстру при роботі над своїм сайтом.

  Історія Mozilla Firefox і його особливості

  Почнемо, за традицією, з того, що скажемо — завантажити і встановити Mozilla завжди можна буде абсолютно безкоштовно звідси (велика зелена кнопка «Завантажити безкоштовно» в правій верхній частині сторінки). До речі, у 2008 році ця програма встановила рекорд, який потрапив в книгу рекордів Гіннеса. У тому пам’ятному році нова версія була завантажена більше восьми мільйонів разів за добу.

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Взагалі, Firefox веде свою історію від самого старого графічного (не текстового браузера на землі — від Mosaic. Перші версії якого з’явилися на світ в далекому 1994 році і стали свого роду сенсацією. Вперше користувачі інтернету отримали можливість переглядати графічні зображення на відкритих ними вебстраницах.

  Потім Mosaic був перейменований у відомий багатьом Netscape Navigator, а далі його назва ще трохи змінили, і він став Netscape Communicator.

  В 1998 році компанія Netscape була придбана великої американської IT корпорацією і для подальшої роботи над браузером і іншим була створена некомерційна організація Mozilla, під егідою якої планувалося випускати і розробляти стандарти програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом (цей термін раніше використовувався в якості робочої назви для Netscape Navigator).

  Mozilla Organization фінансувалася в основному все тією ж компанією Netscape і вже під крилом цієї організації побачила світ перша версія Фаерфокса. Його движок був повністю написаний з нуля і саме на його основі випускалися наступні версії браузера Netscape (починаючи з шостої).

  Через деякий час дороги двох браузерів Firefox і Netscape розійшлися (приблизно в 2003 році), в результаті чого останній спочив у бозі, ну, а перший став одним з найбільш популярних інтернет-браузерів в світі.

  Безпосередньо Фаєрфокс веде свою історію з 2004 року (правда, в 2002 році він вже існував, але називався Phoenix, а в 2003 було перейменовано в Firebird і лише з 2004 прийняв, нарешті, звичне нам найменування) і до останнього часу його основним конкурентом був IE, бо останній вбудований за замовчуванням в найпопулярнішу операційну систему всіх часів і народів.

  Але в 2011 році Мазило вперше відчув серйозну конкуренцію з боку новачка під назвою Гугл Хром. І за деякими даними, частка цих браузерів у світі зараз приблизно однакова.

  Загалом, ситуація на ринку інтернет-браузерів зараз досить напружена і конкуренція загострюється. Напевно, це грає на руку нам, звичайним користувачам, бо змушує розробників шукати все нові і нові фішки, які підвищують зручність та привертають увагу саме до їх дітищу. Однак, всі новинки дуже швидко впроваджуються і конкурентами, тому спочивати на лаврах ні в кого з розробників не виходить.

  До речі, нещодавно прочитав про те, що для того, щоб в Mozilla Firefox в якості пошуку за замовчуванням використовувався Google, однойменна компанія заплатила розробникам мільярд доларів. Добре бути, однак, некомерційною організацією, бо доходи вражають.

  Ну, воно і зрозуміло — частка у Фаерфокса, як і раніше величезна і Гугл, швидше за все, не помилиться. Навіть наші вітчизняні пошукові системи намагаються створювати на базі Хромиума свої оглядачі, щоб прив’язувати до себе користувачів. Яскравим прикладом може служити новий Яндекс браузер.

  Наш герой, за великим рахунком, не має на даний момент якимись серйозними інноваційними або ж відрізняються від інших аналогів особливостями. У нього є весь необхідний набір фичей, але не більше того. Однак, його популярність, на мою думку, криється не в базових можливості, а в тому, що в нього можна буде привнести за допомогою розширень.

  Ще не так давно Мазило Фаєрфокс був чи не єдиним браузером підтримує встановлення повноцінних розширень. Він був спочатку на це орієнтований і саме тому розробники вирішили не перевантажувати основне ядро усіма можливими фічами. Розмова про плагіни і доповнення для Firefox я вирішив винести в окрему публікацію.

  Однак легкість підключення і розробки розширень для нього має і зворотний бік — сам інтерфейс працює трохи повільніше і споживає більше ресурсів комп’ютера, ніж його найближчі конкуренти (Хром теж ресурси споживає, але при цьому працює дуже швидко і головне дуже надійно — для кожного розширення Google Chromeвідводиться свій процес).

  Mozilla останнім часом справляє враження якоїсь монструозності, особливо на тлі швидкого і аскетичного Chrome. Однак з розширеннями як і раніше, набагато зручніше працювати саме в ньому, що і дозволяє йому, по-моєму, до цих пір триматися серед лідерів.

  Наприклад, все той же Яндекс Елементи виглядають в ньому найбільш функціональними і зручними, ніж у версіях для інших браузерів:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Та й плагін Firebug для Фаерфокса, незважаючи на те, що в Опері і Хромі вже є подібні йому можливості вбудовані за замовчуванням (в Opera це пункт «Проінспектувати елемент» з контекстного меню правої кнопки, а Chrome — «Перегляд коду елемента»), все одно є більш зручним і функціональним (в усякому разі на мій погляд).

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Якщо розглядати розширення, які призначені для сеошників, той самий інформативний плагін під назвою РДС бар, у версії для Мазилу, знову ж є найбільш зручним для повсякденного та регулярного використання. Хоча, знову ж таки, тут багато чого залежить від смаків і звичок.

  Можливості браузера Мазило Фаєрфокс

  Якщо говорити про можливості самого браузера, то тут, напевно, можна відзначити:

 • Вже стала нормою можливість відкривати нові вкладки замість нових вікон (правда не знаю, кого зараз цим можна здивувати). Вкладки можна міняти місцями, просто перетягуючи їх мишею, і навіть відкривати їх в новому вікні або повертати назад.
 • Перевірка орфографії нальоту при наборі тексту (тут 7 кращих онлайн-сервісів з пошуку помилок у текстах) , наприклад, при коментуванні або ж при додаванні контенту на свій сайт.
 • Можна змінювати зовнішній вигляд браузера за допомогою шпалер і тим. Для цього досить зайти в налаштування додатків для Firefox (з верхнього меню «Додатки» — «Отримати доповнення») і перейти по посиланню «Показати все» в області з рекомендованими шпалерами:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  На сторінці, що відкриється ви зможете приміряти будь-які шпалери, підводячи до них курсор миші. Для остаточної фіксації симпатичних малюнків, досить клацнути по обраному варіанту мишею і на сторінці натиснути на кнопку «Додати». Але шпалери змінюють тільки фон панелей вашого браузера, а для того, щоб поміняти іконки, потрібно використовувати теми:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Правда для них не працює примірка безпосередньо в браузері, тому тему доведеться спочатку встановити, перезавантажити Фаєрфокс для її застосування і вже потім вирішувати — чи залишите ви її чи продовжити пошук найкращого варіанту оформлення:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

 • Починаючи ще з перших версій Mozilla Firefox має функцію автоматичного оновлення та подальшої перевірки після цього оновлень для всіх встановлених розширень. Причому, все це можна детально налаштувати, вибравши з верхнього меню «Налаштування» — вкладка «Додатково» — «Оновлення»:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  А на першій вкладці ви зможете зробити будь-яку сторінку або декілька сторінок) стартовими (домашніми). Вони будуть відкриватися при кожному запуску Мазилу.

 • Можливість бачити пошукові підказки Гугла і Яндекса при наборі запиту в пошуковому рядку Фаерфокса:
  Використовуємо програмиВикористовуємо програми
 • Для конфіденційної роботи в мережі (без залишення інформації про відвідані сайти на комп’ютері) в Мазілу за аналогією з Гугл Хром теж є спеціальний режим, який називається «Приватний перегляд» (всі особисті дані будуть видалені після закінчення сеансу).

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Для активації цього режиму з верхнього меню потрібно вибрати пункт «Нове приватне вікно»:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  При цьому відкриється додаткове вікно, як це було в Хромі, і з’явиться табличка з попередженням про перехід у цей режим. До речі, якщо приватність для вас дуже важлива, то є збірка на базі Мазилу, яка називається Tor Browser і дозволяє не залишати слідів своєї діяльності в інтернеті взагалі.

 • Синхронізація, візуальні закладки та паролі в Firefox

  Давайте продовжимо розкладати по поличках функціонал Mozilla і подивимося, що ж ще є в цьому браузері такого, що є у його найближчих конкурентів (Опери і Chrome).

 • Трохи вище я говорив, що «вогняний лис» примітний тим, що містить в собі лише необхідний набір функцій і можливостей, а все інше користувачі можуть додавати за допомогою численних розширень для браузера. Але така політика має і негативні сторони, тому починаючи з 2011 року розробники з Мазилу вирішили інтегрувати за замовчуванням браузер розширення під назвою Firefox Sync.

  Воно призначено для збереження на сервері і подальшої синхронізації закладок браузера, списку вкладок, відкритих в даний момент, збережених паролів, ну і історії (доступ до цих даних можна буде потім отримати з будь-якого комп’ютера шляхом авторизації). Загалом-то, все це ми вже бачили при розгляді Опери та Хрому, а саме це є у конкурентів, то має бути і в Фаерфокса.

  Для налаштування синхронізації особистих даних вам потрібно буде вибрати з меню пункт «Синхронізувати»:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Потрібно попередньо створити обліковий запис, вказавши свій поштовий ящик і придумати пароль для облікового запису. Після цього ваші особисті дані (закладки, відкриті вкладки, історія та паролі) почнуть шифруватися і вивантажуватися на сервер. Всі налаштування синхронізації ви знайдете у верхньому меню «Налаштування» — вкладка «Синхронізація»:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

 • Зрозуміло, що Мазило, як будь-який поважаючий себе браузер, вміє зберігати введені на вебстраницах паролі. Це досить зручно і до цього всі звикли. Але відмінності полягає в тому, що ці самі паролі ви можете при бажанні подивитися (якщо раптом забули). Зробити це можна з верхнього меню «Налаштування» — вкладка «Захист» — область «Паролі» — кнопка «Збережені паролі» — кнопка «Показати паролі».

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Там же ви зможете ввести майстер-пароль, який Фаєрфокс буде вимагати у вас один раз. В принципі, не зайва міра безпеки, коли працюєш за комп’ютером не один — достатньо буде запам’ятати один майстер-пароль, а решта вже запам’ятає браузер і дасть можливість ними скористатися тільки вам. А ще краще буде використовувати професійну програму генератора і зберігача паролів Кипас.

  При зміні операційної системи або ж всього комп’ютера ви можете, звичайно ж, скористатися функцією синхронізації ваших закладок, паролів та історії з допомогою описаного трохи вище інструменту, і всі успішно відновити на новій операційці. Але береженого бог береже, тому не буде зайвим зробити резервну копію папки з вашим профілем в Mozilla Firefox. Відкрити цю папку з профілем можна наступним способом.

  З верхнього меню «Довідка» — «Інформація для вирішення проблем» і натисніть на кнопку навпроти поля «Папка профілю»:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Якщо з синхронізацією не вийде, то ви завжди зможете скопіювати цю папку на її законне місце і отримати ті ж налаштування, збережені паролі і закладки в Мазілу, які були у вас до переїзду.

 • Як я вже говорив, Опера є моїм браузером для серфінгу і саме до його фічами я особливо сильно звик. В ньому є така штука, як експрес панель, де зібрані прев’юшки найбільш часто відвідуваних мною сайтів. Такий же фічі мені по початку дуже не вистачало в «вогняному лиса», бо її не було реалізовано в ньому за умовчанням.

  Але виявилося, що візуальні закладки для Mozilla Firefox від Яндекса можна прикрутити за допомогою розширень. Вони мене в усьому влаштовують, хоча ви можете використовувати і інші розширення, наприклад, Super Start, Fast Dial, Speed Dial і т. п.

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Для тих хто не в курсі, поясню, що візуальні закладки відображаються на новій (порожній або початкової) сторінці браузера, на яку можна потрапити за допомогою натискання плюсик праворуч від останньої вкладки або ж з верхнього меню через пункт «Нова вкладка» або «Нове вікно».

  Скільки саме закладок буде відображатися можна налаштувати за допомогою однойменної кнопки, розташованої в правому нижньому куті.

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Загалом, закладки Яндекса дозволяють організувати в Фаерйфоксе щось за образом і подобою експрес панелі Опери, що особисто для мене дуже зручно і, головне, звично.

 • Ще раз про роль розширень в Мазілу

  Все це вже давно стало нормою або навіть необхідним мінімумом для будь-якого сучасного інтернет браузера. Але зате завдяки наявному величезної кількості розширень, цей скромний набір можливостей Мазилу можна розширювати до безкінечності. У верхньому меню потрібно вибрати пункт «Додатки», а потім перейти на вкладку «Отримати доповнення», або для вибору і завантаження розширень можна перейти на цю сторінку :

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Наприклад, в Опері і Хромі є вбудована можливість синхронізації зроблених у браузері закладок та інших особистих даних з сервера для того, щоб мати потім можливість отримати доступ до закладок браузера з будь-якого комп’ютера у світі. Дана можливість безумовно зручна і необхідна (наприклад, при краху операційної системи).

  Але в Mozilla Firefox такої опції за умовчанням не було передбачено аж до весни 2011 року. Однак це не означало, що її там немає. Досить встановити розширення і синхронізація закладок ставала можливою у вашому улюбленому браузері (якщо він є для вас таким).

  Тобто ідея закладена розробника дуже раціональна — кожен зможе вибрати потрібні йому доповнення і зібрати свій власний набір тільки з потрібними йому функціями. Інша справа, що не всі користуються розширеннями (адже їх треба ще знайти, встановити і налаштувати) і не всі про них взагалі знають. Тому такий підхід, на мій погляд, володіє як позитивними, так і негативними сторонами.

  Примітним є ще і збільшилася в минулому році швидкість появи нових версій вогняного лиса. Навесні побачив світ довгоочікуваний Фаєрфокс 4.0, який прийшов на зміну версії 3.6 випущеної аж на початку 2010 року. Разом минуло більше року між оновленнями. Ну, а остання актуальна на сьогоднішній день версія Фаерфокса носить гордий номер 23.0.1.

  Чи це спроба наслідувати приклад нумерації версій у основного конкурента в особі Гугл Хрому, то розробники справді заворушилися, відчувши, що в спину їм дихає такий монстр, як Chrome з його інноваціями, швидкістю та іншими рюшечками.

  Є ще і мобільна версія, яку теж можна завантажити на офіційному сайті. Очевидно, що у зв’язку з дуже тісними контактами між Google і Mozilla Foundation мобільна версія орієнтована саме на Android — надпопулярну мобільний і планшетну платформу від все того ж Гугла.

  Безумовно Android рулить, але далеко не всі мобільники працюють саме на ньому. Та й популярність Opera Mobile або Mini, як мені здається, сильно заважають мобільної версії Мазилу стати популярною. Ну, а для мене на Айпад немає нічого краще Google Chrome — практично повний аналог десктопної версії, але дуже швидкий.

  Удачі вам! До зустрічей на сторінках блогу