Вивчаємо WordPress

4349
  • Навіщо потрібно налаштовувати ЧПУ і як це впливає на SEO
  • ЧПУ в WordPress — як зробити Урли красивими і зрозумілими
  • RusToLat — транслітерація російських букв в латинські URL
  • Здрастуйте, шановні читачі блогу . Сьогодні в рамках рубрики Вордпресс для чайників ми поговоримо про ту налаштування для цього блогового двигунця(cms), яку потрібно буде зробити відразу ж після того, як вам вдалося встановити його на хостинг (або на локальний сервер на комп’ютері). Я маю на увазі налаштування SEO (оптимізації під пошукові системи), а саме красивих ЧПУ посилань. Навіщо це треба і чому так важливо налаштовувати ЧПУ URL в WordPress саме відразу після його встановлення?

    Вивчаємо WordPress

    Давайте поговоримо про все по порядку. Для початку відповімо на запитання: навіщо налаштовувати і використовувати ЧПУ (людино-зрозумілі урли)? Тут справа все в тому, що використовувані в багатьох безкоштовних движках за замовчуванням посилання (URLадреса сторінок сайту, не несуть ніякої корисної інформації про те, куди вони ведуть (читайте про те, що таке URL (УРЛ) адреса).

    УРЛ сторінок в Вордпресс представляє з себе незрозумілий, на перший погляд, набір символів. У разі ж налаштування та використання в ЧПУ (оптимізованих Урлов) посилання на сторінки відразу ж набувають осмисленість. Взагалі про те, як самому створити свій блог, ми вже говорили і не раз.

    Навіщо потрібно налаштовувати ЧПУ і як це впливає на SEO

    Це може бути корисним не тільки відвідувачам вашого блогу, але і допоможе вам в пошуковій оптимізації сайту. Справа в тому, що у видачі Яндекса або Гугла по якомусь запиту буде показаний не тільки заголовок з метатега TITLE і сніппет, але і URL сторінки, куди буде ввести ця посилання в пошуковій видачі.

    Зверніть увагу, що ключові слова пошукового запиту будуть виділені не тільки в заголовку і в спиппете, але і в адресу веб-сторінки, якщо вони там зустрічаються (з урахуванням транслітерації з російської мови на англійську).

    Вивчаємо WordPressВивчаємо WordPress

    А це в свою чергу може означати тільки одне: пошукачі враховують ключові слова в Урлі, а значить при інших рівних умовах вашого блогу з оптимізованими посиланнями, можуть зайняти більш високу позицію в пошуковій видачі і, отже, залучити на ваш проект більше відвідувачів. Думаю, що на питання про доцільність використання ЧПУ оптимізації Урлов я вам відповів.

    Тепер давайте розберемося, а чому людино-зрозумілі урли потрібно налаштовувати відразу ж після його встановлення. Тут теж все досить просто і очевидно. Справа в тому, що якщо ви відразу їх не налаштуєте, а вирішите це зробити через якийсь час, то всі сторінки вашого блогу, які встигнуть до цього часу проіндексувати пошукові системи, будуть видавати помилку 404 при переході до них з пошукової видачі.

    Так, звичайно ж, з часом пошукові системи переиндексируют всі ваші нові Урли, але на це буде потрібно якийсь час, і тому простіше подумати про налаштування ЧПУ в WordPress відразу ж після його встановлення на хостинг (до індексації постів). Але якщо вибору у вас немає, т. к. про необхідність використання людино-зрозумілих урлов ви дізналися тільки зараз, а ваш блог вже існує досить давно і має велику кількість проіндексованих пошуковими системами вебсторінок, то ЧПУ налаштовувати вам все одно треба.

    Але якщо ваш сайт вже не молодий і має дуже хороші позиції в Яндексі або Гуглі (читайте про те, як подивитися видимість сайту в пошукових системах), то залиште все як є, бо від добра добра не шукають. Потім можете пошкодувати про скоєне з-за повної втрати трафіку.

    Ну, а молодому сайту доведеться піти на жертви, які, до речі, можна істотно зменшити, якщо ви зможете правильно налаштуватисторінку помилки 404 not found для Вордпресс. Така правильна сторінка 404 для вашого блогу дозволить не упустити відвідувачів, що прийшли з пошукових видач за старими, ще не оптимізованим з допомогою ЧПУ, посиланнями. Вихід є завжди, але все ж краще буде налаштувати людські Урли відразу після установки WordPress під уникнення описаних вище проблем.

    Ліричний відступ на тему вибору доменного імені для мого блогу

    Знаєте, чим відрізняється розумна людина від мудрого? Розумний може знайти вихід із будь-якої складної ситуації, а мудра людина в такі ситуації просто не потрапляє. Бажаю вам бути не тільки розумною, але й мудрими. Заздалегідь перепрошую, шановні читачі, але я хочу трохи відволіктися від теми статті і розповісти вам, як я вибирав доменне ім’я для свого блогу (). Буквально кілька абзаців флуду, а потім ми з вами знову повернемося до нашого чудесного та необхідного для пошукової оптимізації Чпу.

    Купив вчора доменне ім’я другого рівня чому, якщо чесно, дуже радий. До цього, мабуть, півтора тижня намагався вибрати милозвучне і осмислене доменне ім’я (домен), але на жаль все вже було захоплене киберквокерами. Сайтів, як правило, при переході за цими адресами не виявляється, та й вони купуються для подальшого перепродажу.

    Загалом, позахоплювали вже все, що тільки приходило мені в голову. Пробував навіть різноманітні похідні від мого імені, ну типу, Дімон, Димчик (дружина мене так називає чомусь), Димонатор і т. п. Перевіряв доменне ім’я, звичайно ж, не Дімон, а Dimon.ru ну це, напевно, і так всім зрозуміло.

    Домени я проганяв до речі на nic.ru кажуть, що перевіряти зайнятість доменних імен, краще всього саме там, з причини можливості перехоплення вдалих варіантів на інших аналогічних сервісах. Істина це чи брехня — стверджувати не беруся, але захоплення вдалих доменів — це досить прибутковий бізнес і тут всі засоби, як кажуть, гарні.

    Коли вже не вистачає своєї фантазії, то можна попаразитировать на чужих осяяннях. Потрібно тільки прикрутити для цього відповідний софт і встигнути зареєструвати ім’я раніше автора, який, зраділий незайнятістю, буде потихеньку проходити всі кола реєстрації та оплати.

    Я ніби без проблем встиг, хоча і бігав класти гроші на WebMoney-рахунок; гальмував з вибором, де зареєструвати домен, і взагалі, не сказати щоб дуже сильно поспішав. Щодо тонкощів закладу рахунку на WebMoney, а також оплаті з допомогою WebMoney послуг хостингу та доменного імені, я планую поговорити в окремому пості. Там начебто все не складно, але іноді проблеми виникають на рівному місці, а розуміння суті приходить не відразу і може коштувати купи передчасно спочилих нервових клітин.

    ЧПУ в WordPress — як зробити Урли красивими і зрозумілими

    Ну от, про покупку свого домену розповів. Раз ми трохи відволіклися, то давайте я ще трохи поагитирую за радянську владу і розповім, як це добре і здорово використовувати оптимізовані Урли. Чому я саме почав з установки ЧПУ?

    Ну, напевно, тому що знову куплений домен у мене дуже швидко делегували (більш докладно про це і взагалі про доменні імена планую писати в рубриці Хостинг і домени), буквально годин за шість. І в мене постало питання про те, що сайт може бути проіндексований, а посилання матеріалів та розділів ще не набули того вигляду, який має мати правильному сайту.

    А саме, що не так і навіщо щось міняти в такому чудовому безкоштовно движку? Почнемо з визначення поняття URL (Universal Resource Locator) — це адреса веб-сторінки, використовуваний для її ідентифікації по всесвітній павутині або, по іншому, універсальний визначник місцеположення ресурсу. Урл в Вордпресс, за замовчуванням, має приблизно такий вигляд:

    http://your-site.ru/?p=74

    Виглядають такі URL не дуже звично і не дуже красиво, та до того ж не інформативно. Прочитавши цю адресу, користувач не отримає ніякої інформації про вміст сторінки, на яку його приведе перехід за цією адресою. Коли записів на сайті або блозі мало, то це не сильно напружує, але як тільки їх кількість зростає…

    Для WordPress є простий спосіб це виправити все налаштовується буквально декількома кліками. Але оскільки заголовки статей у мене російською (як і у вас, напевно), а людино-зрозумілі урли виходять із символів заголовка, то тут можливі варіанти.

    По-перше, залишивши все як є і після налаштування ЧПУ, яка буде розглянуто трохи нижче, ми отримаємо наступні пермалинки — постійні посилання в Вордпресс (пермалинк — це статичний Url, який створюється в результаті дії ЧПУ):

    https:///разное/супер_пупер_статья.htm

    На перший погляд у цьому немає нічого поганого: всі урли будуть російською — просто і зрозуміло. Але існує думка, що пошукачі не дуже добре ставляться до адресації російською мовою, а крім того, якщо ви спробуєте скопіювати таку посилання з адресного рядка браузера і вставте її потім в якийсь документ, то вставится зовсім не красива назва російською, а абракадабра, щось типу цього:

    https:///2009/07/%D0%BE-%D1%87%D0%B5%D0%BC-%D1%81%D0%BE%D0%B1%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D0%B9%D0%B4%D0%B5%D1%82-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80-%D0%B2-%D1%80%D1%83%D0%B1/

    Жах, правда? Чому так виходить? Справа в тому, що відбувається перетворення російських букв в кодову послідовність, в якій кожній російській букві відповідає 6 символів (наприклад, російська буква «а» буде замінена на «%D0%B0»).

    У зв’язку з цим вилазить ще одне обмеження — довжина поля бази даних для зберігання permalink (постійні посилання) становить 200 однобайтових (латинських) символів, а для російської мови виходить, відповідно, 200/6=33 російських символу. Все, що буде понад цієї кількості символів, в урлі просто обріже.

    RusToLat — транслітерація російських букв в латинські URL

    У зв’язку з усім вищесказаним я вирішив скористатися плагіном для WordPress під назвою RusToLat, який виробляє транслітерацію російських букв в латинські, при формуванні постійних посилань із заголовків статей у Вордпрес. Для встановлення плагіну RusToLat вам потрібно буде виконати наступні дії:

  • розпакуйте архів rus-to-lat.zip, використовуючи ftp-менеджер підключіться до вашого сайту і завантажте отриманий після розпакування архіву файл з плагіном rus-to-lat.php в папку з плагінами wp-content/plugins/ на сервері вашого хостингу.
  • увійдіть в адмінку WordPress і виберіть вкладку «Плагіни»- «Inactive»
  • знайдіть рядок з плагіном «RusToLat» і активуйте його
  • Налаштувань у RusToLat ніяких немає, він починає працювати відразу ж після встановлення на WordPress. Але потрібно зробити налаштування виду постійних урлов. Для цього знаходимо в лівому меню адмінки Вордпресс область під назвою «Налаштування» і вибираємо там пункт «Постійні посилання (ЧПУ)».

    Вивчаємо WordPressВивчаємо WordPress

    Крім варіанту за замовчуванням пропонується ще три зумовлених види посилань:

  • день і назва — урли вебсторінок WP буде складатися з року, місяця, дня і назви статті (посади), але цей варіант краще, на мій погляд, не вибирати, бо при зміні дати публікації поста зміниться і адресу сторінки, що дуже погано відіб’ється на SEO
  • місяць і назва — аналогічно попередньому, але в URL не буде використовуватися число місяця
  • числовий — id статті передається не параметром, а міститься у посиланням — цей варіант принципово не відрізняється від варіанту за замовчуванням
  • Але є ще остання опція, «Custom Structure», яка дозволяє задати довільний вигляд ЧПУ адрес. Наприклад, у наведеному на рисунку варіанті, Урл буде складатися з назви рубрики та статті.

    З точки зору пошукової оптимізації сайту і логічності структури, варіант «название_категории/название_поста» мені подобається найбільше. По-перше, відразу зрозуміло, до якої рубриці WordPress відноситься дана веб-сторінка. Наприклад:

    • https:///joomla/joomla-nachalo.html
    • https:///wordpress/wordpress-poprobuem-razbiratsya-vmeste.html
    • https:///web-obzory/veb-obzor-vypusk-2.html

    По-друге, прибравши праву частину Url (транслітерацію назви статті), можна відразу потрапити в відповідну категорію блогу на WordPress.

    ЧПУ посилання виду «рік/місяць/название_поста» є також непоганим варіантом. Мені як користувачу, дуже зручно, якщо в результатах пошуку відразу видно, коли пост був написаний, оскільки якщо я шукаю свіжу інформацію, то мені не цікаві старі статті. Саме з цієї причини мені, як блогеру, цей варіант зараз не подобається — адже користувач може все одно знайти потрібну інформацію на моєму сайті.

    Крім того, такий вид постійних посилань небажаний, якщо ви любите «підняти» старий пост (статтю), змінивши дату його створення на поточну. Такий підхід зручно використовувати, наприклад, в ігрових партнерках — коли довго немає нових ігор можна «дістати» минулорічний хіт.

    Після встановлення плагіну RustoLat на Вордпресс у вас можуть перестати відкривати сторінки блогу. Це нормально, тому що движок намагається відкривати сторінки за новими адресами з латинськими літерами, а у створених до установки плагіна статей адреси були з російськими літерами в URL.

    Для виправлення цієї плутанини потрібно відкрити статтю на швидке редагування в адмінці і потім зберегти, не вносячи ніяких змін. Так проробляємо з усіма постами блогу і вуаля — все повинно запрацювати.

    Удачі вам! До зустрічей на сторінках блогу