Пузомірки

2661
  • Важливість Гугла і його ПейджРанка для вебмайстра рунета
  • Що таке PR, чим він вимірюється і як формується
  • Забороняємо передачу статичної ваги через зовнішні посилання
  • Що може призвести до збільшення (зменшення) ПР
  • Де і як можна подивитися Page Rank будь-якого сайту
  • Варіанти лічильників для відображення PR
  • Як перевірити PR для всіх сторінок свого або чужого сайту
  • Вітаю вас, шановні читачі блогу . Сьогодні ми продовжимо розглядати основні показники успішності просування вашого сайту і зупинимося на понятті Google PageRank або ж скорочено PR. Про Тиц (тематичний індекс Цитування Яндекса) ми говорили в наведеній статті

    Пузомірки

    Сьогодні ми детально розглянемо всі ці питання, але вже стосовно до показника ПейджРанк.

    Важливість Гугла і його ПейджРанка для вебмайстра рунета

    Спочатку трохи поговоримо про російської версії пошукової системи Гугл і її ролі в житті будь-якого вебмастера рунета. Останнім часом ще додалася соціальна мережа Google+ , з якою теж доводиться рахуватися.

    Не секрет, що більшість вебсайтів левову частку відвідувачів отримують саме з пошукачів. Для рунета основними джерелами трафіку (відвідувачів вашого ресурсу, що прийшли з видачі пошукових систем) на даний момент є Яндекс та Гугл. Колись цю солодку парочку ще розбавляв Rambler, але на даний момент її частка практично зійшла нанівець, як не сумно це звучить.

    На багатьох проектах з гарною відвідуваністю (у всякому разі на тих, за якими я слідкую) можна спостерігати картину зразкового рівності трафіку цих гігантів. У кого-то все ж є перекоси в ту або іншу сторону, але в середньому спостерігається приблизний паритет (що це?).

    Тому, щоб домогтися гарної відвідуваності в інтернеті, вам доведеться прислужитися двом панам і постаратися ні перед одним з них не вдарити в бруд особою (не потрапити під пессимізації або ще того гірше — бан).

    Що примітно, найчастіше на початковому етапі розвитку трафік з Google може бути значно вище. Можливо це пов’язано з тим, що він більш лояльно і не упереджено ставиться до молодих проектів, а особливо блогах. У всякому разі у мене в перші місяці існування було саме так.

    Показник PR чинить незначний вплив на положення документа з вашого проекту в пошуковій видачі. Правда він не є головним критерієм для визначення позиції, але при інших рівних умовах його більш високе значення дозволить сторінці (документа з вашого проекту) стояти вище аналогічного по релевантності документа, але з більш низьким ранком.

    Під релевантністю малося на увазі відповідність тієї чи іншої сторінки запиту, введеному користувачем в пошуковому рядку (тут читайте про ранжування і релевантність детальніше). Якщо в двох словах, то релевантність сторінки пошуковому запиту визначається за наявністю слів TITLE (заголовок) документа, у заголовках статей, в тегах STRONG і EM і т. п. Детальніше про це читайте за наведеним посиланням, а так само раджу ознайомитися зі статтею про те, як працюють пошукові системи.

    Роль PR особливо важлива при ранжируванні сторінок за односкладовому запитом (коли користувач вводить тільки одне слово в рядку пошуку). У цьому випадку виходить, що дуже багато документів будуть релевантні даним запитом. Ось саме в цьому випадку наш герой буде грати ключову роль при визначенні позицій для цих однакових за релевантності (відповідності введеному запиту) документів.

    Показник PageRank придумали засновники кампанії (Сергій Брін і Ларрі Пейдж), які потім з успіхом його застосували у своїй найпопулярнішою, на даній момент, в світі пошукової системи. Заслуга цієї пузомірки в їхньому успіху незаперечна. Давайте тепер трохи докладніше розглянемо, що ж таке PR, як його можна наростити, як виміряти і як встановити лічильник, що відображає його поточне значення.

    Головною його відмінністю від ТІЦ Яндекса є те, що він розраховується для кожної сторінки сайту (документа) окремо. Але за основу узята все та ж схема оцінки авторитетності з наукового світу, коли ранг того чи іншого автора залежить від кількості і якості вказівок на нього з наукових праць інших авторів.

    Чим більше вказівок і чим вони якісніше (вказівка може поставити студент у своїй курсової роботі або ж професор, з великою вагою в науковому світі), тим більше авторитету отримає дана робота даного автора.

    Тобто основним критерієм при розрахунку PageRank, так само як і при розрахунку ТІЦ, є посилання на сторінки сайту. Але на відміну від пузомірки Яндекса тут оцінюється не авторитет самого автора наукових праць (всього ресурсу), а авторитет окремих наукових робіт цього автора (сторінок вебсайту або, іншими словами, документів). Правда у яндекса є схожа пузомерка (ВІЦ), але вона маловідома, бо ніхто і ніколи не зможе навіть приблизно оцінити її значення.

    Воно і вірно, адже різні роботи одного і того ж автора можуть істотно відрізнятися за якістю виконання та актуальності наведеної в них інформації. Саме завдяки такій вибірковості з’являється можливість використовувати цю пузомерку для ранжирування документів в пошуковій видачі, у разі, якщо за основними показниками релевантності вони виявляться однаково значущими.

    Ранжування сторінок в пошуковій видачі Гугла спрощено можна представити так:

  • Спочатку машина знаходить у своєму основному індексі (є ще і сопливий індекс, за яким пошук не ведеться) всі документи, в яких зустрічаються слова із запиту користувача
  • Потім вже серед них вибираються ті, де вище щільність ключових слів (з запиту користувача) у тексті документа, його заголовка TITLE, в тегах акцентування (H1 -H6, STRONG, EM) і т. п.
  • Так само враховується текст посилань (анкор), провідних з інших проектів на ці документи. В цьому тексті теж аналізується щільність ключових слів з запиту користувача. Називається ця штука посилальних ранжируванням
  • Ну, і врешті-решт отримані результати дещо можуть бути скореговані з урахуванням показника Page Rank. В результаті чого, будуть розставлені по своїх місцях в пошуковій видачі документи з однаковою релевантністю за даним запитом. Яндекс теж використовує свій ВІЦ (зважений індекс цитування) для коригування своєї видачі
  • Що таке PR, чим він вимірюється і як формується

    По суті він є своєрідним мірилом (критерієм цінності тієї чи іншої сторінки в інтернеті. Його значення залежить від кількості і якості зворотних посилань, ведучих з інших сторінок на даний документ. Чим більше посилань, тим вище буде значення ПР.

    Але так само дуже важливим є те, яке значення статичної ваги має та сторінка, з якої веде посилання на документ. Справа в тому, що за посиланням передається частина значення PageRank сторінки донора.

    Але і це ще не все. Справа в тому, що якщо зі сторінки донора проставлено кілька посилань (одна з яких на наш документ), то переданий статична вага буде поділений між усіма цими лінками порівну.

    Кількість PR, яке сторінка може передати за посиланням, набагато менше її власного значення (раніше це було 85 відсотків, а зараз за спостереженнями вже менше 10%). Це кількість статвеса і буде ділитися між документами, на які вона посилається.

    Ідеальним буде випадок, якщо зі сторінки має Page Rank рівний 10 (максимально значення) на ваш документ буде проставлена посилання, відкрите для індексації (без атрибуту rel=»nofollow»). І зовсім здорово буде, якщо вона буде одна єдина.

    У цьому разі вашому документу буде переданий гігантський вага, достатній, напевно, щоб ПР вашої сторінки піднявся до 9. Якщо ж з цього ідеального донора буде проставлено ще кілька посилань (включаючи вашу), то вага, що передається по кожній з них, буде поділений на загальну кількість та дев’ятку ви вже не отримаєте. Прикро, правда? А так хотілося.

    Так, трохи не забув розповісти про те, як і чим вимірюється значення PageRank, а так само про те, як заборонити передачу голосу (ваги) по посиланню, що веде з сторінок вашого проекту. Спочатку про одиницях виміру. Тут існує дві шкали і, відповідно, два значення.

    Перший з варіантів подання виражає його речовим числом і має лінійний характер зміни. Тобто збільшення цього значення буде пропорційно збільшенню кількості статичної ваги, переданого на даний документ за посиланнями з інших ресурсів інтернету. Це число оновлюється практично в реальному часі і постійно враховується при ранжируванні.

    Другий варіант подання PR є похідним від першого. Це значення називається тулбарным значенням і має діапазон зміни від 0 до 10 (всього виходить одинадцять можливих варіантів). Тулбарная цифра виходить з дійсного числа за законом близьким до логарифмічною (сильно нелінійному):

    Дійсне число, що позначає реальний статвес Тулбарное число, отримане в результаті
    від 0,00000001 до 5 1
    від 6 до 25 2
    від 26 до 125 3
    від 126 до 625 4
    від 626 до 3125 5
    від 3126 до 15625 6
    від 15626 до 78125 7
    від 78126 до 390625 8
    від 390626 до 1953125 9
    від 1953126 до нескінченності 10

    Тулбарная цифирьки оновлюється не часто — раз у кілька місяців. Його нульове значення зазвичай мають нові ресурси або ж проекти, що потрапили під бан Google, а цифру рівну 10 мають лише кілька колосів в усьому інтернеті.

    Як ви можете бачити з наведеної вище таблиці — спочатку для нарощування Page Rank не потрібно багато посилань з хорошою вагою, але з кожним нової цифирькой його подальше збільшення стає все більш складною, а часто і нездійсненним завданням.

    У середньому, добре оптимізовані (і внутрішньо, і зовні) ресурси мають PR головної сторінки рівний 4 або 5, а деякі люди навіть шістки, але подальше зростання цього показника доступний тільки дуже серйозних і глобальних проектів.

    Так що, межа наших мрій і можливостей — це скоріше всього 6, та й то навряд чи. Скажете, що я песиміст?! Та ні, скоріше я реаліст. Але якщо ви раптом отримаєте (або вже отримали) Пейдж Ранк дорівнює 7, то відпишіть, будь ласка, про це в коментарях (і обов’язково поставте посилання на https://, щоб і в мене стало все добре).

    Забороняємо передачу статичної ваги через зовнішні посилання

    В принципі, зробити це зовсім не складно. Google подбав про те, щоб була можливість не віддавати голос на інший ресурс. Для цього досить додати тег посилання A атрибут rel=»nofollow» (трохи вище я вже наводив лінк на статтю, де це докладно все розжовується). Наприклад так:

    Все про створення сайтів, блогів, форумів, інтернет-магазинів, їх просування в пошукових системах і заробіток на сайті

    Після цього статвес з донора не буде передаватися на акцептор (той документ, на який веде лінк). Для чого може знадобитися забороняти передачу ваги? Тут все досить просто. Потрібно лише згадати, що PR може передаватися не тільки по посиланнях, що ведуть на інші проекти, але і за лінками, ведучим на внутрішні сторінки вашого ж ресурсу.

    Тепер уявіть таку ситуацію, що у вас в одному документі проставлено десять внутрішніх і десять зовнішніх посилань. Всього виходить двадцять. Статична вага, переданий по кожній з них, буде дорівнює однієї двадцятої від максимально можливого, який здатний віддати даний документ (донор). Отже, акцептори отримають одну двадцяту максимально можливого ваги (пейджранка).

    А тепер уявіть, що у всіх зовнішніх посилання ви прописали атрибут rel=»nofollow», тим самим заборонивши передавати по них вагу. В результаті вся вага, який здатний віддати донор, буде розподілений між десятьма внутрішніми посиланнями. По кожній з них буде переданий вага в одну десяту від максимально можливого, що в два рази більше, ніж у випадку без використання атрибуту rel=»nofollow».

    Таким чином, ви перешкоджаєте утеканию PageRank з вашого проекту, акумулюючи його всередині і підвищуючи свої власні пузомірки. В результаті, ці сторінки вашого ресурсу при інших рівних умовах зможуть зайняти більш високе місце в пошуковій видачі Google за рахунок сбереженного статвеса.

    P. S. Є думка, що зараз Гугл дещо змінив дію атрибуту rel=»nofollow» і ваші внутрішні документи у наведеному прикладі все одно отримають по одній двадцятої ваги, а все інше витече невідомо куди. Думка спірно, але…

    Проте, я все одно в обов’язковому порядку прописую rel=»nofollow» в тегах A, провідних з лічильників відвідуваності, лічильника Feedburner та інших елементах. Та й при платному розміщення постових через біржі ГГЛ, РотаПост, ГетГудЛинкс, Міралінкс або ВебАртекс найчастіше основним вимогою є мінімальна кількість посилань, з яких передається вагу.

    Що може призвести до збільшення (зменшення) ПР

    Передається по зворотній ссылке вага залежить від значення PR документа донора і від загальної кількості лінків з нього вихідних. Зверніть увагу, я говорив не тільки про зовнішні, але і про внутрішнім лінках. Завдяки цій чудовій можливості і проведення грамотної внутрішній перелінковці, ви зможете підняти ПейдРанк для більшості документів вашого проекту навіть без використання зовнішніх посилань взагалі.

    Схема перелінковки (тут читайте про перелінковку під НЧ, СЧ і ВЧ запити) може бути різною, але вона повинна бути досить простий і, бажано, щоб в результаті будь-який документ вашого проекту був би доступний з головною в три кліка. Для спрощення доступу до сторінок свого ресурсу можна використовувати карту сайту ( читайте як Sitemap додати в Joomla, Вордпресс і інші движки).

    Ну, або по окремість — створення карти сайту на Joomla, створення карти сайту для блогу на WordPress і для форуму SMF.

    При підрахунку PageRank будуть враховані всі зовнішні та внутрішні зворотні посилання, крім тих, що ведуть з забанених сайтів. Тобто зробити вашого сайту гидоту, проставивши на нього посилання зі сторінок забанених вебсайтів, у ваших недоброзичливців не вийде (після введення алгоритму Пінгвін в Гуглі це твердження можна вважати спірним). Але от якщо ви самі будете розміщувати у себе беклінків на забанені проекти (або просто на відверті ГС), то вас може спіткати сумна доля.

    Статична вага ваших документів може зменшитися, якщо раптом пропаде частина посилань на них провідних або ж Page Rank деякої частини з них зменшиться. Не дивлячись на те, що статвес впливає на положення документів в пошуковій видачі Google, високе значення ПР зовсім не гарантує високого положення у видачі. Інакше б за будь введеному запиту на першому місці в пошуковій видачі Гугла були б тільки супертрасты з PR 10 і 9.

    Однакові посилання, проставлені з однієї сторінки, будуть пораховані Google за одну, а лінки з вебсторінки на саму себе — взагалі не враховуються при розрахунку PageRank (голосувати самому за себе не можна). До речі, не факт, що головна буде мати найвищий показник статвеса серед усіх інших. Можуть бути внутрішні сторінки рівні або навіть перевершують головну за значенням Ранка.

    Потрібно враховувати, що пошуковий робот Гугла досить інертний і не враховує всі беклінків миттєво. Для повного їх урахування може знадобитися час (до декількох місяців).

    Де і як можна подивитися Page Rank будь-якого сайту

    Реальне значення цієї пузомірки оновлюється постійно, але тулбарное оновлюється лише раз на кілька місяців (графік попередніх апдейтів ви можете подивитися тут). Дізнатися ПР для будь-якого сайту можна, наприклад, тут.

    В надану форму можна ввести один або кілька Урлов, а потім натиснути на кнопку «Перевірити PR»:

    ПузоміркиПузомірки

    Цей спосіб дозволяє провести масову перевірку ПейдРанка відразу для великої кількості проектів. Однак, в більшості випадків оптимальним буде варіант з установкою SEO розширень для використовуваних вами браузерів. В цьому випадку значення PageRank для відкритої сторінки в браузері, буде відображатися на панелі.

    Для браузера FireFox ви можете використовувати будь-SEO плагін з описаних тут:

    ПузоміркиПузомірки

    Для браузера Opera існує дуже зручний і функціональний плагін SEObar , а так само ряд інших корисних розширень для Опери ви знайдете тут:

    ПузоміркиПузомірки

    Тут описані доповнення для Гугл Хрому, який зараз все більше і більше набирає популярність. Для більшості оглядачів можна так само встановити так званий Google ToolBar. Відображається, правда, не числове значення, а його графічна інтерпретація (чим більше зелена смужка, тим вище важливість (PageRank) відкритого в браузері документа:

    ПузоміркиПузомірки

    Але якщо підвести курсор миші до іконки, то ви побачите і цифрове значення тулбарного ПР. Є ще ресурси, на яких ви можете здійснити масову перевірку відразу для декількох вебсайтів, наприклад, Gogolev.

    Варіанти лічильників для відображення PR

    Є кілька варіантів лічильників, відображають Пейдранк для того документа, на якому вони встановлені. Правда є варіанти, що показують ПР тільки головної сторінки, бо воно є, як правило, найбільш високим і має виробляти більше враження, наприклад, на рекламодавців. Приклад такого лічильника ви можете побачити тут.

    Отримати код аналогічного інформера можна тут. У вікні, вам потрібно буде в полі «Site URL» ввести Url головної (саме її значення буде в цьому випадку відображатися на створюваному лічильнику):

    ПузоміркиПузомірки

    Натискаєте на кнопку «Submit», після чого виберіть бажаний дизайн інформера. У результаті з’явиться область з результуючим кодом:

    ПузоміркиПузомірки

    Вам залишиться тільки вставити його в потрібне місце шаблону вашого сайту або ж в текст якої-небудь сторінки (наприклад, призначеної для рекламодавців).

    Вибираєте зовнішній вигляд інформера і копіюєте його код в область, розташовану правіше зображення лічильника. Цей код, ви повинні вставити в шаблон свого проекту, в результаті чого він буде показувати відвідувачам ПР відкритої сторінки. Наприклад, так:

    ПузоміркиПузомірки

    В якості допомоги по вставки коду в шаблон, можете використовувати поради по вставці лічильників відвідуваності в шаблон Joomla, WordPress та SMF — тут і тут.

    Як перевірити PR для всіх сторінок свого або чужого сайту

    Часто буває потрібно дізнатися показник Page Rank для всіх наявних на проекті документів. Робити це окремо може виявитися дуже трудомістким заняттям. Саме для цих випадків були створені досить зручні сервіси.

    Вам потрібно лише завантажити на сервіс карту вашого сайту, для того, щоб він знав, які саме сторінки потрібно буде перевіряти. Більш докладно про роботу з цими сервісами автоматичної перевірки PageRank читайте тут.

    ПузоміркиПузомірки

    Так само для розуміння того, як ставиться пошукова система Google до вас, буде корисно знати, скільки ваших документів знаходиться в її основному індексі, а скільки попало в додатковий, який часто називають сопливим індексом (Supplemental Index). Чому так важливо це знати? Ну, тут все досить просто. Пошук ведеться тільки за документами знаходяться в основному індексі.

    Сторінки сайтів перебувають у додатковому індексі (Supplemental Index) у пошуку не беруть участь, за винятком дуже рідких випадків. Тому з точки зору залучення відвідувачів вони є абсолютно непотрібним баластом.

    Позбавлятися від них, звичайно ж, не треба, але корисно буде знати їх кількість. Детально про все це читайте у статті «Як дізнатися, наскільки якісний у вас ресурс і наскільки високо цінує Google».

    Удачі вам! До зустрічей на сторінках блогу