Самообучаемся Joomla

3503
  • Яку версію Joomla вибрати
  • Установка локального сервера
  • Установка Joomla 2.5 і 3.3
  • Русифікація Джумлы 3.3
  • Російська локалізація для версії 2.5
  • Як оновити Джумлу 2.5 до 3.3
  • Висновки
  • Здрастуйте, шановні читачі блогу . Дивлячись на чехарду зміни версій і релізів Joomla за останні кілька років (після 2011 року), можна подумати, що в стані розробників діється щось дивне і незрозуміле.

    Як звичайному користувачеві встигнути за всім цим і зрозуміти, яка версія движка найбільш актуальна зараз, і чи не варто почекати нового релізу, щоб потім не відчувати всі труднощі, пов’язані з його оновленням?

    Самообучаемся Joomla

    Але це тільки на перший погляд все так заплутано. Трохи нижче я спробую пояснити логіку розробників, а вам пораджу намагатися використовувати найстарший реліз Джумлы, який відразу після точки містить цифру 5. Наприклад, на сьогоднішній день найкращим вибором буде установка Joomla 2.5, бо трійка ще не дійшла до релізу 3.5, а знаходиться лише на стадії 3.3. Ну, а сам процес оновлення Джумлы зараз став настільки ж простим, як і у випадку з WordPress — досить натиснути на кнопочку з адмінки.

    Кілька років тому я написав статтю про встановлення Joomla 1.5 на хостинг, тому сьогодні процес установки, для різноманітності, опишу стосовно до локального сервера Денвер. Насправді, суть установки практично не змінилася за останні п’ять років, але все ж…

    Що означають номери версій Joomla і чим 2.5 краще 3.3?

    Отже, щоб зрозуміти, яка версія зараз є актуальною, зазвичай буває достатньо зайти на офіційний сайт движка Джумли — www.joomla.org. Однак, тут спостерігається певна двоїстість, бо нам пропонують відразу дві версії движка з різними цифрами на початку (2 і 3):

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Раніше все було набагато простіше. Версія 1.5 три роки, аж до 2011, незмінно оновлювалася і до неї писалися цифирьки після п’ятірки (остання її версія датується 1.5.26). Оновлення до нової версії Joomla на той момент проводилося вручну і було потрібно заходити на свій сервер по ФТП, щоб залити оновлені файли ядра. Зараз до «Джумла півтора» вже не випускаються оновлення безпеки, що підвищує небезпека злому сайту, тому не рекомендую створювати на ній новий проект.

    А от потім вже і пішла чехарда зміна релізів. Однак, через деякий час була встановлена сувора періодичність виходу оновлень. Схема трохи заплутана. З неї випливає, що версія, яка після точки містить цифру 0, являє собою певний аналог нової бета версії движка, який призначений в основному для розробників розширень, щоб у них був час на підготовку своїх програмних продуктів до виходу стабільної версії (вони мають після точки цифру 5).

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Таким чином, вихід версії Joomla 3.0 якраз і був яскравим прикладом великого апдейта движка. В цьому випадку, зазвичай, змінюється зовнішній вигляд адмінки, додається щось істотне в можливості движка, але одночасно і є маса помилок і вразливостей, які усуваються з виходом наступних версій, аж до 3.5 (абсолютно стабільною і заможною).

    Крім цього під Джумла 3.0, на даний момент, ще не встигли адаптувати свої розширення всі сторонні розробники. Так, наприклад, відомий компонент інтернет-магазину ВиртуеМарт досі можна встановити тільки на Джумлу 2.5. Тому перш, ніж оновлюватися, перевірте, чи з’явилися використовувані вами розширення з підтримкою нової лінійки движка.

    Крім описаних особливостей існують ще і орієнтовні терміни виходу нової версії (час її підтримки, тобто виходу оновлень безпеки типу 3.0.1, але не релізу 3.1). Після виходу нульовою версії, через півроку виходить перша (у нашому випадку 3.1 — з виправленнями помилок і невеликими доводками функціоналу), потім друга і так до п’ятої (3.5).

    Поки ще не існуюча Joomla 3.5 буде вважатися стабільною і термін її підтримки буде дорівнює півтора років (будуть з’являтися поновлення безпеки 3.5.1, 3.5.22 і т. д., але не реліз 4.0). Однак, поки вона ще не вийшла, виходить, що для створення сайту найкраще використовувати попередню стабільну версію, а саме — Джумлу 2.5, а точніше її останнє оновлення з номером 2.5.20.

    В цьому випадку у вас не буде проблем з установкою практично будь-яких розширень, і зі стабільністю роботи самого движка теж питань виникати не повинно. Ну, а коли все ж з’явиться версія Joomla 3.5, то ви зможете спокійно оновитися до неї, використовуючи відповідні можливості адмінки.

    Однак, якщо ви палкий прихильник використання всього самого нового, шлях і не завжди стабільного, то можете ставити собі Joomla 3.3 (за умови наявності потрібних розширень під цей реліз). Але от якщо б зараз з нулем після крапки була актуальна версія, то її краще все ж було б не ставити, бо дуже сира за замовчуванням.

    До речі, можна без проблем з 2.5 оновити Джумлу до 3 простим натисканням однієї кнопки в адмінці. Хоча ні, поки ще не вийшла стабільна версія 3.5, в один клік не вийде, бо доведеться спочатку зайти в «Компоненти» і в пункті «Оновлення Joomla!» вибрати канал оновлень. За замовчуванням використовується варіант «Дистрибутиви Joomla з тривалим періодом підтримки». Міняєте його на «Дистрибутиви з короткостроковій підтримкою» і оновлюйтеся до версії 3.3 простим натисненням кнопки. Подробиці читайте за посиланням Як оновити Джумлу 2.5 до 3.3.

    Вийшло пояснення, напевно, дещо заплутаним, але вже як є. Можна просто запам’ятати, що оновлюватися має сенс лише при виході версії з номером, що мають п’ятірку відразу після точки №.5№, щоб не було проблем у подальшому з розширеннями і стабільністю роботи вашого сайту на Джумла.

    Навіщо потрібен локальний сервер і як встановити Денвер?

    Для тих, хто ще тільки починає своє знайомство з цим движком, хочу запропонувати опис установки Joomla на локальний сервер (в нашому випадку це буде Денвер). Чому саме на локальний, а не відразу на хостинг? Ну, тут може бути кілька причин:

  • Хостинг потрібно купувати і щомісяця оплачувати, а коли ви тільки вчитеся будувати сайти — це буде зайвими витратами, тим більше, що ви можете охолонути до цієї справи на якийсь час, поїхати у відпустку і т. п. Тому простіше емулювати роботу хостингу на своєму власному комп’ютері за допомогою установки та «підняття» локального сервера. Платити за його установку та роботу не доведеться.
  • Процес установки Джумлы і її розширень на локальний хостинг (сервер) проходить набагато швидше в силу того, що дані не передаються через інтернет канал, який у кого-то може бути не дуже-то і широким (виміряйте швидкість свого інтернету). Але навіть якщо канал широкий, то передача багатьох тисяч файлів все одно досить-таки времязатратное дійство.
  • Створивши, налаштувавши і повністю налагодити сайт на локальному сервері, потім можна буде його буквально за півгодини залити на куплений хостинг (файли і бази даних). Все буде працювати так само, як і в локальній версії.
  • Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    З приводу «підняття» локального сервера у себе на комп’ютері, я вже досить докладно писав у статті про встановлення локального сервера Денвер. З тих пір мало що змінилося, але я все ж коротко окреслю етапи його установки на комп’ютер.

    Навіщо нам взагалі потрібен локальний сервер і чому не можна працювати з Joomla безпосередньо на комп’ютері? Справа в тому, що цей движок написаний на серверному мові програмування PHP і використовує базу даних MySQL. Отже, на вашому комп’ютері повинні бути запущені інтерпретатор мови PHP (розуміє команди цієї мови і вміє перетворювати їх у дії), сервер Апач і база даних MySQL.

    Їх можна було б встановити і окремо, а потім налаштувати їх взаємодія. Але це зайва трата часу і сил, коли ви не досить добре розбираєтеся в даному питанні. Є вже готові складання локальних серверів, найвідомішими з яких є Денвер, Xampp, Wamp та інші. Ми розглянемо Denwer. Завантажити його можна на цій сторінці, натиснувши по величезній помаранчевої кнопки:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Вас попросять ще уточнити версію PHP, яка потрібна, після чого буде потрібно представитися і вказати свій e-mail, на який, власне, і прийде посилання на скачування. Після чого почати установку. Вона відрізняється від більшості стандартних майстрів установки тим, що лякає непідготовленого користувача чорним-чорним вікном з порадами з подальшим вашим діям.

    Після декількох натискань на клавішу Ентер, вам запропонують поміняти місце розташування локального сервера. За замовчуванням його пропонують запхати на «диск» у відповідну папку. Особисто я віддаю перевагу «диск С» берегти від надмірного засмічення, бо регулярно знімаю з нього образи допомогою Акрониса. Тому я перемістив дану папку WebServers на «диск D», просто прописавши новий шлях і натиснувши на Ентер:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Натискаємо на «y» і Ентер, після чого дізнаємося, що виявляється буде створений віртуальний диск, вміст якого буде синхронізовано з папкою WebServes, яку ми тільки що створили. Загалом, це операційна система буде думати, що новий диск підключили, а насправді весь обмін файлами буде вестися саме з цією папкою (суцільне обдурювання).

    Новому диску по замовчуванні буде присвоєна буква Z (тобто він буде «диск Z»). Якщо вас це не влаштовує або ця буква вже зайнята (перевірте, відкривши «Мій комп’ютер»), то впишіть свій варіант і натисніть Ентер. Суті це не змінює. Після цього в створену раніше папку WebServes будуть перекинуті файли дистрибутива Денвера, і вам запропонують відповісти на таємне запитання — 1 або 2? Тут вже вам вирішувати самим.

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Після чого варто погодитися на створення ярликів на робочому столі для запуску, зупинки та рестарту локального сервера Денвер, бо це зручно.

    Після цього клікаєте по ярлику «Start Denwer», переконуєтеся, що в треї з’явилися дві нові піктограмки (перо і капелюх), ну, а для більшого задоволення ще й переходьте за посиланням «http://localhost» з відкрилася в браузері сторінки, або набираєте цей Урл вручну в адресному рядку браузера. Якщо Денвер нормально встановився і запустився, то в результаті відкриється сторінка з криком «Ура, запрацювало!».

    Ну от, а тепер уже і до встановлення Joomla можна буде безпосередньо переходити.

    Установка Joomla 2.5, або 3.x на локальний сервер Denwer

    У першу чергу вам потрібно скачати дистрибутив Joomla тієї версії, яку ви вирішили використовувати на даний момент. Всі перипетії вибору релізу Джумлы ми розглянули трохи вище, і ви вже, напевно, визначилися, спираючись на свою тягу до всього нового або на бажання працювати з тими розширеннями, які ще у версії 3.x не підтримуються.

    Я планую встановити спочатку Joomla 2.5, а потім показати процес її оновлення до версії 3.3. Скачувати дистрибутив найкраще з офіційного сайту joomla.org/download.html у уникнення ексцесів.

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla
    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Обсяг файлу невеликий. Після скачування розпакуйте архів (ця операція займе навіть більше часу, ніж завантаження, бо файлів в цьому движку тисячі). Тепер відкрийте в одній вкладці Тотал Командер ту саму папку WebServers, яку ви створили на одним зі своїх дисків при установці Денвера (особисто я для неї обрав «диск D»). І вже в ній перейдіть за наступним шляхом:

    d:\WebServers\home\localhost\www\

    В цій директорії (WWW) вам потрібно буде створити папку для вашого майбутнього сайту. При виборі її назви краще обмежитися набором символів: [0-9],[a-z],[A-Z],[_],[-], т. к. потім назва цієї папки буде фігурувати в якості частини Url адреси вашого Joomla-сайту на локальному сервері Денвер.

    Я назвав її Primer-j3 і відкрив в одній з вкладок Тотал Командер, ну а по-друге — відкрив теку з розпакованим дистрибутивом Joomla.

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Виділяєте всі файли і папки дистрибутива Джумлы натисненням на клавіші Ctrl+A і скопіювати їх в папку вашого сайту на локальному сервері (d:\WebServers\home\localhost\www\Primer-j3\, в моєму випадку). Після закінчення копіювання перезапускаєте Денвер за допомогою вкладки «Restart Denwer» на робочому столі.

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Чекаєте запуску локального сервера і вводите в адресний рядок браузера наступний Url:

    http://localhost/Primer-j2

    І, о диво, спостерігаєте сторінку майстра установки Joomla 2.5:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Якщо будете ставити Joomla 3.3, то там майстер виглядає дещо інакше (ви можете встановлювати одночасно з версією 2.5 — просто створіть в папці WWW ще одну папку, наприклад, Primer-j3):

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    У майстрі установки Joomla 2.5 більше кроків, і на першому ви просто вибираєте мову, в той час як в майстрі Джумлы 3.3, на першому кроці ви робите базові параметри майбутнього сайту (даєте йому назву, опис, придумуєте логін і пароль для входу в адмінку, а також дозволяєте і забороняєте доступ відвідувачів до сайту відразу після установки движка). В обох випадках для переходу до наступного кроку натискає «Далі».

    Як створити базу даних для Joomla, використовуючи можливості Денвера?

    При установці Joomla 3.3 ми відразу після цього потрапимо на вкладку, де потрібно буде вводити інформацію про бази даних, яка потрібна даного движка для роботи. У разі Джумлы 2.5 вам ще доведеться пару раз натиснути на кнопку «Далі», щоб перегорнути дві нічого не значущі вкладки і дійти знову ж до налаштувань бази даних. Але тут виникає питання — а де ці самі дані для заповнення взяти? Спокій, тільки спокій, зараз все буде.

    Денвер без проблем дозволяє створити базу даних, бо в ньому інтегрований такий незамінний інструмент, як PhpMyAdmin. Потрібно буде просто його відкрити. Для цього можете набрати в адресному рядку свого браузера http://localhost і, прокрутивши відкриту сторінку вниз, клікнути по посиланню «http://localhost/Tools/phpMyAdmin»:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    У вікні, PhpMyAdmin перейдіть на першу вкладку «Бази даних» і введіть у полі «Створити базу даних» її назва. Обов’язково при цьому використовуйте тільки латинські символи та цифри без пробілів, і краще в нижньому регістрі. Після чого сміливо тисніть на кнопку «Створити»:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Після цього в лівій колонці з’явиться назва тільки що створеної нами бази, а ми переходимо на вкладку «Користувачі» і тиснемо на кнопку «Додати користувача»:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    У вікні, вам треба буде придумати ім’я для користувача баз даних (зазвичай використовують ту ж саму назву, що і для бази даних, щоб не заплутатися). У разі Денвера вибираємо зі списку «Хост» варіант «Локальний», і в сусіднє поле пропишеться значення localhost.

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Пароль краще буде відразу згенерувати складний, бо потім доведеться переносити сайт на хостинг, де кожен бажаючий зможе спробувати його зламати (не забуваємо, що зберігати паролі найкраще в Кипасе). Для цього тиснемо на кнопку «Генерувати» і копіюємо в сусідньому полі отриманий складний пароль для його збереження.

    Трохи нижче тиснете на напис «Виділити все» і кнопку «Додати користувача». Власне, все. Базу даних та її користувача ми створили. Якщо будете ставити обидві версії Joomla, то для 3.3 створіть ще одну базу і користувача.

    Продовжуємо встановлення Joomla 2.5, або 3.3

    Ми зупинилися на четвертому кроці установки Джумлы 2.5 і на другому, стосовно до версії 3.3. Тут нам якраз і потрібно буде ввести дані для доступу до створеної трохи вище базі даних. Префікс для таблиць бази даних генерується індивідуальний (це ускладнює злом) і сенсу його змінювати немає. У разі встановлення релізу 2.5 картина буде виглядати так:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    При установці Joomla 3.3 вікно з даними кроком майстра буде виглядати схоже:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Наступний крок майстра при установці версії 2.5 не обов’язковий — зазвичай всі переходять далі, не затримуючись і не заморочуючись з додавання даних ФТП доступу. А ось вже далі потрібно буде вказати ті дані, що при установці Joomla 3.3 ми вказували на самому першому кроці (даєте назва майбутнього сайту, придумуєте логін і пароль для входу в адмінку). А також вирішуєте, чи потрібно встановлювати демо-дані, які допоможуть зрозуміти на перших порах суть речей, але потім зажадають видалення.

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Останній крок майстра установки Джумлы 3.3 носить скоріше інформаційний характер. Хіба що тільки дозволяє активувати та скасувати установку демо-даних (вже створені веб-сторінки, категорії, меню, модулі і т. п. речі, що дозволяють швидше зрозуміти принципи роботи адмінки, порівнюючи те, що там вже є, з тим, що відображається на сайті). Правда видалити ці демо-дані буде не так вже й просто (простіше движок заново поставити).

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Ну, і також на цьому кроці майстра установки релізу 3.3 буде наведено зведений огляд всіх вказаних вами даних (як для доступу до адмінки, так і для доступу до бази даних). У самому низу цієї сторінки ви зможете переконатися, чи відповідає наш локальний сервер пред’являються вимог движка.

    Натискаєте кнопку «Установка». Буде потрібно кілька секунд на створення бази даних і файлу конфігурації, а також їх створення резервної копії. Після цього вам буде запропоновано скористатися кнопкою «Видалити директорію installation».

    Русифікація Joomla 3.3 і вхід в адмінку

    Однак, поспішати не варто, бо майстер установки Joomla 3.3 дозволяє прямо зараз вам встановити пакет русифікації Джумлы (як адмінки, так і елементів самого сайту). Для цього потрібно буде клацнути по кнопці «Установка мовних пакетів».

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Відкриється вікно трехшагового майстра русифікації движка. Спочатку вам потрібно знайти в списку свій мовний пакет і поставити навпроти нього галочку (зараз повного перекладу версії 3.3 в наявності немає, але русифікатор від версії 3.2.3.1 нам цілком підійде).

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Тиснете на кнопку «Далі» вгорі ліворуч. На наступній сторінці вибираєте мову за замовчуванням для адмінки сайту і його фронтальної частини і знову тиснете на «Далі».

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Тепер вже можна буде видалити директорію «installation» (робиться це в цілях безпеки) за допомогою відповідної кнопки, а потім вже зайти в адмінку з допомогою кнопки «Панель управління», щоб переконатися в тому, що русифікатор спрацював.

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    В адресному рядку, після переходу по кнопці «Панель управління», ви побачите Урл типу «http://localhost/Primer-j3/administrator/» — це і є адреса адмінки вашого сайту на локальному сервері Денвер. Додайте її в закладки браузера. Природно, що для входу в адмінку Joomla потрібно ввести задані трохи вище логін і пароль (сподіваюся, що ви їх зберегли):

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Адмінка у разі Джумлы 3.3 буде виглядати так (як бачите, все переведено на російську):

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Русифікація Джумла 2.5 і вхід в адмінку

    Отже, ми зупинилися на описі останнього кроку майстра установки Joomla 2.5. Нам залишилося тільки натиснути на кнопку «Видалити директорію installation», щоб захистити свій сайт від посягань. Після цього можна буде заходити в панель управління розміщена вгорі однойменної копанні.

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Однак внизу цієї сторінки є посилання на сторінку з пакетом русифікації Joomla. Просто перейдіть по запропонованому посиланню і завантажуєте російський переклад для наявної у вас версії движка. У нашому випадку це 2.5.20. Архів розпаковувати не треба.

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Потім заходите в адмінку свого сайту (посилання буде виглядати як http://localhost/Primer-j2/administrator/, де «Primer-j2» — папка на локальному сервері Денвер з вашим сайтом) з допомогою вигаданих трохи вище логіна і пароля:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Далі вибираєте з верхнього меню адмінки пункти «Extensions» — «Extension Manager» і в полі «Upload Package File», за допомогою кнопки «Огляд», знаходите у себе на комп’ютері скачаний пакет русифікації для Joomla 2.5.20.

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Після натискання кнопки «Upload & Install» відбудеться успішна установка російського мовного пакета, про що повідомить вам з’явилася табличка. Тепер залишається тільки зробити російську мову за промовчанням для адмінки сайту. Для цього потрібно вибрати з верхнього меню пункти «Extensions» — «Language Manager».

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    У вікні, вам потрібно буде клацнути по сірій зірочці в рядку з російським мовним пакетом, після чого він тут же застосується і зірочка стане помаранчевої. Те ж саме вам потрібно буде повторити і на вкладці « Installed — Administrator», щоб русифікувати адмінку (панель управління, в якій ви перебуваєте зараз і).

    В результаті ваша Джумла 2.5 буде повністю русифікована:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Як оновити Джумлу 2.5 до 3.3?

    Отже, щоб ініціювати цю процедуру, потрібно в адмінці вибрати з верхнього меню пункти «Компоненти» — «Оновлення Joomla!»:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Якщо в лінійці 2.5. у вас інстальовано останні оновлення безпеки (у мене реліз 2.5.20), то вам повідомлять про те, що і так все добре, оновлюватися не потрібно. Загалом-то, вони мають рацію (читайте висновки), але якщо бажання стати власником нової трійки занадто високо, то натисніть на кнопку «Налаштування», розташовану вгорі праворуч:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    У вікні, що відкрилося, на вкладці «Джерела оновлення», вибираєте зі списку варіант «Дистрибутиви Joomla з короткостроковій підтримкою» замість використовуваного за замовчуванням «Дистрибутиви з тривалим періодом підтримки».

    Трохи вище я пояснював, що тривалою підтримкою володіють тільки версії з п’ятіркою після крапки (2.5, 3.5, 4.5 і т. д.). Короткостроковій підтримкою володіють всі інші версії 3.0; 3.1; 3.3 і т. д.). Нам потрібна версія 3.3. тому ми і вибираємо даний пункт. Не забудьте натиснути на кнопку «Зберегти і закрити».

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Ну ось, тепер нам вже доступно оновлення на третю лінійку Джмумлы, а саме на останню поточну версію 3.3.0. Для встановлення цього оновлення достатньо буде натиснути на розташовану внизу кнопку:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Врахуйте, що навіть якщо ви працюєте на локальному сервері Денвер, вам все одно потрібно буде мати доступ в інтернет, щоб файли оновлення могли завантажитися. Сам процес оновлення движка буде наочно проілюстрований прямо на цій же сторінці:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    По закінченні процесу ви побачите нову адмінку і повідомлення про успішно проведеної операції:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Висновки

    Що можу сказати з приводу установлення тієї або іншої версії цього двигуна?

  • Joomla 1.5 використовувати зараз вже не має сенсу, бо до неї не випускаються оновлення безпеки.
  • З іншого боку, якщо у вас вже є сайт на цій версії Джумла, то оновитися до 2.5, простим натисканням кнопки в адмінці, не вийде. Доведеться пошукати в мережі мануал по оновленню і спробувати нічого не поламати. Особисто я поки від цього заходу утримуюся.
  • Дмумлу 2.5 можна сміливо використовувати в будь-якому випадку. Під неї вже адаптовані всі відомі і популярні розширення, та й сама версія движка, при необхідності, потім може бути легко оновлено до 3.x безпосередньо з адміністративної панелі.
  • Поточну версію Joomla 3.3, в принципі, можна використовувати без проблем для нового сайту, бо це вже не нульовий реліз і більшість багів і вразливостей повинно бути усунено. Однак, обов’язково заздалегідь прикиньте, які саме пакети розширень вам можуть знадобитися, і переконайтеся, що їх розробники вже викотили версії під троячку. В іншому випадку доведеться обійтися стабільної Джумла 2.5.
  • Краще один раз побачити, ніж сто разів почути — чи не правда? Мені от теж так здається, тому пропоную вам подивитися 15 уроків по швидкому старту на Joomla 3. Вони будуть відтворюватися один за іншим автоматом, а якщо хочете, то можете перемикатися на наступний урок з допомогою відповідної кнопки на панелі плеєра або вибрати потрібний урок з випадаючого меню у верхньому лівому кутку вікна плеєра:

    Видео уроки по Джумла 3Самообучаемся Joomla

    Приємного перегляду!

    Самообучаемся Joomla«alt=»»>

    Удачі вам! До зустрічей на сторінках блогу