Вивчаємо WordPress

2164
 • Що таке Open Server і який пакет слід завантажити
 • Установка OpenServer на комп’ютер і його налаштування
 • Установка WordPress на локальний сервер OpenServer
 • Здрастуйте, шановні читачі блогу . Що таке локальний сервер? Ну, для початку варто зрозуміти, що таке сервер взагалі. Вже знаєте? Ну, тоді вам буде зрозуміло, що локальний server — це набір компонентів, що дозволяє працювати з сайтом прямо на комп’ютері (без використання хостингу).

  Навіщо це потрібно? Ну, наприклад, при розробці сайту для прискорення і підвищення зручності цього процесу, або при істотному його оновлення, коли ви не хочете кроїти шаблон безпосередньо на сайті, який відвідують користувачі (копіюєте файли на комп’ютер, вносите зміни, тестуєте, налаштовуєте і вже потім заливаєте на хостинг).

  Вивчаємо WordPress

  Раніше я для цієї мети завжди використовував локальний сервер Денвер. Правда, він не оновлювався вже багато років, хоча і цілком працездатний. Однак, в коментарях до статті про встановлення Joomla 2.5 і 3.3 мені порадили звернути свою увагу на OpenServer, що я і не забув зробити.

  Що сказати про Open Server? Дійсно, зручно, більш сучасно і цілком працездатне. Крім цього, ОпенСервер не вимагає установки, а значить може працювати з флешки (разом з усіма сайтами, що ви в ньому створюєте і тестуєте), в той час, як Денвер прив’язаний до комп’ютера, на якому він встановлений. Також є розширений пакет, куди включаються десятки корисних вебразработчику програм, знову ж таки не вимагають установки. Але про все по порядку.

  Що таке Open Server і який пакет слід завантажити

  Open Server являє собою так званий WAMP комплекс, суть якого можна зрозуміти з розшифровки цієї абревіатури:

 • Windows — операційна система, для роботи в якій призначений даний локальний сервер
 • Apache — web-сервер, який «піднімається» при запуску програми Open Server
 • MySQL — дуже популярна система керування базами даних, яка є обов’язковою умовою для роботи багатьох движків сайтів, у тому числі таких популярний, як Joomla та WordPress
 • PHP — інтерпретатор серверного мови програмування, на якому написана більшість CMS і створено безліч інших веб-додатків
 • Крім цього «джентельменського набору» Опен Сервер має в своєму запасі Nginx (популярний веб-сервер, часто встановлюється разом з Apache) і ще дещо, що зображена на наведеному нижче скріншоті. До того ж, цей локальний сервер дозволяєте у налаштуваннях вибрати один з декількох варіантів Apache, PHP, MySQL та інших компонентів.

  Вивчаємо WordPressВивчаємо WordPress

  Мені, як не фахівцю у веб розробці, досить важко усвідомити всю грандіозність цього проекту під назвою OpenServer, але, судячи з відгуків, розробка комплексу ведеться з урахуванням побажання користувачів і величезною увагою до деталей (якщо порівнювати з Денвером, то отримаєте «Вольво» замість «Лади», хоча і те, і те їздить). Є зручний інтерфейс управління локальним сервером, створеними на ньому сайтами і додатками, а також до тих інструментами і утилітами, які входять в його комплект.

  Ну, і навіть такому нубу, як я, зрозуміло, що простий набір слів «не вимагає установки» значить дуже багато. Можна розпакувати архів з дистрибутивом Open Server на флешку, переносний жорсткий диск і навіть на CD/DVD (щоправда, з обмеженнями). Після цього з вашими сайтами і веб-додатками можна буде працювати на будь-якому комп’ютері вдома, на роботі, в інтернет-кафе або де-небудь ще, де є відповідна операційна система (ос Windows 8 / Windows 7 / Windows Server 2008 / Windows Vista / Windows XP SP3).

  Однак, просто портативного локального сервера Open Server веб розробникам може бути не достатньо. Так, на основному комп’ютері у них, звичайно ж, встановлений весь необхідний у роботі софт і навіть понад те. Але ось вставивши флешку з ОпенСервером в чужий комп’ютер, ви вже багато з того, до чого звикли і що просто необхідно в роботі, не виявите.

  Що примітно, автори подбали і про це, пропонуючи на сторінці завантаження відразу три пакети. Скачати Open Server можна за наведеною посиланням, вибравши з випадаючого списку потрібний пакет і пройшовши капчу:

  Вивчаємо WordPressВивчаємо WordPress

  Який же вибрати дистрибутив? Давайте подивимося:

 • Open Server Mini — ця версія підійде, якщо ви хочете просто замінити Денвер на OpenServer. В результаті ви отримаєте носиться в кишені хостинг (на флешці) з зрозумілим управлінням і розгорнутим інтерфейсом. Нічого зайвого не буде і важити цей пакет буде близько ста п’ятдесяти метрів, що, загалом-то, навіть дуже вагомо порівняно з десятьма метрами дистрибутива. Але «краса», як кажуть, вимагає жертв.
 • Open Server Full — ця версія потрібна якраз «серйозних хлопців», які займаються розробкою веб професійно. Крім Apache, Nginx, PHP, MySQL ви знайдете цілий набір програм, які допомагають у вашій нелегкій праці. Тепер навіть на компі з голою Віндою і відключеним інтернетом вам буде чим зайнятися. Список портативного софту, який буде в цьому випадку жити у вашій кишені разом з хостингом, показано на скріншоті.

  Вивчаємо WordPressВивчаємо WordPress

  Правда, вага пакету Open Server Full вже буде близький до пів гіга, але для сучасних флешок це дрібниці. До речі, якщо справді будете розпаковувати дистрибутив цього локально сервера на флешку, то подбайте про її швидкісних характеристиках (як з читання, так і по запису інформації), інакше будете трохи засмучені.

 • Open Server Apps Pack — якщо зрозумієте, що можливостей версії Міні вам не вистачає, то не поспішайте скачувати версію Full і потім переносити сайти і додатки з однієї папки локального сервера в іншу. Це досить клопітно. Простіше завантажити цей Пак і розпакувати його в ту ж папку, де у вас живе Міні. І ніяких проблем.
 • До речі, скачування згаданих пакетів локального сервера можливо на двох швидкостях: дуже повільно і максимально швидко. Ви яку віддаєте перевагу? Ну, тоді доведеться заплатити 100 рубликів у фонд творців комплексу. В іншому випадку навіть пакет Open Server Mini буде викачуватися пару годин.

  Вивчаємо WordPressВивчаємо WordPress

  Установка OpenServer на комп’ютер і його налаштування

  Скачаний дистрибутив являє з себе самораскрывающийся архів, зашитий в экзешный файл. Коли ви запустіть його, то через деякий час вам буде запропоновано вибрати місце, куди він буде розпакований. За замовчуванням традиційно пропонується «диск С», але ви вільні вибрати інше місце (в тому числі і зовнішній носій, типу флешки або переносного диска).

  Вивчаємо WordPressВивчаємо WordPress

  Ніяких ярликів на робочому столі або в меню кнопки «Пуск» не створюється, бо програма портативна. Значить для запуску сервера йдемо в папку OpenServer на тому диску, який ви вказали при установці, і запускаємо файлик Open Server.exe (можете витягнути його ярлик на робочий стіл). Я встановлював версію Міні, тому в мене це виглядає так:

  Вивчаємо WordPressВивчаємо WordPress

  Далі вибираєте мову (мені ще запропонували встановити бібліотеки С++) і по закінченні установки спостерігаєте з’явився новий значок в треї у вигляді червоного прапорця означає, що локальний сервер поки ще не запущений.

  Вивчаємо WordPressВивчаємо WordPress

  При кліці по ньому будь кнопкою миші, ви побачите контекстне меню, яке і служить основним інструментом управління OpenServer. Звідти можна буде запускати веб сервер, зупиняти його або перезавантажувати, а також отримати доступ до створених на його базі сайтів і вебприложениям (зараз там тільки localhost доступний). Так, до речі, виберіть пункт «Запустити» і після перефарбовування прапорця в зелений колір вставте в адресний рядок браузера:

  http://localhost/

  Якщо побачите сторінку з привітанням, то значить ОпенСервер у вас успішно «піднявся»:

  Вивчаємо WordPressВивчаємо WordPress

  Давайте для початку заглянемо в його налаштування за допомогою однойменного пункту контекстного меню:

  Вивчаємо WordPressВивчаємо WordPress

  У деяких релізах Вінди може знадобитися установка галочки «Вимагати обліковий запис Адміністратора» для успішної роботи даного локального сервера (доступу до файлу Hosts). На вкладці «Модулі» ви зможете вибрати потрібні вам версії Apache, PHP, MySQL (якщо робите доопрацювання сайту, то має сенс вибрати такими ж, як і у вас на хостингу, під уникнення траблов при перенесенні).

  Можна також на вкладці «Меню» поставити галочку в полі «Показувати сайти в головному меню», щоб не потрібно було ловити їх у випадаючому. Ну, і можна відразу ж призначити браузер, де будуть відкриватися ці самі ваші сайти після кліка по їх назві з контекстного меню піктограмки прапорця в треї.

  Вивчаємо WordPressВивчаємо WordPress

  Отже, для того, щоб почати роботу зі своїм сайтом на даному локальному сервері (або встановити движок сайту), спочатку потрібно буде перейти з контекстного меню за пунктом «Папка з сайтами», або відкрити, наприклад, в Тотал Коммандере папку «d:\OpenServer\domains\». Всередині буде знаходитися папка «localhost». Поруч з нею створюємо нову папку для нашого сайту з будь-якою назвою, в якому можна використовувати наступні символи [a-z0-9.-] (зверніть увагу, що нижнє підкреслення використовувати не можна).

  Власне, все. З контекстного меню значка Опен Сервера в треї виберіть пункт «Перезапустити», після чого у списку сайтів у вас з’явиться нова назва, клікнувши по якому відкриється сторінка заданого в настройках браузера, що відображає ваш сайт.

  Вивчаємо WordPressВивчаємо WordPress

  Якщо у створеній всередині «d:\OpenServer\domains\» папки ще нічого немає, то і сторінка буде відповідна. Скажу чесно, що у мене на цьому етапі виник серйозний затики з роботою цього локального сервера. Причина була в тому, що мій файл Hosts був захищений від запису, тому OpenServer при запуску постійно з цього приводу лаявся і не показував серед сайтів створену мною нову папку.

  Я звернувся до хелпу за роботу цього сервера. Відключив контроль обліковий записів (UAC), намагався змінити права доступу до файлу Hosts різними способами. А скринька просто відкривався. У мене стоїть антивірус ДокторВеб, який і виявився причиною блокування запису в файл Hosts.

  Якщо зайти в налаштування ДокторВеба (з контекстного меню його значка в треї), то на вкладці «Превентивний захист» можна натиснути на кнопку «Змінити» в самому верху і переставити галочку в рядку напроти Hosts з положення «Забороняти» у більш лояльне.

  Вивчаємо WordPressВивчаємо WordPress

  Другою можливою проблемою, з якою не запускається ОпенСервер, може бути відкритий на вашому комп’ютері Скайп. З якихось причин він використовує той же порт, що і наш локальний сервер і це призводить до конфлікту. Для вирішення цієї проблеми Скайп потрібно буде закрити, запустити OpenServer, а потім відкрити Скайп знову.

  Тепер можна буде туди заливати дистрибутив WordPress (сьогодні хочу описати роботу з OpenServer саме на його прикладі, бо установку Джумлы на Денвер ми нещодавно розглядали).

  Установка WordPress на локальний сервер OpenServer

  Отже, спочатку вам потрібно завантажити дистрибутив WordPress останньої актуальної версії.


  Вивчаємо WordPressВивчаємо WordPress

  Розпаковуєте архів і весь його вміст (те, що всередині папки wordpress) копіюєте в тільки що створену нами папку сайту «d:\OpenServer\domains\»:

  Вивчаємо WordPressВивчаємо WordPress

  Теперича потрібно і про бази даних для нашого майбутнього блогу подумати. Природно, що в комплекті з цим локальним сервером йдуть різні утиліти, серед яких є добре нам знайомий ПхпМайАдмин, доступ до якого можна отримати з контекстного меню іконки сервера в треї (Меню > Додатково > PHPMyAdmin). Для входу використовуйте пароль і логін — mysql:

  Вивчаємо WordPressВивчаємо WordPress

  У вікні, PHPMyAdmin переходьте у верхньому меню вкладку «Користувачі» і натискаєте на розташовану у вікні кнопку «Додати користувача»:

  Вивчаємо WordPressВивчаємо WordPress

  У вікні вписуєте бажане ім’я користувача бази даних, використовуючи символи [a-z0-9.-]. Генеруєте і зберігаєте «на папірці» складний пароль, після чого ставите галочку в полі «Створити базу даних з іменем користувача у назві та надати на неї повні привілеї», тиснете на розташовану внизу праворуч кнопку «ОК».

  Вивчаємо WordPressВивчаємо WordPress

  Тепер в папці вашого сайту в папці OpenServer знаходите файлик wp-config-sample.php і перейменувати його в його wp-config.php, після чого відкриваєте його на редагування, наприклад, в Нотепад++. Вводите в показані на скріншоті поля назва бази даних, ім’я користувача та пароль, які ми тільки що поставили при створенні цієї самої БД (не зітріть випадково одиночні лапки, в яких повинні будуть розміщуватися ці значення):

  Вивчаємо WordPressВивчаємо WordPress

  Трохи нижче в файлі wp-config.php ви можете перейти по ссылке https://api.wordpress.org/secret-key/1.1/salt/ і скопіювати створені ключі безпеки. Вставте їх на місце розташований трохи нижче порожніх заготовок:

  Вивчаємо WordPressВивчаємо WordPress

  Ну, а ще трохи нижче ви можете поміняти префікси для створюваних Вордпрессом сторінок у вашій базі даних. Це теж може трохи підвищити безпеку роботи з сайтом.

  Вивчаємо WordPressВивчаємо WordPress

  Зберігаєте вироблені у файлі wp-config.php зміни, перезапускаєте локальний сервер і переходите на сайт, вибравши його назву з контекстного меню іконки OpenServer в треї:

  Вивчаємо WordPressВивчаємо WordPress

  На сторінці даєте сайту назва (потім зможете поміняти, якщо що), придумуєте логін (латиниця та деякі інші символи можна використовувати), складний пароль, вказуєте свій Емайл і тиснете на кнопку «Встановити WordPress».

  Вивчаємо WordPressВивчаємо WordPress

  Після цього вас привітають з успіхом і запропонують увійти в адмінку WordPress, ввівши щойно придумані логін та пароль:

  Вивчаємо WordPressВивчаємо WordPress

  Адреса адмінки буде виглядати як «http://robapera.loc/wp-admin/» — додайте її в закладки браузера, щоб не набирати вручну. Як працювати з цим движком далі, можете дізнатися з рубрик: основи WordPress і плагіни для блогу. Тільки починайте читати з кінця (внизу перейдіть на останню сторінку), щоб йти від простого до складного.

  Продовження >>> (підписуйтесь на розсилку, щоб не пропустити)

  Удачі вам! До зустрічей на сторінках блогу