Використовуємо програми

1847
 • Chromium і Comodo Dragon, CoolNovo і SRWare Iron
 • Яндекс Браузер (скачати й оцінити кращий клон Хрому)
 • Ніхром від Рамблера і Интернет@mail.ru від…
 • Здрастуйте, шановні читачі блогу . Не так давно я написав кілька оглядових статей з популярним сьогодні браузерів.

  Зрозуміло, що на смак і колір товаришів немає, але, тим не менше, не можна було не помітити дуже крутий динаміки зростання популярності одного із згаданих оглядачів. Як ви думаєте, якого саме? Так, того самого, що заснований на швидкому і безкоштовному движку Chromium.

  Використовуємо програми

  Але як виявилося, в рунеті, так і в інтернеті в цілому, на базі Хромиума сварганено вже досить велика кількість оглядачів. Ну, по-перше, існує сам по собі безкоштовний Chromium, а також ряд буржуйських виробів на його основі (Comodo Dragon, CoolNovo, SRWare Iron), в деяких з яких відключено стеження Google за користувачем і додані деякі рюшечки.

  У рунеті ж основні пошукові системи не полінувалися прикрутити до цього движку свої домашні сторінки, пошуки за замовчуванням і додаткові панельки. Я кажу про браузер Яндекса (колишній Хром), Ніхром від Рамблера, ну і про Интернет@mail.ru від пошукової системи Майл ру.

  Chromium збірки Comodo Dragon, CoolNovo і SRWare Iron

  Для людини не зануреного в тему створюється не зовсім зрозуміла ситуація, коли під різними назвами вони скачують з інтернету по запиту «хром» різні підробки. Самим повнофункціональним, звичайно ж, є офіційний Гугл Хром, але той же Яндекс браузер відрізняється від нього лише відсутністю можливості синхронізації закладок, паролів та іншого особистого мотлоху зі своїм акаунтом у Google. Фішка безумовно зручне (можна працювати на різних комп’ютерах і мобільних пристроях навіть не помічаючи цього), але потрібна далеко не всім.

  Навіщо це потрібно пошуковим системам (і зокрема Yandex.ru) зрозуміти зовсім не складно. Боротьба за частку на ринку пошуку все загострюється (чому думаєте з’явилася безкоштовна пошта від Яндекса), а програми з можливістю установки пошуку за умовчанням дають дуже хороший інструмент для залучення нових користувачів (далеко не всі користувачі лізуть в налаштування щось міняти). Типовим прикладом є перемикач розкладки Punto Switcher.

  Та й горезвісні поведінкові фактори, які мають велике значення при ранжируванні документів, ще ніхто не відміняв.

  Інше питання, чому ж виникла така плутанина і чому у різних пошуковиків з’явився в арсеналі дуже схожий на Хром браузер, але з різними логотипами і назвами. Ну, винен тут безумовно Google, бо саме ця компанія влітку 2008 року вирішила почати розробку принципово нового браузера під егідою відкритого проекту (open sourse). Назву цей проект отримав Chromium. У розробці та тестуванні напрацювань, зроблених Гуглом, могли взяти участь всі бажаючі.

  Через деякий час (осінь того ж таки 2008 року) з’явилася перша версія Chrome, про який я вже досить докладно писав. Т. о. Google отримав можливість спокійно відтестувати і налагодити всі баги на Хромиуме (який теж, до речі, є цілком повноцінний програмою), а вже потім через деякий час випустити нову стабільну версію свого дітища.

  Дивіться самі. На сьогоднішній день актуальна версія Хрому від Google має номер 29 з копійками:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  А на сайті розробників Хромиума можна побачити, що останній реліз їхнього дітища має вже порядковий номер трохи більш високий.

  Правда, Chromium не просувається як повноцінний і самостійний оглядач, тому на цьому сайті ви не знайдете величезною кнопки для завантаження останньої версії. Вихідні коди, обговорення і тому подібні штучки для розробників там будуть, а от завантажити Chromium останньої версії під операційну систему Windows (XP, Vista або 7) буде простіше цієї кнопки:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Дистрибутив важить приблизно 20 метрів і встановлюється на ваш комп’ютер під управління Віндовс без всяких додаткових питань:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Хоча, можливо, належної стабільності у цій версії ви не виявите. Окрім цього, не всі, до чого ви звикли в Хромі, знайдете в цьому прототипі. Можливо, я погано знаю англицкий, але в налаштуваннях немає перемикання мови інтерфейсу, тому переклад браузер пропонує здійснити для всіх сайтів на російській, а для англомовних не пропонує.

  За великим рахунком Хромиум представляє з себе напівфабрикат (або випробувальний стенд), який не завадило б належним чином оформити, що, власне, і робить Гугл при виході нових версій Хрому. Однак, багато хто сидить на ньому і цілком задоволені його роботою. У деяких версія Лінукса він йде в якості браузера за замовчуванням і ступінь його затребуваності на таких ОС досить велика (під 90 відсотків).

  Т. о. виходить, що Chromium є предтечею чергової версії гуглівського браузера (своєрідною альфа), але при цьому він представляє з себе проект розробки з відкритим кодом (з усіма його плюсами), а Chrome — це вже браузер з закритим вихідним кодом.

  Гугловцы щось там підмішують до Хромиуму (наприклад, алгоритми спостереження за діями користувачів) і видають на гора вже стабільну і тестовану добровольцями версію самого швидко поширюється браузера в світі.

  З одного боку такий хід конем повинен приносити компанії Гугл одні тільки позитивні моменти (і якісний продукт отримали, і популяризували його, і протестували на халяву).

  Але з іншого боку, проект Chromium щодо створення швидкого і надійного браузера (що, до речі, розробникам вдалося на всі сто) дозволяє в силу своєї відкритості створювати на основі його кодів оглядачі для своїх потреб всім бажаючим.

  Саме цим і скористалися наші з вами співвітчизники (Яндекс браузер, Ніхром і Интернет@mail.ru), та й не тільки вони. В буржунете теж досить багато знайшлося бажаючих створити свою власну збірку. Найвідоміші з буржуйських виробів на базі Хромиума це:

 • Comodo Dragon — ядро дороблено для тих, хто розміщено на конфіденційності та безпеки, а так само злегка знижені споживані цією програмою ресурси комп’ютера користувача:
  Використовуємо програмиВикористовуємо програми
 • CoolNovo (ChromePlus) — фактично це Хром з прикрученими до нього жестами миші (аля, Опера) та іншими розширеннями, а так само з вирізаним стеженням за користувачами. Скачати ChromePlus останньої версії ви зможете цієї кнопки:
  Використовуємо програмиВикористовуємо програми
 • SRWare Iron — відсутня стеження за користувачем, використовуються трохи більш свіжі версії движка, ніж в Google Chrome. Так само ця версія має функцію блокування реклами.
  Використовуємо програмиВикористовуємо програми
 • Нічого не можу сказати за стабільність цих версій, але деякі корисні моменти в них присутні. Але нас, напевно, більше цікавлять наші рунетовские вироби з конструктора Chromium.

  Яндекс Браузер (скачати й оцінити кращий клон Хрому)

  P. S. Тут описана перша версія браузера, яка на мене особливого враження не справила. Зараз новий Яндекс Браузер цілком правильно буде писатися з великої літери, бо він значно зріс і вже не поступається Chrome, і навіть випереджає його за вбудованим можливостям. Детальніше читайте за наведеним посиланням.

  У рунеті раніше всіх інших клонів з’явився продукт від «дзеркала рунета», який за своїм функціоналом практично повністю копіював продукт від Google. Я, коли перший раз його встановив, очікував, що частину фішок (наприклад, переклад сторінок сайтів на інших мовах) буде не доступна. Однак, мої побоювання не виправдалися.

  Можете самі завантажити браузер до останньої версії (точніше, з посиланням ви скачаєте програму-інсталятор, яка вже при своєму запуску довантажити і автоматично встановить Яндекс браузер):

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Крім того, я навіть отримав в якості бонусу зручні візуальні закладки (аля, Експрес панель Опери).

  Взагалі, цей оглядач з’явився в 2010 році і називався він тоді Yandex Хром. По суті це не суперечило ліцензії на використання коду Хромиума. Трохи пізніше, до речі, з’явилася версія від Майл.ру, яка теж мала тоді назву — Хром@mail.ru. Однак, Гугл попросив власників цих двох пошукових систем змінити назви.

  У уникнення конфлікту обидва браузера змінили назви на Яндекс.Інтернет (потім він зазнав ще один ребрендинг) і Интернет@mail.ru, відповідно. Розробники від Рамблера спочатку обізвали своє творіння оригінальним чином — Ніхром (схоже на гру слів в квас — Нікола, хоча розробники кажуть, що так називається більш міцний сплав нікелю з цим диво елементом), тому до них у «великого і жахливого» претензій не було.

  Що цікаво, у яндекса на той момент вже існував сервіс під назвою Я. Інтернет, який був перейменований в сложнопроизносимый Яндекс.Интернетометр (yandex.internet.ru), який банально дозволяє виміряти швидкість вашого інтернет каналу (дрібничка, а пізнавально):

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Загалом, доля у дітища дзеркала рунета не сказати, щоб проста (благо, що на розробку час і гроші не витрачалися).Отже, якщо ви завантажили браузер від Yandex.ru і запустили файл інсталятора, то вам буде задана пара питань:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Після чого скачування і установка програми вже буде проходити без вашої участі (можна піти покурити):

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Після чого ви отримуєте фактично все той же Хром, але заснований на декілька більш старої версії конструктора Chromium:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  І з декількома встановленими розширеннями від Яндекса (так само як і в Хромі потрібно клацнути по шестірні в правому верхньому кутку і вибрати «Налаштування» — «Розширення»):

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Що примітно, якщо ви перейдете по посиланню «Ще розширення», то потрапите на сторінку інтернет-магазину Chrome. І всі ці розширення ви зможете встановити і використовувати у своєму браузері від Яндекса. Во, блін, а ще конкуренти називаються. Приголомшлива кооперація.

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Весь функціонал і налаштування цих оглядачів здебільшого збігаються (трохи вище я навів посилання на докладну статтю про можливості нової версії Yandex браузера — не застосуйте ознайомитися). Правда, за винятком можливості синхронізації своїх закладок, паролів, збережених даних форм і т. п. зі своїм акаунтом у Гуглі. Синхронізація та переклад сторінок здійснюється силами Яндекса.

  При бажанні ви можете прочитати про можливості хромоподобных браузерів у наведеній трохи вище статті, але я все ж тезисно повторюся:

 • Кожна вкладка браузерів на основі Chromium і кожне активований розширення являють собою окремий процес на вашому комп’ютері. У браузері навіть є свій власний диспетчер завдань (Shift+Esc), де можна закрити завислий процес. Це визначає стійкість і швидкість роботи.
 • Жодної фішки в цьому немає, але в них немає як такої пошукового рядка, оскільки мається на увазі вводити свій запит прямо в адресному рядку. Хромиум вміє відрізняти пошуковий запит від Url-адреси.
 • Вони всі підтримують режим Інкогніто, коли ніяка інформація про відвіданих вами сторінках на комп’ютері не зберігається.
 • Можна виділити слово на веб сторінці та вибрати з контекстного меню «Шукати в Яндексі» (ну, або в Гуглі)
 • При відвідуванні веб сторінок, мова текстів яких відрізняється від вашого рідного, розумне дітище Chromium запропонує вам здійснити переклад на вашу мову. Дуже потрібна функція. Яндекс браузер ще вміє і виділені мишею фрази переводити.
 • При наборі тексту в різноманітних формах браузер буде здійснювати перевірку синтаксису на льоту, а так само запам’ятовувати те, що ви набираєте. Для вставки вже набраного фрагмента досить двічі клацнути в полі форми.
 • Ну і все те, що вам в цьому диво не дістає, можна буде спробувати додати з допомогою відповідних розширень, які можна знайти для всіх браузерів на базі Хромиума тут.
 • Ніхром від Рамблера і Интернет@mail.ru від…

  Скачати Ніхром можна, клацнувши по цій чудовій кнопку:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Точно так само, як і в попередньому випадку, вам потрібно буде запустити файл завантажувача і піти покурити поки Ніхром буде ставитися на ваш комп’ютер. Після установки вас запитають про бажання встановити його браузером за замовчуванням. Якщо подивитися версію Chromium, на основі якої він зібраний, то любителі новинок можуть розчаруватися:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Зрозуміло, що пошуком за замовчуванням буде встановлено Rambler, хоча такої пошукової системи за великим рахунком вже не існує (у них працює движок від Яндекса).

  Крім цього в налаштуваннях Ніхрому я не знайшов можливості встановлення розширень, що, на мою думку, є суттєвим мінусом. Візуальних закладок теж немає і не буде, бо Яндекс Бар (Елементи) встановити не вийде. Зрозуміло, що синхронізації закладок теж чекати не варто. Хоча б переклад инакоязычных веб сторінок працює справно.

  Загалом, Ніхром порівняно з Яндекс браузером мені сподобався менше. Тепер Давайте поглянемо на останнього рунетовського гравця від творців інноваційних оглядачів — Интернет@mail.ru. Завантажити це диво ви зможете, натиснувши цієї яскравої кнопку:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Правда, в цьому випадку ви завантажуєте не міні установник, а повнорозмірний дистрибутив в 20 метрів. Доведеться трохи почекати. Але зате у вас буде можливість встановлювати розширення з інтернет-магазину Google на відміну від Ніхрому, так і експрес панель, нехай і своєрідна, але все одно буде мати місце.

  До того ж версія Chromium, використовувана в збірці, досить висока:

  Використовуємо програмиВикористовуємо програми

  Та й назва для браузера просто геніальне — саме воно для початківців користувачів (особливо у віці). В іншому браузер у пошукової системи майл.ру вийшов гарним і нічим не поступається докладно розглянутого вище. Ну, і знову ж можливості синхронізації закладок не буде. Якщо ця функція для вас важлива, то потрібно буде використовувати google chrome, браузер від Yandex чи Chrome.

  Удачі вам! До зустрічей на сторінках блогу