Просуваємо свій сайт

1992
 • Головна сторінка Яндекса — теми та налаштування
 • Реєстрація та стартова сторінка
 • Пошукова частка Yandex у рунеті
 • Історія створення компанії
 • Просування сайтів під Yandex
 • Здрастуйте, шановні читачі блогу . Сьогодні я хочу поговорити про найуспішнішою інтернет-компанії рунета.

  Якщо задуматися — більше половини користувачів приходить на мій блог з цієї пошукової системи з Росії, а левова частка мого заробітку в інтернеті припадає на дохід з показу рекламних блоків РМЯ (за допомогою Профіт Партнера).

  Прийшла пора відплатити їй тією ж монетою і залучити хоча б невелику частину аудиторії .

  Просуваємо свій сайт

  Для вебмайстрів, напевно, в першу чергу Yandex — це пошуковик, який займає лідируюче положення в рунеті (нещодавно він поглинув навіть пошук Рамблера). Причому, реалії сучасного Seo просування такими, що не враховувати особливості цієї пошукової системи при оптимізації сайту буде вкрай не далекоглядно, бо саме вона агрегує в собі левову частку запитів комерційної спрямованості. Не отримавши цільових відвідувачів з неї — не факт, що їх ви зможете отримати з Гугла, т. к. їх там просто-напросто може не бути.

  Головна сторінка Яндекса, теми та налаштування

  Але в той же час Яндекс вже давним-давно переріс короткі штанці чистого пошуковика і став для багатьох користувачів тим місцем, з якого вони починають свою подорож по мережі інтернет — мультипорталом. Мільйони користувачів використовують зараз його пошук по зображеннях, Яндекс Карти, Дзен, Пошту, хмара Yandex Disk і ще десятки різних сервісів. У основного конкурента Google все це теж є, але тим не менш аудиторія нашого сегменту мережі більшістю своїм голосує за вітчизняного виробника.

  Давайте почнемо розгляд порталу з його головної сторінки. Над її створенням і компонуванням працювали багато фахівців і саме на початковій сторінці ви знайдете практично все, що вам може знадобитися на перших порах. Вже потім, трохи освоївшись і визначившись з тим, які саме послуги вам будуть необхідні в першу чергу, ви зможете повністю перебудувати її під свій смак і потреби.

  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт

  Про реєстрацію, отримання поштової скриньки і про те, як зробити Яндекс стартовою сторінкою у своєму браузері, ми поговоримо трохи нижче по тексту. Зараз же відзначимо для себе, що вже багато чого з того, що може знадобитися більшості користувачів, має місце бути на головній сторінці. Помаранчевим кольором я підкреслив сервіси, якими сам періодично користуюся.

  Так само на головній при її перегляді ви знайдете блок Дзен, зі списком матеріалів інтернету, які можуть бути вам цікаві. Яндекс знаєте ваші уподобання і намагається показувати в цій стрічці тільки саме для вас цікаве. Наскільки це у нього виходить судіть самі:

  Дзен на главной странице ЯндексаПросуваємо свій сайт

  Однак, всі люди різні, і інтереси у них теж розрізняються. Тому в самому верху головної сторінки ви завжди зможете побачити випадаючий список під назвою «Особисті налаштування (значок шестерінки в правій верхній частині екрану). Клацнувши по ньому, зможете вибрати один з чотирьох пунктів:

  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт

  Давайте перейдемо на першу вкладку Налаштувати Яндекс. Тут нам дадуть можливість видаляти, змінювати, перетягувати вже наявні віджети на головній сторінці, а ще при бажанні додавати нові:

  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт

  Зберігаючи зроблені зміни, видалення або перестановку блоків на головній сторінці (кнопка «Зберегти») потрібно розуміти, що якщо ви не зареєструвалися на Yandex.ru, то буде здійснена прив’язка до браузеру, з якого ви ці установки виробляли (запам’ятовується в куках). В іншому браузері ви побачите головну сторінку налаштовану за замовчуванням.

  Однак, якщо ви отримаєте Яндекс Паспорт (читайте про це трохи нижче), то вироблені вами для головної налаштування будуть збережені для будь-якого браузера або будь-якого комп’ютера у світі, і будуть застосовані відразу після вашої авторизації (входу зі своїм логіном та паролем).

  Також в особистих налаштуваннях ви можете змінити тему для головної сторінки Яндекса, вибравши пункт Поставити тему їх випадаючого меню шестерні (у правому верхньому куті). У нижній частині сторінки з’явиться стрічка з різноманітними темами. Над цією стрічкою наведено рубрикатори тим, а під нею розташована кнопка «Зберегти»:

  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт

  Клацнувши по будь-якій з тим ви відразу побачите її застосування на Yandex.ru. В темах зустрічається і анімація, що привносить якесь пожвавлення в роботу з початковою сторінкою. Знову ж налаштування будуть прив’язані до вашого браузеру, або до вашого аккаунту, що переважно (але для цього потрібно попередньо зареєструватися).

  Функціонал і зовнішній вигляд вашої унікальної головної сторінки можна змінити і за допомогою спеціальних віджетів Яндекса, які можна додавати, видаляти та настроювати. За замовчуванням частина віджетів вже присутня на головній (погода, телепрограма, пробки тощо), ну, а все інше ви вже самі зможете додати

  Ну, а останній пункт особистих налаштувань «Змінити місто» дозволяє змінити прив’язку до місцевості, якщо Яндекс з якихось причин помилився. Навіщо потрібно вказувати місто? Ну, припустимо, ви шукайте доставку піци. Дуже важливо, щоб в результатах пошуках з’являлися тільки ті сайти, які працюють саме в вашому місті чи районі.

  Взагалі, у головної сторінки є ще й інші настройки, які зосереджені тут.

  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт

  Як бачите, тут зосереджені не тільки налаштування головної сторінки, але і глобальні і фундаментальні речі. Давайте розглянемо їх докладніше (зрозуміло, що краще буде їх зберегти для свого аккаунта):

 • Налаштування міста — аналогічно нещодавно розглянутому (вибираєте своє місто, якщо yandex його не правильно визначив)
 • Налаштування мови інтерфейсу — вибираєте свою мову, якщо «великий і жахливий» помилився (або якщо ви входите на головну Яндекса з іншої країни)
 • Налаштування результатів пошуку — досить корисна річ, бо дозволяє досить гнучко налаштувати цю справу. Можна буде задати кількість результатів виводяться на одній сторінці, задати відкривання сайтів у новій сторінці (мені, наприклад, так зручніше) і багато іншого на свій смак і колір:

  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт

  Детальніше про все це читайте у моїй статті про те, як правильно шукати в Яндексі.

 • Мої знахідки — можете дозволити або заборонити записувати історію ваших пошуків. Детальніше про це читайте у статті про те, як очистити історію пошуку і переглядів в Яндексі.
 • Пошукові підказки — коли ви набираєте в пошуковому рядку свій запит, то вам у вигляді випадаючого списку пропонуються звані підказки, тобто ті запити, які найчастіше задають користувачі разом з урахуванням вже набраною вами частині. Комусь вони можуть здатися дратівливими і в цій настройці їх можна буде відключити.
 • Настроювання показу банера на головній сторінці — на скріншоті, де я показував налаштування тем (третій за рахунком, якщо перегортати цю статтю від цього місця вгору) ви можете побачити величезний баннер, розташований на початковій сторінці прямо під рядком пошуку. Він вас не дратує? Якщо дратує, то тут ви зможете вимкнути його показ.
 • Облік кола інтересів для показу реклами — є така штука, як рекламна мережа Яндекса (читайте про неї докладніше в статті про РМЯ і Профіт Партнері). Ті сайти, що входять до складу цієї мережі, можуть розміщувати рекламні оголошення Діректа у себе.

  Так от, Yandex може стежити за тим, що ви шукайте за допомогою цього коду і, коли ходите по різних ресурсах інтернету, підсовувати вам оголошення тієї ж тематики. Якщо ваші переконання повстають проти цього, то в даній настройці це неподобство можна буде відключити.

 • Реєстрація та отримання Яндекс Паспорта

  У вас є дві можливості працювати з цим порталом. Можна зареєструватися в Яndex і отримати в подарунок безкоштовний поштовий ящик з хорошою спаморезкой, а можна забити на реєстрацію і просто працювати з головною сторінкою та іншими сервісами, які дозволяють це робити без авторизації.

  Напевно, краще буде перший варіант (з реєстрацією), бо таким чином ви зможете використовувати потенціал системи по максимуму.

  Отже, для початку реєстрації кликніть по цій вказаним посиланням і пройдіть всі кроки отримання так званого Яндекс Паспорта. На першому кроці введіть свої ім’я, прізвище і бажане назва поштової скриньки:

  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт

  Якщо надалі ви будете працювати з такими сервісами як Гроші або Директ (і будь-якими іншими, так чи інакше зав’язаними на грошові кошти), то настійно раджу використовувати свої реальні дані, бо потім можуть виникнути труднощі з відновленням доступу до вашого паспорту (наприклад, у разі втрати вами пароля).

  Після натискання кнопки «Далі» вам запропонують придумати і двічі ввести ваш майбутній пароль для входу на пошту Яндекса і будь-який інший сервіс цього могутнього порталу.

  Якщо будете надалі користуватися даними поштовою скринькою як основним або плануєте працювати з грошовими сервісами, то обов’язково придумайте складний пароль (я для цього використовую генератор паролів у програмі KeePass), наприклад, такий — ;&[email protected] «Паспорт» сам підкаже вам про неприпустимих символів в паролі і про перевищення максимальної довжини.

  Залишиться тільки вибрати контрольний питання, ввести інший e-mail або номер стільникового, які можуть вам знадобитися в разі втрати цього самого пароля. Все, тепер залишиться тільки натиснути на кнопку «Зареєструвати». В результаті вас привітають і ще раз повідомлять ваші реєстраційні дані (крім пароля).

  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт

  Внизу з’явиться форма, куди ви можете ввести номер свого стільникового для його верифікації (вам SMS з кодом прийде). У разі втрати пароля вам його скинуть на ваш мобільний, що дуже зручно. Надалі завжди зможете зайти на сторінку свого Яндекс Паспорта і внести зміни в дані або ж їх доповнити, а при необхідності і видалити обліковий запис:

  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт

  Як ми вже говорили, початкова (головна сторінка Yandex.ru дуже гнучко настроюється, крім цього на неї можна буде додати віджети або поміняти тему під своє бачення краси. Тому у багатьох користувачів може виникнути бажання зробити її домашньою сторінкою в своєму браузері.

  У цьому випадку при відкритті вашого улюбленого браузера буде відразу ж завантажуватися головна сторінка Яndex з пошуковим рядком й усіма потрібними вам віджетами. Реалізувати це можна різними способами, наприклад, заходячи в настроювання використовуваного браузера. Почитавши мої статті про 10 вогняних налаштувань браузера від Google, Мазілу та Інтернет Експлорер, ви зможете потрапити в налаштування свого браузера і створити в ньому відповідні маніпуляції.

  Однак отримати детальні інструкції щодо того, як зробити яндекс домашньою сторінкою, можна з допомогою відповідної посилання, яка буде розташована праворуч угорі на головній.

  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт

  Після переходу по ній ви зможете скачати докладний мануал зі скріншотами, який допоможе вам налаштувати стартову сторінку саме для того браузера, в якому ви зараз відкрили цю саму інструкцію. Або, як у випадку з Інтернет Експлорером, вам запропонують для цього невдячного справи просто клікнути по кнопці.

  Яndex — пошукова система потрібна всім

  Можливо, що Yandex зараз більшою мірою використовується користувачами для задоволення своїх обивательських запитів і саме тому він, в першу чергу, цікавий Seo компаніям, що займаються просуванням комерційних сайтів. Але і частка тих користувачів, які вводять інформаційні запити в цьому пошуковику, все одно виходить величезною, хоча вже й порівнянної з часткою Гугла (суджу за статистикою свого проекту).

  До речі, оцінити аудиторію найбільших пошукових систем рунета можна досить простим способом при перегляді статистики лічильника Ливинтернет. Для цього достатньо подивитися на статистику переходів на сайти доменної зони UA з пошукових систем:

  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт

  Зрозуміло, що це не точна статистика, бо крім доменної зони Ua в рунеті дуже багато сайтів з інших доменних зон, так і лічильник Ливинтернета не у всіх встановлений. Однак цю вибірку можна вважати репрезентативною і з неї випливає, що Яндекс досить впевнено лідирує в російськомовному сегменті інтернету.

  Він відкусив більше половини від бублика, що навіть дуже багато, враховуючи багатомільйонну аудиторію рунета. Зрозуміло, що у світовому пошуку частка Яндекса мала (від одного до двох відсотків) і там вже безапеляційно панує Гугл. Так і в рунеті, якщо розглядати аудиторію користувачів вводять інформаційні запити (яким не треба щось купити), частки Yandex і Google будуть практично однаковими. Я суджу про це, аналізуючи статистику свого блогу :

  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт

  Але це вже, звичайно ж, зовсім не репрезентативна вибірка, а скоріше моє власне Імхо. До речі, якщо аналізувати позиції мого сайту за різними популярним пошуковим запитам (наприклад, можна подивитися його видимість в Megaindex), то можна помітити, що у цих двох гігантів часто складається зовсім різна оцінка одних і тих же вебсторінок.

  Алгоритми роботи пошукових систем сходяться тільки в своїй базі, а ось деталі відрізняються разюче і суттєво. В Yandex ще пару років тому з’явився поділ пошукової видачі в залежності від регіону, в якому запит вводився. Навіщо це потрібно?

  А от уявіть, що ви шукайте доставку піци і при цьому знаходитесь в одному з провінційних міст Росії. Без використання регіонального пошуку ви швидше за все отримаєте у видачі на першому місці піцерії з золотоверхою. Зараз же у «дзеркала рунета» пошук розбитий на сотні регіонів і ви, швидше за все, отримаєте саме те, що шукали, і там, де ви зараз перебуваєте. Тому комерсанти будуть просуватися під Яndex, а користувачі будуть шукати товари там же. Ну, а Гугл добре використовувати для геонезависимых запитів.

  Взагалі пошук Google.ru трохи відстає за якістю та інновацій від Google.com на мою думку, і дозволяє Яндексу з ним успішно конкурувати в рунеті. Ну, ще й краще знання морфології російської мови теж дає вітчизняному виробнику певну перевагу.

  Тому я і хочу в цій статті висловити респект і повага Яндексу за те, що він успішно бореться на своєму полі з таким монстром, як Гугл. У більшості країн Google підім’яв під себе наявні в них пошукові системи, а Yandex (і ще кілька інших регіональних пошуковиків) сдюжил і навіть упевнено лідирує вже протягом багатьох років. Залишається тільки захоплюватися.

  Давайте заглянемо трохи в історію і побачимо, що забезпечило саме цю компанію тими перевагами, які у неї є зараз і як розвивався поетапно цей, безумовно самий успішний інтернет-проект в рунеті.

  Історія створення та розвитку компанії Yandex

  Батьками-засновниками Яndex (саме так, починаючи з російської літери, спочатку писали назву пошукача) вважаються дві людини: Аркадій Волож та Ілля Сегалович.

  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт

  Наскільки я розумію, вони були знайомі ще зі шкільної лави, але спочатку рух в напрямку створення компанії зробив саме Аркадій Волож. Ще в далекому 1988 році (я, наприклад, в школі в цей час навчався він в стінах інституту управління займався проблемами пошуку по великих масивів тексту.

  Тоді ще не було інтернету в нашому звичному розумінні (читайте про історію створення глобальної мережі інтернет), і тому пошук вівся в основному по цифрових архівів будь-яких документів. В той час дуже бурхливо йшло створення комерційних підприємств на базі відділів різних державних інститутів (пам’ятаю з того, як це відбувалося на роботі у моєї матінки) і в 1989 році Аркадій Волож відкрив відразу два комерційні підприємства (для тіла і для душі):

 • Компанію «CompTek» з продажу комп’ютерної техніки (дуже прибуткове по тим часам заняття)
 • Компанію «Аркадія», в якій продовжив спільно з колегами дослідження в області пошуку з великим обсягам текстових матеріалів з урахуванням усієї багатої морфології російської мови. Саме для роботи в «Аркадії» і був запрошений програміст Ілля Сегалович.
 • Кілька років «Аркадія» успішно продавала різних Нді свої продукти для пошуку текстових архівів (Міжнародна Класифікація Винаходів і Класифікатор Товарів і Послуг), але потім було прийнято рішення про злиття компаній за погіршується попиту на програмні продукти «Аркадії».

  У результаті В 1993 році співробітники «Аркадії» перетворилися у співробітників відділу програмування «CompTek». За іронією долі, саме цей відділ програмування потім знову буде виділено в самостійну компанію вже під всім відомою назвою Yandex (читайте чому Яндекс назвали саме так).

  Протягом кількох наступних років (аж до 1996 року) велася активна робота над вдосконаленням алгоритмів пошуку та врахування в ньому морфології мови. За цей час було випущено кілька програмних продуктів (Академічне видання класиків на CD ROM, Біблійний комп’ютерний довідник), де застосовувалися всі ці напрацювання, але, як ви самі розумієте, все це не давало можливості реалізувати весь потенціал алгоритмів пошуку і не дозволяло на це серйозно заробити. Інтернету в рунеті в цей час ще практично не було.

  До речі, саме в цей період було придумано назву для розробленої технології пошуку, а саме Яndex, що означає «Мовний Index». Хоча існує ще багато трактувань походження бренду, але суті це не змінює. У команди розробників з’явилося бажання і переконання, що продавати саму технологію пошуку буде набагато вигідніше, ніж продавати продукти на ній побудовані.

  У 1996 році на виставці Netcom компанія, яка ще в той час була відділом компанії «Аркадія», запропонувала свої перші продукти для пошуку по сайту (Яndex.Site) і пошуку по вмісту компакт-дисків (Я. CD). Ну, а також окремий продукт, що реалізує технологію пошуку Я. Lib. В цьому ж році компанія вийшла в інтернет і за допомогою продукту Я. Dict дозволяв здійснювати запити російською мовою до популярної у той час в буржунете пошукової машини AltaVista (Гугла то ще не було).

  Але все це було не те, що дозволило б дійсно розвернутися компанії у всій красі. Не вистачало свого власного індексу всіх сайтів рунета. Ну, співробітники компанії (у тому часом відділу компанії «Аркадія») піднапружились і створили пошукового робота, який досить швидко обійшов усі наявні в рунеті п’ять тисяч сайтів (на той момент) і зібрав індексний текстовий файл вагою всього лише чотири гігабайти.

  Всі. У 1997 року на виставці Softool був проанонсований новий сайт yandex.ru (проект під кодовою назвою Яndex-Web), який був запущений у світ 23 вересня.

  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт

  До речі, перший варіант дизайну для нього намалював всім вам відомий зараз Артемій Лебедєв:

  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт

  По початку роботи з пошуковою системою потрібно вводити сформульовані спеціальним чином запити (з допомогою логічних операторів), але через кілька місяців цього позбулися і до пошукача можна було звертатися, як до простого співрозмовнику. У цьому ж році відкрився форум для спілкування з відвідувачами і вирішення виниклих у них проблем, який проіснував до 2008 року.

  Yandex вже в той час успішно боровся з дублями контенту в різних кодуваннях тексту або відрізняються незначно, та з видачі віддалялися однакові документи. До того ж, застосовувалися алгоритми ранжирування, що дозволяють розміщувати вгорі пошукової видачі посилання на найбільш релевантні (які відповідають запиту користувача) документи.

  Виходить, що розвиток інтернету в рунеті дуже гарно співпало з тим, що компанія Яндекс до цього вже досить довго і серйозно працювала над проблемами пошуку російською мовою з величезним текстових масивів.

  Напевно, це зіграло вирішальну роль у подальшому запаморочливий злет — адже йому тільки залишалося перенести свої напрацювання в веб і приділити увагу розробкам супутніх сервісів і продумування шляхів вилучення з усього цього доходу. Головним було опинитися в потрібний час і в потрібному місці. Сегаловичу і Волажу це вдалося, з чим і вітаю — молодці.

  Але, як би, на цьому історія не закінчується, а, навпаки, тільки починається. У наступному 1998 році ведуться роботи над удосконаленням механізму пошуку, з’являються нові функціональні можливості для користувачів (пошук в знайденому, знайти схожі документи тощо), а також зазнає невелика зміна дизайн головної сторінки (отримати ці скріншоти виявилося справою досить простим, бо існує такий сервіс, як архів інтернету і всіх його сайтів, який виконує функцію машини часу):

  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт

  У 1999 році семимильними кроками почав набирати популярність інтернет в російськомовному сегменті мережі і в зв’язку з цим серйозно збільшилася кількість проіндексованих Яндексом документів, що йому вдалося за рахунок запуску нового робота скануючого сайти рунета. У цьому ж році стартував новий проект narod.ua (безкоштовний хостинг і файлообмінник), який проіснував до 2012 року.

  Що цікаво, саме починаючи з цього року Yandex всерйоз взявся за фільтрацію спаму, став враховувати вміст тегів Alt для зображень, а ще крім самого тексту документа став розглядати при ранжируванні та тексти посилань (анкор), провідних на нього з інших сайтів мережі (зародження повноцінного посилального ранжирування). Ну, і дизайн головної сторінки істотно змінився:

  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт

  Розвиток нового пошуковика і супутніх йому сервісів

  В 2000 році відбувся цілий ряд подій, які визначили подальший успіх Яндекс.ру. Якщо ви подивитеся на попередні три скріншота з дизайном його головної сторінки, то помітите логотип CompTek. Це цілком логічно, бо команда розробників в той час входила в склад відділу програмування цієї компанії. А ось в 2000 році цей відділ був назад виділений в окрему компанію, яка вже називалася не «Аркадія», а Яndex.

  До речі, в цей час у них ще не була опрацьована схема отримання доходу і вони були змушені залучити інвестора. Корпорація ru-Net Holdings вклала в пошуковик близько п’яти мільйонів доларів, за що отримала третю частину активів компанії Yandex. Загалом, дуже навіть вигідна угода вийшла, бо зараз пошукова система номер один в рунеті тягне вже на сотні мільйонів доларів.

  У цьому ж році з’явився знаменитий Яндекс каталог, а так само був введений показник Тіц (тематичний індекс цитування), з допомогою якого здійснювалося ранжування сайтів у каталозі (бачите вже звичну нам грошики на цьому скріншоті).

  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт

  Причому, Тіц надавався всім проіндексованим ресурсів (незалежно від їх знаходження чи не знаходження в каталозі) і на відміну від Google Page rank тематичний індекс присвоювався всього сайту, а не окремих його сторінок. Він вимірюється цифровими значеннями від 0 до нескінченності і є лінійною величиною, а Page rank має тільки одинадцять градацій від 0 до 10 і є величиною логарифмічною.

  Крім цього, Yandex у 2000 році вже формується як мультіпортал, бо саме в цей час з’являються такі сервіси, як Пошта, Новини, Закладки, Листівки, ну, і гола рядок пошуку за адресою ya.ru (у Гугла головна сторінка виглядає так само — повна аскетичність). Так само з’явився ряд сервісів, які надалі стануть Маркетом. Ну, і ще до купи в 2000 році вперше побачила світ безкоштовна панель з кнопками Яндекс Бару (Елементів), яку користувачі могли встановити як доповнення для браузера (зараз її перейменували в Елементи).

  Головним досягненням компанії в 2001 році можна вважати те, що вона став самим відвідуваним сайтом у рунеті, індексна база виросла до розміру одного терабайта, з’явився сервіс пошуку по зображеннях Яндекс Картинки.

  Ну, і приблизно в цей же час побачила світ електронна система платежів Yandex Гроші. Традиційно змінився і дизайн головної сторінки:

  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт

  У 2002 році на базі трьох окремих сервісів сформувався всім вам зараз добре знайомий і зручний інструмент пошуку і підбору потрібного товару — Yandex Market. А ще відбулася знакова подія в історії компанії — вона повністю перейшла на самооплатність за рахунок відкриття сервісу контекстної реклами Яндекс Директ.

  Дизайн головної сторінки став ще ближче до сучасного варіанту:

  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт

  2003 рік став першим роком самоокупності, а також ця пошукова система, крім звичайних Html-сторінок, навчилася індексувати документи у форматах RTF, PDF, DJVU і DOC, ну, а через рік черга дійшла і до Flash сайтів. В Я. Поштою з’явилася серйозна спаморезка під назвою «Самооборона», а Директ з цього року став працювати за принципом оплати за кліки.

  У 2004 році прибуток компанії склала близько десяти мільйонів зеленню, з’явилися сервіси пошуку по карті, а так само по блогах і форумах. Приблизно в цьому ж році на ринку пошуку в рунеті з’явився потужний конкурент в особі Гугла, у зв’язку з чим Yandex розширив свій штат співробітників приблизно в десять разів для адекватної відповіді.

  До участі в розробці дизайну головної сторінки були залучені всі бажаючі користувачі і в результаті цей варіант головної проіснував аж до 2007 року без змін:

  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт

  У 2005 році Яndex вирішив задуматися про розширення і з’явилося представництво цієї компанії в незалежній. А в кінці цього ж року відбулося дуже примітне для багатьох вебмастерів подія — відкрилася Рекламна мережа Яндекса. Не знаєте що це таке?

  Тепер всі власники сайтів отримали можливість розміщувати на сторінках своїх майданчиків контекстну рекламу і отримувати п’ятдесят відсотків від ціни кожного кліка. За це я хочу висловити окремий респект, ну, і своєму цопу (центру обслуговування партнерів) Профіт Партнеру ще більший респект, бо вони мене фактично годують. Також в цьому році з’явився сервіс Я. Словники.

  У 2006 році на Яндекс.Картах з’явилася можливість відображати пробки і з’явився інструмент з виявлення суспільної думки blogs.yandex.ru, де фактично шукалися відгуки по блогах і форумах.

  У 2007 році з’явився новий сервіс Яндекс.Фотки, а ще досить популярний зараз інструмент аналітики — Яндекс.Метрика, який спочатку був орієнтований насамперед на потреби рекламодавців в Директе.

  Ну, і відкрився український пошуковик Yandex.ua, який зараз агрегує в собі приблизно чверть пошуку в незалежній, також з’явилася перша версія панелі Yandex Вебмастера. Плюс зверстали новий дизайн головної:

  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт

  У 2008 році відкрився офіс компанії в штатах і одночасно в алгоритми движка була додана підтримка міжнародних стандартів Sitemap, MediaRSS та ін. Це дозволяло компанії успішно індексувати сайти буржунете, які ці стандарти вже давно підтримували. Ну, а логотип Яndex з цього моменту став писатися повністю російською мовою:

  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт

  А дизайн головної сторінки зазнав свою останню реінкарнацію:

  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт

  Головною подією 2009 року стало запровадження регіонального пошуку (в алгоритмі Снежинск), що дало Яндексу певну фору щодо Гугла, у якого регіональний пошук полягав у розбитті тільки за країнами, а не по містах. У 2010 році з’явився сервіс онлайн-перекладу і користувачі пошуковика отримали можливість здійснювати пошук тільки по бурженету, як через Yandex.ru, так і через .com.

  Приблизно в цей же час з’являється український регіональний пошук, а ще для розрахунку формули релевантності починає використовуватися самонавчальний алгоритм Матрікснет і вступає в дію технологія Спектр.

  Матрікснет використовує в якості реперних точок оцінки асесорів (визначають якість окремих сайтів в мережі), а Спектр дозволяє врахувати в пошуковій видачі всі можливі смисли, закладені користувачем запит (наприклад, за запитом «Наполеон» досить важко вирішити, що ж хоче дізнатися користувач — про торті або про видатної особистості в історії).

  Ну, і в 2011 році лідер пошуку рунета розмістив на біржі NASDAQ свої акції. Тонкощів цієї справи я не розумію, але виручив Yandex на цьому величезну суму (більше мільярда зеленню), яка трохи менше тієї суми, яку отримав Гугл при аналогічному розміщенні в 2004 році.

  Все, але історія Яндекса на цьому не закінчується і, швидше за все, буде тривати ще довгі роки.

  Просуваємо свій сайт«alt=»»>

  Зараз у них вже досить багато офісів у різних містах світу і якщо вірити фотографіям, то атмосфера в компанії панує досить-таки демократична:

  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт
  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт
  Просуваємо свій сайтПросуваємо свій сайт

  Особливості просування під Яндекс (відмінності від Google.ru)

  Тепер давайте повернемося до проблем вебмайстрів і оптимізаторів — як же просувати свій сайт під Яндекс? Не так просто, як може здатися на перший погляд. Насправді, я для себе не поділяю просування під різні пошукові системи на окремі складові (Сео оптимізація і просування), але нюанси і відмінності є й багато на них загострюють увагу:

 • Як правило, при просуванні по конкурентному пошуковому запиту слід мати відразу декілька сторінок на сайті, які б відповідали на даний запит. Одна з них буде прокачуватися вами зовнішніми посиланнями, а інші будуть створювати видимість того, що ваш ресурс акцентовано на відповіді на даний запит користувача.
 • При просуванні під Яндекс (і під Гугл.ру, але в меншій мірі) слід враховувати, що зараз вже не працює таке поняття, як щільність ключових слів (самостійна розкрутка сайту). Пошук чудово розбирається в особливостях російської мови і здатний виносити оцінку тематики статті з того вектора, який у ній міститься.

  Тобто ключові слова повинні бути в статті, але в дуже обмеженій кількості, а ще мають бути присутніми всі ті слова і фрази, які на думку пошукової системи повинні бути присутніми в подібних текстах (вектор).

 • З недавніх пір Yandex ратує за те, щоб тексти статей не були б переоптимизироваными і погрожує за це карати. Як мені здається, однією переоптимизации буде мало для накладення вето — потрібно, щоб і поведінку користувачів говорило, що даний текст спамний.
 • Так само він враховує при ранжируванні вік сайту (доменів) і його трастової. Гугл теж враховує це, але дещо в меншій мірі.
 • Зовнішні посилання впливають на просування сайту в Яндексі дещо в меншій мірі, ніж при просуванні в Google.
 • «Дзеркало рунета» любить різноманітність як джерел посилань, так і їх анкорів (текстів).
 • Як я вже говорив, у вітчизняному пошуковику частка комерційних запитів істотно вище, ніж в буржуйському аналогу і конкуренція за ним буде значно вищою
 • При ранжируванні в пошуковій видачі Google більше уваги приділяє самій релевантної запитом сторінці (як би у відриві від сайту), а Yandex оцінює ще й інші сторінки цього ж ресурсу, а ще й весь його в цілому.
 • Ну, і в обох пошукових системах зараз при визначенні релевантності сторінок активно враховуються поведінкові чинники ранжирування, бо вони дозволяють залучити до оцінки якості сайту величезна кількість користувачів (безкоштовно).
 • Удачі вам! До зустрічей на сторінках блогу