Самообучаемся Joomla

1975
 • Де завантажити Joomla безкоштовно і російською
 • Як розпакувати ZIP архів на сервері
 • Кроки майстра установки Джумлы
 • Як створити нову базу даних та користувача в cPanel
 • Завершення установки Джумла
 • Як зайти в адмінку (адмінпанель)
 • Здрастуйте, шановні читачі блогу . Напевно, цей пост мав би йти в самому початку цієї рубрики, але якось так вийшло, що дістався я до нього тільки зараз. Ну, все-таки краще пізно, ніж ніколи. Отже, сьогодні ми приступимо до встановлення Joomla. Для початку ви можете ознайомитися з принципами та особливостями роботи цієї CMS, а так само і тим, як самому створити сайт на безкоштовному движку або в онлайн-режимі конструктора.

  Самообучаемся Joomla

  Ну, а для того, щоб отримати уявлення про web тих проектах, які можна реалізувати на основі цього безкоштовного движка, ви можете подивитися інтернет проекти, які стали популярними і мають дуже високі показники просування. Сьогодні мова піде про встановлення Joomla 1.5, а якщо вас більше цікавить установка Joomla 2.5, або 3.x, то переходьте на статтю за наведеним посиланням.

  Де завантажити Джумлу безкоштовно і російською

  Для початку треба буде завантажити актуальну на даний момент версію цього движка. Я вже згадував в одному з попередніх постів, що версії 1.0.х. більше офіційно не підтримується. Тому ми будемо орієнтуватися на більш сучасну версію 1.5.х. На даний момент остання версія має номер 1.5.23. Саме її ми і буде встановлювати.

  Правда, зараз вже можна скачати версію 3.х, яка з’явилася зовсім недавно. Це абсолютно нова Джумла, яка сильно відрізняється від версії 1.5. Плюсів у 3.х досить багато, але є і мінуси — сира (як і більшість нових продуктів), також для версії 3.х, на даний момент, можна завантажити не так вже й багато розширень (модулів, плагінів і компонентів.

  Тому, мені здається, що зараз краще буде завантажити і встановити стару добру полтарашку, яка вже перевірена часом і для неї можна буде здобути масу різноманітних розширень і шаблонів. Хоча вибирати, звичайно, вам. Врахуйте, що просто так оновитися з 1.5 до версії 3.х у вас не вийде, хоча є різні фінти вухами з приводу перенесення. Взагалі, ви можете почитати про оновлення Joomla детальніше.

  Завантажити російську версію 1.5.26 ви можете, наприклад, з Joomlaportal. Так само можете завантажити 1.5.26, але з перекладом від Російського дому Joomla. Чесно кажучи, не знаю яка саме версія є кращою в плані якості перекладу, тому навів посилання на завантаження обох версій.

  Скачати Джумла англійською мовою ви зможете з офіційного ресурсу розробників, де також зможете знайти останні оновлення для використовуваної вами версії движка, по мірі їх появи. Ну, і до купи там же ви зможете скачати й Joomla 3.х, якщо захочете використовувати саме її.

  Скачаний архів з 1.5.26 потрібно буде розпакувати, підключення по протоколу FTP до вашого сервера хостингу і скопіювати його кореневу директорію вміст архіву. Копійованих об’єктів буде досить багато (понад 4000), тому процес копіювання може зайняти якийсь час. Є альтернативний варіант заливки на сервер файлів дистрибутива 1.5.26, що дозволяє дещо прискорити процес завантаження.

  Як розпакувати ZIP архів на сервері

  У цьому випадку на сервер закачується сам архів з дистрибутивом Joomla_.zip, що відбувається, як правило, значно швидше, ніж закачування 4000 файликів. А так само на сервер закачується архіватор, за допомогою якого можна буде вже на самому віддаленому сервері витягти вміст архіву дистрибутива.

  Як відомо, процес закачування проходить значно швидше, якщо заливаєш всього один файл (нехай і великий), ніж всі файлики окремо. Коли закачується купа об’єктів, відбувається множинне звернення FTP-клієнта до сервера після кожної закачування, на що витрачається певний час.

  Як скрипта для розпакування zip архіву з движком можна використовувати PHP Unzipper, який вам потрібно буде попередньо взяти за наведеним посиланням. Розглянемо докладніше етапи установки і роботи зі скриптом:

 • обов’язково перейменовуємо наш архів з дистрибутивом в archive.zip і закачуємо на сервер по FTP (наприклад, з допомогою FileZilla) в кореневу папку
 • закачуємо extract_archive.php і pclzip.lib.php (з архіву archive_extractor.zip, який ви завантажили з наведеної трохи вище лінком) на сервер в ту директорію, де будемо розпаковувати архів
 • встановлюємо засобами програми FileZilla права доступу для кореневої папки (CHMOD) 777 (запам’ятайте значення CHMOD, яке було до цього і повернути її після закінчення розпакування)
 • запускаємо extract_archive.php на виконання через адресний рядок браузера, набравши в ній, наприклад, http://www.site.ru/extract_archive.php
 • заходимо на сервер по FTP і видаляємо архів з нашим дистрибутивом archive.zip, а також extract_archive.php і pclzip.lib.php
 • Такий спосіб розпакування zip архівів прямо на сервері підійде і для будь-яких інших архівів з великою кількістю файлів, які потрібно швидко завантажити на сервер. Якщо об’єктів в архіві буде мало, то цей спосіб не принесе помітної економії часу.

  Увага! На деяких серверах може вийти так, що файли, розпаковані таким чином, стають залоченными (заблокованими), тобто їх неможливо перезаписати або змінити права доступу (CHMOD) вручну. При виникненні такої ситуації можна змінити права доступу на файли і директорії PHP засобами. Для початку варто спробувати застосувати скрипт, який масово змінює права доступу (CHMOD) — http://predvoditelev.ru/page/php_recursion_chmod.

  Якщо цей метод з яких-небудь причин вам не допоміг, то ви можете скористатися наступним кодом:

  <?
  chmod («file_name_1.php», 0666);
  chmod («file_name_2.php», 0666);
  chmod («directory_name_1», 0777);
  chmod («directory_name_2», 0777);
  ?>

  Вам треба буде замінити file_name_x.php і directory_name_x на реальні імена файлів та директорій, права доступу до яких ви хочете змінити. Відповідно, для файлів встановляться права доступу (CHMOD) 666, а для папок — 777. Збережіть цей код у будь-якому блокноті (але краще використовувати редактор з можливість відкоту, наприклад, Notepad ++, про який я писав тут) з розширенням PHP, ну, наприклад, як chmod.php.

  Потім, з допомогою нашої улюбленої ФайлЗилы, завантажте цей файлик в ту директорію, де у вас знаходяться проблемні файли і директорії. В адресному рядку браузера пропишіть шлях до chmod.php і натисніть Enter (шлях, наприклад, може бути такий -https:///chmod.php).

  Не залежно від того, який спосіб закачування дистрибутива Joomla ви використовували, в кореневій папці на сервері вашого хостера структура папок і файлів буде виглядати приблизно так:

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  Кроки майстра установки Джумлы 1.5

  Тепер, після того як ви завантажили дистрибутив Joomla і завантажили її тим чи іншим способом на сервер свого хостингу або ж в папку локального сервера Денвер, приступаємо власне до самого процесу встановлення полторашки.

  Для цього потрібно набрати в адресному рядку браузера Url вашого ресурсу, наприклад, http://www.site.ru. У вікні вибираємо потрібну мову і натискаємо кнопку «Далі». Якщо у вас в браузері вимкнено cookie, то майстер установки Джумлы повідомить вам про неможливість продовження процесу. Куки доведеться включити на час установки.

  На наступній сторінці майстра установки здійснює перевірку відповідності Web-сервера вимогам Joomla. Вимоги розділені на групи, обов’язкові і рекомендовані. Невідповідні вимогам параметри буде виділено червоним кольором. Головне, щоб в області обов’язкових вимог все було підсвічене зеленим:

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  На наступному етапі нам запропонують ознайомитися з ліцензією, за якої поширюється цей безкоштовний движок. Тиснемо «Далі». Тепер вам потрібно буде вказати параметри підключення до бази даних.

  В полі «Тип бази даних» залишаєте MySql, в полі «ім’я хоста», в більшості випадків, потрібно вказувати «localhost», але бувають і інші варіанти, тому цю інформацію варто уточнити у свого хостера.

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  Буває, що база даних вже створена хостинг-провайдером, і тоді всю інформацію, необхідну для підключення до бази, провайдер вам надасть. Якщо ж база даних створена не була, то вам спочатку доведеться її створити з допомогою інструментів, що надаються власником хостингу. Я розповім коротенько, як це зробити за допомогою панелі інструментів cPanel.

  Як створити нову базу даних та користувача в cPanel

  Заходьте в панель управління вашим хостингом. Зазвичай це, так звана, cPanel. Переходьте в область для роботи з базами даних:

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  Обираєте пункт «Бази даних MySql», в полі «Нова» вводите бажане назва і тиснете на кнопку «Створити».

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  Далі, в полі «Додати користувача», введіть бажане ім’я користувача, придумуєте пароль (можна згенерувати складний пароль використовуючи кнопку «Generate Password», розташовану навпроти поля для завдання пароля) і тиснете на кнопку «Створити користувача».

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  Потім, в обов’язковому порядку, в полі «Додати користувача до бази даних» вибираєте тільки що створеного користувача і базу, тиснете на кнопку «Додати».

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  У вікні ставите всі галочки і тиснете на кнопку «Внести зміни».

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  Тим самим ви задаєте привілеї для новоствореного користувача (при всіх встановлених галочках користувач отримає найвищі привілеї). Якщо цього не зробити, то робота з Joomla буде не можлива.

  Завершення установки і вхід в адмінку Джумла 1.5

  Тепер повертаємося до майстра установки і вводимо ім’я тільки що створеної бази даних, ім’я користувача та пароль у відповідні поля.

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  В області розширених установок Joomla вам пропонують вибрати префікс таблиць, це потрібно для розділення таблиць бази даних між різними інсталяціями. Наприклад, можна встановити в яку-небудь директорію форум на движку SMF, і при цьому вибрати для таблиць бази даних інший префікс (про це можна почитати в цій серії статей — Форум для Joomla ).

  Це дуже зручно, якщо умови хостингу не дозволяють вам створити декілька баз даних. Якщо ви використовуєте кілька інсталяцій на одній базі — переконайтеся, що у вас не стоїть опція видалення існуючих таблиць. Натискаєте кнопку «Далі».

  В наступному вікні нам запропонують налаштувати доступ до сайту по FTP. Я віддаю перевагу використовувати для цих цілей сторонні програми, зокрема FileZilla. Тому якщо вам потрібно, то налаштовуйте, а я зазвичай на цьому кроці просто натискаю «Далі».

  Ну і, нарешті, на завершальній сторінці діалогу установки Joomla, вам запропонують ввести у відповідні поля назва вашого майбутнього ресурсу, свій контактний e-mai, а також встановити пароль для доступу в адміністративний відділ вашого ресурсу.

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  На цій сторінці можна встановити демо-дані для отримання наочного уявлення про можливі варіанти організації інформації на вебсайті. Щоправда ці демо-дані потім доведеться видаляти. Натискаємо «Далі».

  Все, вітаю вас, установка Джумлы на сервер вашого хостингу завершена. Залишилося тільки видалити директорію INSTALLATION, підключившись до вашого сервера по протоколу FTP. Тепер ви можете натиснути на кнопку «Сайт» вгорі заключного вікна майстра установки, або ж просто набрати адресу вашого ресурсу в браузері.

  В результаті відкриється головна сторінка вашого ресурсу, поки, щоправда, виглядати вона буде не дуже симпатично, але після підключення потрібного шаблону (теми) і наповнення ресурсу матеріалами зовнішній вигляд стане значно краще.

  Як зайти в адмінку (адмінпанель)

  Хочу звернути вашу увагу на те, що при встановленні Джумлы ми задали пароль для входу в адмінку нашого ресурсу. Тепер спробуємо зайти в адмінку. Для цього слід в адресному рядку браузера дописати до адреси вашого ресурсу /administrator (наприклад, http://vasy_pupkin.ru/administrator). Натискаємо Enter і бачимо вікно з запитом для введення логіна і пароля.

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  Як я вже говорив вище, ми ставили лише пароль, логін встановлюється за умовчанням як admin. Мені, наприклад, по початку не здалося це очевидним, тому я зараз акцентую на цьому увагу. До речі, відразу після заходу в адмінку я рекомендую змінити логін використовуваний за замовчуванням (admin) на що-небудь інше.

  Для цього ви повинні вибрати з верхнього меню адмінки «Сайт» — «Користувачі», потім клацнути по користувачеві «Administrator» і в полі «Логін» введіть те, що вважаєте за потрібне. Це слід зробити з міркувань безпеки. Зловмиснику складніше підібрати логін і пароль разом, ніж тільки один пароль.

  В наступних постах рубрики Уроки Joomla я збираюся поговорити про тих параметрах, які слід зробити одразу після її встановлення на сервер хостингу.

  Зараз вже актуальна інша версія Джумлы, але не біда, бо я пропоную вам подивитися 15 уроків по швидкому старту на Joomla 3. Вони будуть відтворюватися один за іншим автоматом, а якщо хочете, то можете перемикатися на наступний урок з допомогою відповідної кнопки на панелі плеєра або вибрати потрібний урок з випадаючого меню у верхньому лівому кутку вікна плеєра:

  Видео уроки по Джумла 3Самообучаемся Joomla

  Приємного перегляду!

  Самообучаемся Joomla«alt=»»>

  Удачі вам! До зустрічей на сторінках блогу