Самообучаемся Joomla

3499
  • Як перенести сайт на Joomla зі збереженням усіх Url
  • Відтворення структури сайту і адрес сторінок
  • Що ще потрібно налаштувати і підкрутити на новому сайті
  • Здрастуйте, шановні читачі блогу . Я вже досить докладно писав про те, як самому зробити сайт, але мене часто запитують про те, яким чином можна оновити існуючий вже тривалий час статичний ресурс на чистому мові Html і перенести його на інший движок (CMS), зокрема Joomla.

    Самообучаемся Joomla

    В принципі, зробити це без втрат в SEO оптимізації, про яку йшлося тут, і відвідуваності, нюанси якої ми розглянули тут, не так вже й складно (особливо при невеликій кількості сторінок), але користувачі, мало знайомі або зовсім ще не знайомі з Joomla, не дуже уявляють порядок всіх виконуваних при перенесенні дій.

    Як перенести сайт на Joomla зі збереженням усіх Url

    Основною відмінністю оновлення вже досить давно існуючого вебсайту від створення нового проекту на Joomla є необхідність збереження існуючої структури ресурсу. Особливо це важливо зробити в тому випадку, якщо ваш старий ресурс існував уже досить тривалий час і встиг обрости посилальної масою, що дозволяє йому залучати відвідувачів з пошукової видачі.

    Тому основною проблемою, яку бачать власники стареньких, але простеньких у створенні Html проектів при перенесенні їх на Джумлу, це збереження старих Урлов в тому вигляді, в якому вони існували вже тривалий час. Але для вирішення цієї проблеми досить буде зберегти структуру, повторивши її засобами движка.

    Можливостей Joomla для цих цілей вам повинно вистачити, головне знати як і що зробити, бо цей движок при всій своїй уявній простоті не володіє все ж інтуїтивно зрозумілим інтерфейсом і логіка деяких дій іноді йде врозріз із загальноприйнятою. Тому в цій публікації я спробую систематизувати послідовність ваших дій.

    Хоча при бажанні можна перенести свій статичний сайт на будь-який інший динамічний движок, лише б він дозволяв повторити структуру, подібну до вже існуючої. Напевно, мій улюблений WordPress зможе підійти не для всіх випадків, бо він насамперед заточений під створення блогів, а все інше вже реалізується різними сторонніми розширення і танцями з бубном.

    Джумла ж розроблялася саме для створення проектів з розгалуженою і складною структурою, навороченими меню і різними іншими примочками, що дозволяють підвищити юзабіліті сайту.

    До того ж для неї є чудовий компонент ARTIO JoomSEF, який дозволить нам зробити Урли нового динамічного ресурсу точно такими ж, якими вони були в статичному. Т. о. всі зовнішні посилання ведуть на ваш проект залишаться працездатними і ви нічого не втратите в плані пошукового просування.

    Отже, приступимо. Не так давно вийшла нова версія Joomla 3.0, яка докорінно відрізняється від 1.5 і мабуть, що в кращу сторону. Але в силу того, що це абсолютно новий движок, то і розширення, які чудово працювали на 1.5, не факт, що зароблять на 3.0. Ситуація схожа на ту, що мала місце бути при появі Джумлы 1.5 на тлі прекрасно працює 1.0.

    У мене досвіду роботи з троячкою поки що немає, тому буду розповідати на прикладі версії 1.5, останній реліз якої можна завантажити тут (там Joomla.1.5.25 Rus не тільки русифікована, але і включає у свій склад ряд корисних компонентів, таких як JCE, Akeeba Backup і XMap — вони вам обов’язково знадобляться і допоможуть при роботі).

    Установка Joomla 1.5 була мною вже досить докладно описана, тому на цьому загострювати увагу немає сенсу. Тут правда слід обмовитися, що її потрібно встановлювати на хостинг, який підтримує роботу з PHP і MySQL відповідних версій, тому заздалегідь поцікавтеся у хостера про можливості встановлення цього движка.

    Тому що раніше у вас був статичний Html сайт, якому не потрібна підтримка всього цього благоліпності, то, ймовірно, вам доведеться прикупити інший тариф у свого або якого-небудь іншого хостера.

    Я завжди, коли займаюся перенесенням, купую окремий акаунт у свого улюбленого хостера, повністю створюю і отлаживаю динамічний сайт і тільки після цього прописую нові DNS сервера у реєстратора доменних імен для того, щоб перехід на новий движок був найбільш безболісним і не привів до зникнення проекту з ефіру (щоб аптайм залишався високим).

    Будемо вважати, що з вибором хостингу і установкою на нього движка ви розібралися, тепер справа залишилася за малим — повністю скопіювати Html сторінки старого проекту на динамічний движок, використовуючи при цьому можливості адмінки Джумлы і вбудованого в неї візуального редактора. Загалом-то, нічого складного при наявності необхідного досвіду.

    Але перш, ніж починати методом копіпаста переносити статті з статичного сайту Joomla, потрібно буде проаналізувати структуру старого проекту і продумати способи реалізації цієї структури в Joomla з допомогою різних пунктів меню.

    Багато хто запитував мене про автоматичний спосіб перенесення (хтось навіть сподівався, що встановивши движок в директорію старого проекту, автоматом отримає працює динамічний). Але особисто я не знаю такого способу, крім «старого доброго» ручної праці по копіюванню і вставці тексту статей.

    Відтворення структури сайту і адрес сторінок

    Отже, давайте ще раз згадаємо, яким саме чином Joomla може виводити вміст. По-перше, це найпростіший варіант, коли після натискання на пункт в меню у вас з’явиться одна-єдина стаття.

    Але якщо у вас були такі пункти меню, як, наприклад, новини, то вам може знадобитися можливість Джумлы виводити (після клацання по відповідному пункту меню) вміст цілої категорії або розділу. У цьому випадку ви можете створити категорії для цієї мети і поміщати всі статті відносяться до новин в неї.

    Статті з категорії ви зможете виводити одним з двох способів: у вигляді списку матеріалів, що містяться в цій категорії, або у вигляді блогу (від кожної статті буде відображатися тільки пара перших абзаців, а про решту можна буде прочитати, натиснувши на посилання «Читати далі»). Як все це можна буде реалізувати, ви можете почитати в статті про те, як створити в Joomla блозі.

    Взагалі, трохи відволікся і згадаю, що багато інформації по роботі з цим ви можете знайти на сторінці Уроки Joomla.

    Отже, ви прикинули і створили відповідні розділи і категорії в адмінці Джумлы. Тепер можна починати копіювати тексти статей з вашого старого проекту (можна прямо з браузера) і вставляти їх в візуальний редактор, з яким зможете працювати навіть без базових знань в Html, але все ж при цьому можуть виникнути складності, а можуть і не виникнути.

    Зверніть увагу, що якщо ви будете копіювати вихідний код статей на старому сайті і вставляти їх в візуальний редактор Joomla, то не забудьте про те, що зображення використовуються вами в статтях потрібно буде фізично перенести на новий хостинг, інакше після остаточного переїзду на динамічний движок і видалення файлів статичного проекту, зображення загубляться. Ну, це я так, на всяк випадок нагадав.

    Отже, будемо вважати, що усіма правдами і не правдами ви змогли скопіювати всі статті і розкидати їх по потрібним категорій та розділів цього движка. Загалом, основна частина перенесення завершилася, але залишилося ще налаштувати висновок статей на динамічному сайті за допомогою створення відповідних пунктів меню, які в свою чергу потрібно буде розташувати у відповідних позиціях шаблону.

    З приводу вибору і установки шаблону для Joomla мені, мабуть, нема чого додати до того, що вже було написано в згаданій статті. Ось тільки варто згадати, що в адмінці створюються нові меню і додаються нові пункти в одному місці, а ось вставляються в певні позиції шаблону — вже в менеджері модулів, що трохи збиває з пантелику при першому знайомстві з цим динамічним движком.

    Він з легкістю дозволяє налаштувати відображення певних меню тільки на певних сторінках сайту (вибирається це в налаштуваннях модуля меню), що можна досить вигідно використовувати для підвищення юзабіліті і зручності користування вашим майбутнім динамічним проектом.

    Отже, статті зі статичного ресурсу ми перенесли і налаштували їх відображення в Джумла з допомогою відповідних пунктів меню. Але ось адреси сторінки (URL) нового сайту, якщо ви звернете увагу, зовсім не схожі на те, що нам треба отримати. Але це справа поправима, бо достатньо буде активувати ЧПУ і встановити компонент ARTIO JoomSEF.

    Це розширення автоматично буде створювати URL для всіх сторінок сайту. Робити це він буде шляхом транслітерації назв ваших статей і поділу слів знаком тире (звертаю вашу увагу, що для пошукових систем краще використовувати саме цей роздільник). Але знову ж таки, це все буде добре і здорово для нових статей.

    Для того, що відтворити Урли старого сайту, йдемо в настройки компонента JoomSEF через меню адмінки — «Компоненти» — «ARTIO» — «Manager JoomSEF URL». Там ви побачите всі вже перетворені цим компонентом адреси сторінок вашого динамічного ресурсу.

    Але їх можна буде запросто підправити вручну. Для цього клацаєте за потрібною адресою і потрапляєте у вікно, де можна в рядку «New SEF URL» ввести той Url, який був у цій сторінки на статичному сайті.

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Аналогічним чином ви робите з усіма Урлами, які знайдете в JoomSEF. Т. о. ви досягнете безболісного перенесення із збереженням структури всіх адрес сторінок. Власне, те, що нам і було потрібно. Тепер пошукові системи ніяк не відчують зміну движка вашого проекту, правда є ще кілька нюансів.

    Що ще потрібно налаштувати і підкрутити на новому сайті

    Не забувайте, що у порівнянні зі статичним сайтом, що складається лише з корисних сторінок і файлів стильової розмітки CSS, в кореневій папці динамічного проекту буде розташовано декілька тисяч файлів, які жодним чином не будуть містити матеріали вашого ресурсу (статті в Joomla зберігаються в базі даних, а не у файлах).

    Тому, для заборони індексації цих службових файлів пошуковими системами використовується такий інструмент, як файл robots.txt. Варіант найбільш підходящий для Джумлы ви можете подивитися по вказаному посиланню.

    Ще дуже важливо допомагати пошуковикам правильно і в повному обсязі індексувати сторінки вашого нового проекту. Для цього можна створити карту сайту в Xmap, скориставшись наведеною статтею. Після її створення вам потрібно буде додати посилання на неї в інструменти Яндекса для вебмайстрів і панель Google (основних пошукових систем рунета).

    У мене було дві статті налаштуванням Joomlaтут), які вам можуть стати в нагоді на початковому етапі роботи з цим динамічним движком. Так, ще, напевно, варто сказати про склейку дзеркал сайту з WWW і без нього за допомогою 301 редіректу, яка не буде зайвою.

    Для того, щоб не втратити все, що ви з такою працею створили, при перенесенні обов’язково робіть бекап і не сподівайтеся в цьому питанні на хостера. Але при цьому не забувайте, що сайт на Джумла включає в себе як би дві частини: файли движка і бази даних зі статтями.

    Потрібно робити бекап і того, і іншого. Причому, у вас є вибір — або робити резервні копії БД і бекап файлів вручну, або скористатися для автоматичного створення єдиного бекапу можливостями чудесного компонента Akeeba Backup (колишній JoomlaPack) .

    Однак, скільки б ми не говорили про необхідність робити бекапи, завжди виникають ситуації, коли сайт впав, а бекапа підходящого немає ні у хостера, ні у вас. Що робити в цьому випадку? Є останнє засіб, що спрацює не стовідсотково, але в такій ситуації навіть це може здатися манною небесною. Я кажу, звичайно ж, про архіві інтернету web.archive.org. Почитайте мою статтю і спробуйте скористатися останнім шансом.

    Після того, як ваш новий проект буде повністю працездатний і адреси сторінок будуть збігатися з Урлами, які мали сторінки статичного ресурсу, потрібно буде підключити новий замість працюючого до цих старого. Робиться це шляхом зміни адрес DNS і вашого реєстратора доменного імені.

    Після того, як новий ресурс почне працювати, не зайвим буде ще й перейматися його просуванням і розкручуванням, що дозволить залучити на сайт додаткових відвідувачів.

    Удачі вам! До зустрічей на сторінках блогу