Самообучаемся Joomla

991
 • Як оновити до останньої версії Joomla
 • Де скачати і як встановити пакет оновлень
 • Як оновити Джумлу 2.5 до 3.3?
 • Здрастуйте, шановні читачі блогу . Вже досить давно пишу на тему створення сайтів на Joomla, розповідаю про різноманітних розширень для цього движка, але чомусь випустив з уваги досить важливе питання — як її оновити. А питання це, думаю, виникає у багатьох початківців джумловодов.

  Самообучаемся Joomla

  Останні версії CMS Джумли (системи управління контентом) постійно оновлюються і та, на яку ви створювали свій сайт, може стати вже не актуальною в силу її слабкій захищеності і деяких недоліків, які були усунені і доведені до розуму в поточній.

  Як оновити до останньої версії Joomla

  Тут, правда, слід уточнити, що я не кажу про оновлення 1.0 до 1.5 або ж про апгрейд з Joomla 1.5 до 3. Таке можливо тільки з застосуванням спеціальних сторонніх розширень і багатоходових маніпуляцій, які запросто можуть закінчитися невдачею, бо це зовсім різні і несумісні між собою системи.

  У цій публікації йтиметься про досить простому оновлення Джумлы 1.5 до останньої актуальної версії (на даний момент це 1.5.26). Незважаючи на те, що вже вийшла офіційна 3.1.5, лінійка 1.5.x буде ще довгий час популярна з-за великої кількості різноманітних розширень, написаних сторонніми розробниками саме під неї.

  Точно таким же чином, який буде описаний трохи нижче, ви зможете оновлюватися і з новою троячкою. Ті, хто вже має досвід у цій справі, скажуть, що нічого складного тут немає і я з ними погоджуюся, але я так само пам’ятаю свої власні сумніви і докори з приводу того, як встановити оновлення і не порушити при цьому з такими труднощами створений сайт.

  Для початківця вебмастера відповідь на це питання не очевидний і йому дуже страшно буває щось зробити не так. Тому я і вирішив написати цей короткий пост про такий простий і в той же час дуже важливої речі, як апдейт до останньої модифікації, в якій, можливо, будуть усунені будь-які знайдені вразливості і підвищена загальна стабільність цієї системи управління контентом.

  Для початку вам потрібно буде зайти в адмінку і подивитися, яку версію цієї CMS ви використовуєте, а для цього вам необхідно вибрати з верхнього меню пункти «Допомога» — «Інформація про систему»:

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  Тепер вам залишиться тільки зайти на офіційний сайт розробників Joomla (або на їх російськомовні аналоги — Джум.ру або Джумлапортал) і подивитися номер останньої інкарнації, що вас цікавить лінійки цього движка і якщо вона не співпадає з вашою поточною (в моєму випадку остання була 1.5.26, а у мене використовується Джумла 1.5.17), то робити подальші кроки по його оновленню.

  Увага! Перш ніж ви продовжите читання і почнете оновлюватися, настійно рекомендую і раджу вам зробити резервну копію всіх файлів вашого сайту. Можна буде заодно зробити бекап бази даних, але при інсталяції пакета оновлень вона порушена не буде (оновлюються тільки файли движка).

  Бекап файлів і бази даних можна зробити простим способом за допомогою Akeeba Backup, але так само, на всяк випадок, раджу вам зробити резервну копію файлів простим їх копіювання через FileZilla, ну і при бажанні можете вручну скопіювати базу даних через phpMyAdmin.

  Де скачати і як встановити пакет оновлень

  Є такий офіційний сайт http://joomlacode.org/, де ви зможете знайти потрібний вам пакет оновлень з поточної використовуваної вами версії Joomla до тієї, яка на даний момент є останньою.

  Для цього потрібно зайти на цю сторінку настільки чудового ресурсу, де ви побачите і зможете завантажити пакети оновлень до 1.5.26 зі всіх випущених раніше версій:

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  Так як зараз все більшу популярність набирає третя гілка Joomla, то в самому верху сторінці, ви, природно, побачите способи апдейта з вашої поточної троячки до останньої інкарнації під номером 3.1.5.

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  Вам залишиться тільки знайти відповідний вам пакет оновлень, наприклад, в моєму першому скріншоті це буде файл Joomla_1.5.17_to_1.5.22-Stable-Patch_Package.zip. Причому, один і той же пакет може бути запакований в архіви різного типу, але суті справи це не змінює. Скачивайте його в тому архіві, який ви без проблем зможете розпакувати на своєму комп’ютері.

  Якщо у вас встановлена російська версія Джумлы, то вам нема чого шукати окремий пакет оновлень саме для неї. При апгрейді способом описаним у цій статті, ніякі зроблені вами налаштування порушені не будуть і російська мова як був встановлений за замовчуванням, так ним і залишиться.

  Теж саме стосується і всіх інших налаштувань Joomla і налаштувань встановлених розширень.

  Отже, будемо вважати, що потрібний вам пакет оновлень ви завантажили і успішно розпакували на своєму комп’ютері. В результаті у вас вийшов набір папок, аналоги яких є і на вашому сайті в директорії, де встановлена Joomla). Тепер потрібно буде завантажити вміст розпакованого архіву на ваш сайт в коневую папку.

  Для цього потрібно підключитися до сайту по FTP, наприклад, за допомогою програми FileZilla, про яку йшлося тут. У лівому вікні FTP клієнта відкрийте вміст розпакованого архіву пакета оновлень, а в правому — кореневу паку вашого сайту (або PUBLIC_HTML, або HTDOCS, ну, або ту папку, де у вас встановлена Джумла).

  Виділіть весь вміст в розпакованому архіві (файли CREDITS.php і CHANGELOG.php можна не виділяти) і, натиснувши праву кнопку миші, виберіть з контекстного меню пункт «Завантажити на сервер»:

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  Почнеться копіювання файлів пакета оновлень Джумлы в кореневу папку вашого сайту. На питання про те, що такий файл вже існує, вам потрібно буде поставити галочку в полі «Переписати» нового діалогового вікна, а так само поставити «галочку» у полі «Завжди використовувати цю дію», щоб FileZilla вас постійно про це не запитувала. По завершенню процесу можете вважати, що ви успішно проапгрейдились.

  Для того, щоб в цьому переконатися, зайдіть в адмінку і подивіться номер поточної версії движка («Допомога» — «Інформація про систему»). Перевірте працездатність сайту і, якщо все добре, дозвольте привітати вас з успішним відновленням.

  У випадку некоректної роботи будь-яких розширень спробуйте завантажити їх нові версії, які швидше за все будуть нормально працювати з оновленим движком. Було все просто, чи не правда? Тепер ви завжди зможете здійснювати апгрейд по мірі необхідності і завжди мати біля себе саму стабільну і захищену модифікацію Джумлы.

  Як оновити Джумлу 2.5 до 3.3?

  Отже, щоб ініціювати цю процедуру, потрібно в адмінці вибрати з верхнього меню пункти «Компоненти» — «Оновлення Joomla!»:

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  Якщо в лінійці 2.5. у вас інстальовано останні оновлення безпеки (у мене реліз 2.5.20), то вам повідомлять про те, що і так все добре, оновлюватися не потрібно. Загалом-то, вони мають рацію (читайте висновки), але якщо бажання стати власником нової трійки занадто високо, то натисніть на кнопку «Налаштування», розташовану вгорі праворуч:

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  У вікні, що відкрилося, на вкладці «Джерела оновлення», вибираєте зі списку варіант «Дистрибутиви Joomla з короткостроковій підтримкою» замість використовуваного за замовчуванням «Дистрибутиви з тривалим періодом підтримки».

  Трохи вище я пояснював, що тривалою підтримкою володіють тільки версії з п’ятіркою після крапки (2.5, 3.5, 4.5 і т. д.). Короткостроковій підтримкою володіють всі інші версії 3.0; 3.1; 3.3 і т. д.). Нам потрібна версія 3.3. тому ми і вибираємо даний пункт. Не забудьте натиснути на кнопку «Зберегти і закрити».

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  Ну ось, тепер нам вже доступно оновлення на третю лінійку Джмумлы, а саме на останню поточну версію 3.3.0. Для встановлення цього оновлення достатньо буде натиснути на розташовану внизу кнопку:

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  Врахуйте, що навіть якщо ви працюєте на локальному сервері Денвер, вам все одно потрібно буде мати доступ в інтернет, щоб файли оновлення могли завантажитися. Сам процес оновлення движка буде наочно проілюстрований прямо на цій же сторінці:

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  По закінченні процесу ви побачите нову адмінку і повідомлення про успішно проведеної операції:

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  Удачі вам! До зустрічей на сторінках блогу