Самообучаемся Joomla

2625
  • Плагіни в Джумла — редактори, контент і система
  • Авторизація в Joomla
  • Load Module (висновок модуля у статтях) та інші плагіни
  • Плагіни візуальних редакторів встановлених в Joomla
  • TinyMCE — популярний візуальний редактор
  • Системні плагіни — Legacy (сумісність) та інші
  • Плагіни пошуку, користувачів і Xmlrpc в Joomla
  • Здрастуйте, шановні читачі блогу . Плагіни в Joomla є одним з трьох можливих видів розширень і дозволяють розширити стандартні можливості цього движка (системи управління контентом). Деякі йдуть з нею за замовчуванням, причому частина з них буде активована за замовчуванням, а деякі доведеться активувати примусово за необхідності.

    Самообучаемся Joomla

    Про типи розширень для Joomla я вже якось писав, і з того матеріалу ви можете почерпнути загальні відомості про плагіни. Взагалі вони істотно відрізняються від розглянутих нами раніше модулів і компонентів тим, що в використанні більш прості (у них не так багато налаштувань, як у більшості компонентів, і вони не потребують в такому частому адміністрування), але в розумінні того, як вони працюють, плагіни є, мабуть, найскладнішими розширеннями.

    Плагіни в Джумла — редактори, контент і система

    Справа в тому, що вони взаємодіють з Джумлой на, так би мовити, найнижчому рівні між CMS і користувачем. Плагіни, для того щоб вчасно виконати свою функцію (призначення), змушені відстежувати події на різних рівнях, наприклад, події відбуваються на сервері, у самої Joomla, користувальницькі події або відносяться до контенту.

    Вже важкувато? Загалом-то це просто теорія, а на практиці ви часто і не будете помічати, як саме працює той чи інший плагін та за яким події він активується. Для вас буде головним спочатку його завантажити (якщо він не встановлений), а потім встановити, активувати і при необхідності настроїти. Але налаштувань в них, як правило, мало.

    Власне кажучи, ми з вами вже стикалися з цим типом розширень, наприклад, коли я описував спосіб вставки фотогалереї у статтю з допомогою Phoca Gallery або ж зовсім недавно, коли я писав про плагін пошуку для VirtueMart.

    Деякі з них призначені для того, щоб перехоплювати формуються в Джумла дані і вносити в них зміни ще до того, як ці дані будуть відправлені в браузер користувача. А деякі плагіни, навпаки, перехоплюють дані користувачів перед відправкою їх в движок.

    Одним з показових прикладів їх роботи може служити реалізація візуального редактора. Тексти статей зберігаються в базі даних у вигляді Html-коду, але у візуальному редакторі цей код буде відображатися у вигляді форматованого тексту з панеллю інструментів, що допомагають працювати зі статтями.

    Після закінчення редагування тексту, при натисканні на кнопку «Зберегти» плагін перехоплює дані нальоту і конвертує їх в Html код, а потім передає для зберігання в базі даних.

    Для того, щоб переглянути список тих з них, які вже були у вас встановлені разом з Джумлой або ж разом з якимись сторонніми розширеннями (часто разом з деякими компонентами встановлюються і необхідні в роботі плагіни), ви можете зайти в адмінку і вибрати з верхнього меню пункти «Розширення» — «Плагіни».

    Всі встановлені плагіни можна розділити на декілька груп за їх функціональним призначенням:

  • Authentication — служать для авторизації і дозволяють здійснювати її різними способами
  • Content — плагіни вмісту
  • Editors — візуальні редактори
  • Editors-xtd — плагіни додаткових кнопок для візуальних редакторів
  • Search — пошук
  • System — системні
  • User — для користувачів
  • Xmlrpc — додаткові
  • Для зручності пошуку потрібного плагіна у вікні менеджера, можна буде скористатися фільтром наведені на скріншоті:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Отже, давайте спробуємо розглянути всі наявні в Joomla! за замовчуванням розширення такого виду. Якісь з них будуть розглянуті трохи більш докладно, якісь менше, залежно від частоти їх використання при штатному адмініструванні сайту.

    Авторизація в Joomla

    Наявні в Joomla! за замовчуванням розширення авторизації дозволяють налаштувати входу на сайт з використанням різних засобів і сервісів:

  • Authentication — Joomla: використовується для авторизації за замовчуванням (навпроти нього за замовчуванням стоїть зелена галочка). Він підходить для будь-якого сайту і найчастіше початківці джумловоды навіть не здогадуються про те, що є й інші варіанти, які за замовчуванням не активовані (навпроти них варто червоний хрест)
  • Authentication — LDAP: активувавши його, ви отримаєте можливість аутентифікувати користувачів через LDAP сервер, але як це працює на практиці — не знаю, бо не пробував
  • Authentication — OpenID: дозволить активувати авторизацію через OpenID на додаток до основного способу. Суть OpenID зводиться до того, що користувач, зареєструвавшись один раз в цій системі, може використовувати свої логін і пароль для входу на будь-який сайт, що підтримує OpenID. Досить зручно, бо зареєстрованим у ньому користувачам не потрібно буде проходити процедуру реєстрації у вас на ресурсі.
  • Authentication — GMail: активувавши цей плагін, ви дасте можливість своїм користувачам, які мають поштову скриньку в Джимайл, здійснювати вхід на ваш проект з їх допомогою облікового запису в Гмайле. Правда знову ж таки, як це реалізується не практиці — не знаю, бо не пробував і рекомендувати не можу.
  • Load Module (висновок модуля у статтях) та інші плагіни вмісту

    За замовчуванням до складу плагінів, призначених для роботи з контентом, входить шість штук:

  • Content — Pagebreak Розрив сторінки в статтях) — надає нам можливість створювати великі статті, які можуть бути розбиті на сторінки.
  • Content — Email Cloaking (Маскування e-mail у статтях) — цей плагін за замовчуванням активований і виконує досить важливу функцію: маскується за допомогою JavaScript всі адреси E-mail наявні на сайті. Це потрібно для того, щоб наведені адреси поштових скриньок не потрапили в спам-базу, т. к. незахищені Емайлы стають легкою здобиччю спам-ботів. В його налаштуваннях можна вибрати один з двох варіантів відображення Е-майла: звичайний текст або ж у вигляді посилання, що відкриває використовується користувачем поштову програму за замовчуванням.
  • Content — Code Hightlighter (GeSHi) (Підсвічування коду GeSHi в статтях) — за замовчуванням він відключений, але при його активації ви зможете підсвічувати код у ваших статтях.
  • Content — Load Module (Завантаження модулів в статті) — це той самий плагін, який може рано чи пізно знадобитися будь-якого вебмайстра. Він дозволяє виводити вміст абсолютного будь-якого модуля не в спеціальній позиції для модулів, передбаченої у використовуваному вами шаблоні, а прямо в тілі статті (області для контенту). Така можливість може знадобитися, наприклад, щоб вставити матеріал модуль з кнопками соціальних мереж.

    За наведеним посиланням ви знайдете зразок і принцип формування коду, який потрібно додати в статтю у тому місці, де повинна буде виводитися вміст з модуля. Причому, зверніть увагу, в налаштуваннях Load Module ви зможете задати спосіб відображення в статті — горизонтальне, вертикальне і т. п.

  • Content — Page Navigation (Покажчик статті) — він за замовчуванням і дозволяє додавати до статей навігацію у вигляді написів «Наступна» та «Попередня», розташованих внизу. Природно, що навігація для сторінок сайту з’явиться тільки після того, як ви її включіть в адмінці Joomla (наприклад, для пункту меню a типу блог категорії в налаштуваннях в «Параметри компонента» можна активувати навігацію в полі «Посилання навігації»), але якщо його вимкнути, то і навігації не буде (не залежно від налаштувань в адмінці).
  • Content — Rating (Рейтинг статей) — по суті, такий же плагін як і попередній, але тільки він дозволяє відображати рейтинг для статей, якщо відповідна опція активована в адмінці
  • Плагіни візуальних редакторів встановлених в Joomla

    До цього типу можна віднести як плагіни самих редакторів, так і розширення, що додають в ці редактори кнопки вставки зображення, вставки посилання «Детальніше» і «Розрив сторінки». Що стосується редакторів, то в Джумла є кілька редакторів, які ви можете використовувати.

    Крім цього існує дуже якісний безкоштовний візуальний редактор JCE, про який я побіжно згадував за наведеним посиланням. Але думаю, що варто в майбутньому написати окрему статтю по роботі з цим чудовим, навіть, напевно, кращим з існуючих редакторів для Joomla.

    Отже, у розділі редакторів у вас буде три плагіна, які йдуть в комплекті з движком:

  • Editor — No Editor (Простий редактор HTML) — власне, якщо ви відчуваєте в собі достатньо сил, щоб працювати безпосередньо з Html кодом статей, то він для вас буде зручний. Хоча я все ж віддаю перевагу використовувати JCE і вбудований в нього інтерпретатор Html, бо там здійснюється підсвічування синтаксису на подобі підсвічування в Notepad++, про який читайте тут
  • Editor — TinyMCE — хороший плагін візуального редактора, який використовується в ній за замовчуванням
  • Editor — XStandard Lite 2.0 — більш простий, ніж TinyMCE
  • Також в Joomla! за замовчуванням присутні плагіни додаткових кнопок для редакторів:

  • Editor Button — Image — для відображення кнопки «Зображення» внизу вікна редагування
  • Editor Button — Pagebreak — при активації цього плагіна у вас буде можливість розбивати текст великої статті на сторінки, вставляючи за допомогою відповідної кнопки внизу в текст статті маркер розриву сторінки
  • Editor Button — Readmore — плагін, що дозволяє вставляти в текст статей посилання «Читати далі» з допомогою відповідної кнопки внизу редактора
  • TinyMCE — найбільш часто використовуваних візуальний редактор

    Трохи хочу зупинитися на налаштуваннях інструменту, який використовується в цьому движку за замовчуванням (TinyMCE). Справа в тому, що багато початківці вебмастера (та і я сам на початково етапі теж) не здогадуються, що він є плагіном і його налаштування потрібно шукати у відповідному менеджері. А налаштування у TinyMCE можуть, тим не менш, трохи полегшити вашу роботу при роботі з цим візуальним редактором.

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    По-перше, якщо ви хочете по-справжньому відчути всю його потужність і функціональність, то виберіть з випадаючого списку в полі «Режим роботи» варіант «Розширений». На панелі інструментів вікна редагування з’являться нові кнопки. В наступному полі ви зможете вибрати варіант графічного оформлення TinyMCE, а в полі «Очищення коду при збереженні» — переставити галочку в положення «Ніколи».

    Це може знадобитися для того, щоб візуальний редактор не різав і не правив ваш Html-код перед збереженням його в базу даних, намагаючись зробити код валідним (відповідного основним вимогам стандарту мови гіпертекстової розмітки, про який читайте тут).

    Візуальний редактор намагатиметься закрити всі незакриті парні Html теги, прибере, на його погляд, зайві і виправить помилки. Але, на жаль, TinyMCE очищає код не завжди коректно, а оскільки за замовчуванням очищення в ньому включена, то це може призводити до того, що ви будете сильно злитися на тупий редактор, який ріже не те, що потрібно.

    Та й, наприклад, для того, щоб вставити в модуль Joomla код лічильника відвідувань, вам довелося б відключати TinyMCE, але після того як ви відключите в його налаштуваннях очищення коду перед його збереженням в базу даних, він перестане пустувати і вирізати з коду лічильників відвідувань все, що не має відношення до валидному Html.

    У полі «Вид URL» ви можете вказати, які саме Урли буде використовувати TinyMCE при вставці посилань — відносні або абсолютні посилання. Краще, напевно, перший варіант, оскільки в цьому випадку можна буде без зайвих проблем, наприклад, перенести сайт з тестового домену в основний.

    В області налаштувань «Нові рядки» слід використовувати варіант «тег P», т. к. це буде краще для пошукової оптимізації тексту на думку багатьох SEO експертів. Ну і в полі «Заборонені теги можете додати теги, які будуть автоматично видалятися з коду.

  • Думаю, що з іншими налаштуваннями візуального редактора TinyMCE, використовуваного в Joomla! за замовчуванням, ви розберетеся самі (зверніть увагу, що там ще є вкладка «Додаткові параметри», які дозволяють налаштувати графічне оформлення).
  • Системні плагіни — Legacy (сумісність) та інші

  • System-SEF — дозволяє перетворювати адреси сторінок із звичайного виду (з питаннями та іншими знаками в URL) у так звані людино-зрозумілі урли (ЧПУ), або ж по-іншому — SEF посилання ( оптимізовані під пошукові системи). Чпу можна реалізувати як вбудованими засобами, так і з допомогою стороннього компонента JoomSEF. В обох випадках плагін System-SEF я залишаю включеним.
  • System-Debug — відображає налагоджувальну інформацію на сайті, якщо ви активували дану опцію в загальних налаштуваннях движка (вкладка «Система» — область «Налагодження»)
  • System-Legacy — цей плагін можна вважати найважливішим з системних, бо без нього неможливо буде реалізувати сумісність старих розширень, написаних під старі версії движка з сучасної Joomla. Останнім часом більшість розширень, старих версій були переписані авторами (в цьому випадку таке розширення отримує статус Native).

    Але все ж, частину потрібних і корисних розширень під застарілу Джумли (компонентів, модулів, плагінів, а також і шаблонів від старої версії) так і залишилися не переписаними, і для їх використання, вам доведеться активувати System-Legacy (режим сумісності), клацнувши по червоному хресту навпроти його назви.

  • System-Cache — цей плагін дозволяє активувати в Joomla кешування сторінок, що дозволить вам знизити навантаження на сервер хостингу
  • System-Log — буде вести логи (файл із записами всіх скоєних дій)
  • System-Remember Me (Запам’ятати мене) — якщо він активований, то при авторизації користувачі зможуть поставити галочку в однойменному полі для того, щоб кожного разу потім не вводити логін і пароль
  • System-Backlink (Зворотна сумісність посилань) — цей плагін забезпечує підтримку старих посилань зразка застарілих версій движка і їх перенаправлення на нові. Активувати цей плагін має сенс у тому випадку, коли у вас деякі розширення працюють в режимі сумісності (Legacy) і створюють посилання, які видають помилку при переході з ним.
  • Плагіни пошуку, користувачів і Xmlrpc в Joomla

    Питання, пов’язаного з плагінами пошуку, ми вже торкалися побіжно, тому повторювати, напевно, не варто. У загальних словах, вони дозволяють користувачам вашого сайту шукати потрібну їм інформацію в різних областях контенту Joomla.

    Деякі сторонні компоненти (наприклад, VirtueMart) мають свої плагіни для пошуку, встановивши і активувавши які ви зможете розширити стандартні можливості движка на область контенту, створюваного цим компонентом.

    Плагін користувачів User дозволяє їм реєструватися на сайті. Якщо його вимкнути, то реєстрація стане неможливою.

    Так, в Joomla є ще пара плагінів, що йдуть з нею за замовчуванням, які відносяться до групи Xmlrpc (XML-RPC — Blogger API і XML-RPC) і за замовчуванням. Вони призначені для створення віддаленого доступу, наприклад, за допомогою XML-RPC — Blogger API можна буде писати статті з будь-якого зручного вам пристрої і публікувати їх не заходячи в адмінку.

    Плагіни від сторонніх розробників ви зможете знайти тут.

    Удачі вам! До зустрічей на сторінках блогу