Самообучаемся Joomla

1562
  • Безкоштовні встановлені модулі Joomla
  • Модулі для роботи з RSS стрічки
  • Хлібні крихти для Joomla — модуль навігатор сайту
  • Налаштовуємо блок входу на сайт в Джумла
  • Модуля footer, статистика, Wrapper, голосування і пошук
  • Здрастуйте, шановні читачі блогу . Сьогодні ми закінчимо розгляд безкоштовних модулів Joomla, які будуть наявні у вашому розпорядженні відразу після її установки.

    Як я вже говорив у попередній статті, всі вони цілком працездатні і допоможуть вам вирішити безліч завдань і проблем з благоустрою вашого сайту, але з часом буде цілком природно, що ви можете захотіти замінити їх на більш функціональні аналоги (платні або безкоштовні).

    Самообучаемся Joomla

    Тим не менш вони володіють рядом переваг, завдяки яким і були включені в базовий інсталяційний пакет Джумлы. І головні з переваг — це безкоштовність і стабільність в роботі. Для багатьох завдань цих якостей буде цілком достатньо. У будь-якому випадку спочатку слід спробувати те, що нам надає сам движок, а вже потім, при необхідності, шукати сторонні варіанти з розширеним функціоналом.

    Безкоштовні встановлені модулі Joomla

    У двох попередніх статтях, присвячених темі використання модулів в Джумла, був розглянутий ряд базових питань. Напевно, найпростіше буде привести список порушених у тих статтях тем:

  • Модуль для виводу списку розділів
  • Найбільш читаємі матеріалів
  • Останні і випадкові новини
  • Схожі матеріали в Joomla
  • Довільний HTML-код
  • Ну, а сьогодні я хочу продовжити і, сподіваюся, закінчити. Всі блоки, призначені для виведення контенту, ми вже встигли розглянути, тому залишиться тільки зачепити тему роботи з RSS стрічками, а так само вивчити можливості низки інших розширень цього типу, які ви, можливо, захочете використовувати у себе на сайті.

    Перш ніж перейти до їх розгляду хочу звернути вашу увагу на той факт, що вміст модулів можна виводити у статтях, тобто в області для контенту, а не тільки в певних позиціях шаблону. Іншими словами, можна без проблем вставити в статтю.

    Я вже про це згадував в одній зі статей блогу — Як вставити модуль в текст матеріалу (статті) Joomla.

    Отже, для початку потрібно буде увійти в адмінку і вибрати з верхнього меню пункти «Розширення» — «Менеджер модулів». Відкриється вікно, в якому вам потрібно буде натиснути на кнопку «Створити», розташовану у верхній частині вікна, в результаті чого відобразиться список усіх можливих варіантів:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Давайте почнемо з тих, що відповідають за вивід на сторінках сайту RSS стрічки новин з іншого ресурсу і за формування можливості підписки на свою власну новинну стрічку (тут описано, що таке RSS в принципі).

    Модулі для роботи з RSS стрічки

    Для відображення вмісту новинного каналу будь-якого іншого ресурсу на вашому сайті, вам потрібно буде вибрати із списку можливих типів модулів — Стрічка новин (RSS/RDF). У вікні налаштувань права область має стандартні поля, там потрібно буде тільки вписати назву та встановити інші параметри відповідно вашим бажанням (див. докладніше в наведеній вище статті):

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    У правій області налаштувань вам потрібно вписати URL стрічки новин іншого ресурсу, яку ви хочете у себе показувати. Так само можете погратися з іншими опціями відображення виведеного RSS каналу вже стосовно до вашого конкретного випадку, ну і задати кількість матеріалів c іншого сайту, який буде виводитися в цьому блоці:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Адреса стрічки будь-якого цікавить вас ресурсу, чий канал ви хотіли б транслювати у себе на проекті, можна дізнатися, клацнувши по RSS праворуч іконці в адресному рядку браузера Opera або Firefox:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    В результаті відкриється вміст каналу, а його URL ви зможете спостерігати в адресному рядку браузера:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    До речі, точно таким же чином можуть надходити і ваші відвідувачі, які захочуть підписатися на вашу стрічку новин. Але все ж краще буде продублювати іконку підписки у себе на сайті, і саме для цих цілей призначений ще один безкоштовний модуль Joomla — Syndicate.

    Я вже досить докладно писав, що стрічку, яку формує ваша CMS (система управління контентом), краще всього транслювати через сервіс Feedburner.

    Справа в тому, що вже стало стандартом за замовчуванням, і у вас можуть виникнути проблеми з реєстрацією в різних рейтингах і каталогах, якщо ваш канал не матиме URL даний вам у Feedburner.

    Про роботу з Syndicate і налаштування RSS Joomla я вже писав тут і зараз загострювати на цьому увагу не буду.

    Хлібні крихти для Joomla — модуль навігатор сайту

    Дуже цікавим в плані пошукового просування сайту, прискорення індексації просто в плані поліпшення навігації та орієнтації користувачів, є модуль «Навігатор». Просто кажучи, це горезвісні хлібні крихти, які ви можете спостерігати на більшості ресурсів, зазвичай відразу під шапкою або над нею.

    Термін «хлібні крихти» був узятий з казки про Гензеля і Грету, які їх використали для того, щоб позначити шлях. Цей блок звичайно відображається де-небудь у верхній частині вікна і фактично являють з себе шлях до тієї статті, яку ви зараз читаєте.

    Якщо ви прокрутіть цю статтю до верху, то теж зможете побачити варіант хлібних крихт, який був реалізований в WordPress за допомогою відповідного плагіна Breadcrumb NavXT. Точніше, зараз я їх замінив на варіант хлібних крихт без використання плагінів, описаний тут.

    Зазвичай розробники шаблонів для Joomla, про яких ми говорили тут, передбачають позицію для блоку хлібних крихт, який найчастіше називається breadcrumbs, що в перекладі й означає ГК. Але для початку вам потрібно буде вибрати з усіх можливих типів модулів — Навігатор сайту.

    У правій області налаштувань, в полі «Позиція», вам потрібно буде вибрати з випадаючого списку breadcrumbs, а в полі «Вибір меню» — можете задати ті сторінки, на яких будуть відображатися хлібні крихти (при налаштуваннях за замовчуванням цей блок буде відображатися скрізь).

    У лівій області налаштувань ви можете задати, чи буде відображатися посилання на головну, як буде виглядати її назва, а так само заборонити або дозволити показувати назву поточної сторінки (Show Last — показувати останній елемент):

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Загалом все досить просто і зрозуміло. Думаю, що якщо у вашому шаблоні передбачена позиція breadcrumbs під цей модуль, то не використовувати його було б не правильно.

    Як вже говорив вище, хлібні крихти не тільки полегшують навігацію відвідувачів на сайті, тим самим збільшуючи кількість переглянутих ними сторінок (а це з недавніх пір враховується пошуковими системами — Користувальницькі фактори в просуванні), але і дозволяють пошуковим системам швидше проіндексувати нові сторінки і покращують внутрішню перелінковку.

    Ну, і для більшого поліпшення внутрішньої перелінковки дуже бажано використовувати згаданий на початку цієї публікації модуль схожих матеріалів для Джумлы, розташувавши його в тій позиції шаблону, яка буде слідувати безпосередньо відразу за текстом статті.

    Налаштовуємо блок входу на сайт в Джумла

    Модуль входу на сайт слугує для очевидної мети — дати відвідувачам можливість увійти під своїм логіном та паролем, якщо вони вже є зареєстрованими користувачами. Для незареєстрованих буде відображатися посилання, що веде на сторінку реєстрації.

    Цей блок має свої специфічні налаштування, які можуть бути, на перший погляд, не зовсім зрозумілими, але насправді там все просто:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Налаштування зосереджені в лівій частині будуть такими ж, як і для всіх інших модулів Joomla. Тобто там ви зможете задати назву, вибрати позицію в шаблоні для його виведення і, при необхідності, обмежити його показ тільки для певних сторінок сайту.

    У правій області налаштувань можна задати суфікс (читайте про нього в статті наведеної на початку), ввести при необхідності початковий і заключний тексти, які відображаються, відповідно, в самих верхніх і нижніх областях цього модуля входу.

    В поле «URL при виході» ви можете вибрати з випадаючого списку ту сторінку свого проекту, на яку буде переміщений користувач після успішної авторизації, а в поле «URL при виході» можете вибрати ту, на яку потрапить користувач після натискання на кнопку вихід в цьому модулі.

    Галочка в полі «Привітання» буде означати, що після вдалої авторизації користувачеві буде показано повідомлення з привітанням — Здрастуйте, (логін або ім’я користувача). У полі «Ім’я/Логін» ви можете вибрати, що саме буде відображатися після успішної авторизації відвідувача — зазначений їм логін (Наприклад, KtoNaNovenkogo) або його справжнє ім’я (Дмитро).

    Модуля footer, статистика, Wrapper, голосування і пошук

    Хочеться почати, мабуть, з модуля, який взагалі не має ніяких налаштувань і дозволяє виводити інформацію про авторське право в самому низу сайту — Footer або Нижній колонтитул. Як я вже говорив, ніяких налаштувань, відмінних від стандартних, він не має. Але тим не менш багато з тих, хто його використовує, все ж трохи змінюють виведену ним інформацію.

    Вони вирізують повідомлення про те, що даний сайт зроблений на Joomla. В принципі, це порушення копірайту, але оскільки багато хто це роблять, то я опишу, як можна покоцать це повідомлення в блоці Footer (Нижній колонтитул). Т. к. такої опції немає в налаштуваннях, то нам доведеться вносити зміни безпосередньо у файл, який відповідає за формування модуля.

    Для того, щоб прибрати з футера обумовлену рядок, вам потрібно відкрити на редагування файл /modules/mod_footer/tmpl/default.php та видалити в ньому рядок:

    Все, тепер в підвалі вашого проекту, в футері, буде виводитися лише інформація з назвою проекту і повідомленням, що всі права захищені. Ну, як у всіх, коротше, без акценту на тому, що він зроблений на безкоштовному движку Джумли. Хоча, нічого в цьому такого немає, адже це відмінний движок, яким можна пишатися.

    Ще є можливість активувати модуль статистики, який може виводити інформацію про сервер (версії PHP, MySQL, під керуванням якої ОС працює сервер), інформацію про кількість користувачів, статей і т. п., а так само, природно, показувати кількість хітів, яке можна накрутити прямо в його налаштуваннях.

    Мені здається, що він буде зайвим, тим більше що існує безліч різноманітних лічильників відвідувань, які ви зможете без труднощів встановити на свій ресурс. Інформація може відображатися як на їх інформерах, так і на спеціальних сторінках статистики, де ви зможете почерпнути масу інформації про свій проект та перспективи його просування. Детальніше про це читайте у статтях рубрики Лічильники відвідувань.

    Блок Wrapper призначений для відображення в ньому будь-якого іншого сайту. Але в силу того, що розмір вікна буде дуже маленьким, переглядати в ньому щось буде дуже незручно. Загалом, це розширення я ні разу не використовував.

    Блок Голосування призначений для використання в комплекті з однойменною компонентом. Він виводить вже налаштовані в цьому компоненті голосування на тих сторінках, які ви поставите. Загалом, з налаштувань в ньому є лише можливість вибрати з випадаючого списку, яке саме голосування виводити.

    Модуль пошуку по сайту в плані налаштувань досить простий — можна вказати ширину поля введення запиту в символах, ввести текст, який буде відображатися в поле пошуку (зазвичай пишуть «Пошук…»), а так само можна задати положення, вид кнопки (кнопка з текстом чи картинка) і текст, що відображається на ній.

    Але взагалі я раджу не користуватися вбудованим в Joomla пошуком, так само як і вбудованим в будь-яку іншу СМЅ. Найкращим і якісним для будь-якого сайту скрипт від таких гігантів, як Google або Яндекс. Довіримося професіоналам.

    Я вже досить докладно описав всі моменти установки пошуку по сайту Яндекса, а так само скрипта пошуку від Google.

    Модуль «Зараз на сайті» призначений для відображення кількості гостей і зареєстрованих користувачів, що знаходяться в даний момент на вашому проекті. Така фішка є і досить часто виводиться практично на всіх движках форумів, але ось для вебсайтів використовується рідко. При цьому можна буде виводити не тільки кількість зареєстрованих відвідувачів, але і відображати їх список.

    Удачі вам! До зустрічей на сторінках блогу