Самообучаемся Joomla

4585
  • Безкоштовні модулі Joomla для виведення контенту на сайт
  • Висновок список розділів Джумлы
  • Висновок популярних статей (матеріалів)
  • Модуля останніх, випадкових і схожих матеріалів
  • Висновок схожих матеріалів в модулі
  • Модуля довільного зображення і Html коду
  • Вставка різних кодів (лічильників, банерів) в Joomla
  • Здрастуйте, шановні читачі блогу . Сьогодні ми продовжимо розмову про модулі Joomla, який почали в цій статті. По своїй суті вони є розширеннями для Джумли, які дозволяють виводити контент або ж приймати інформацію від відвідувачів сайту (наприклад, авторизація, реєстрація або пошук).

    Від компонентів вони відрізняються тим, що будуть відображатися не в центральній частині сторінки, а по його периферії. Ну і, звичайно ж, вони, як правило, мають менше налаштувань і не настільки функціональні.

    Самообучаемся Joomla

    Їх висновок можливий тільки в певних місцях шаблону сайту, які називаються позиції. В яку саме позицію шаблону Joomla буде відображатися той чи інший модуль, визначається в його налаштуваннях, про яких ми вже досить докладно поговорили у згаданій вище статті.

    Безкоштовні модулі Joomla для виведення контенту на сайт

    Сьогодні ж я хочу розглянути ті безкоштовні їх варіації, які ви зможете використовувати відразу після установки движка. В принципі, цього набору вам може вистачити на перший час.

    Для того, щоб дізнатися, що там у нас є, потрібно буде зайти в адмінку Джумлы і вибрати з верхнього меню пункти «Розширення» — «Менеджер модулів». Відкриється вікно, в якому будуть приведені всі коли-небудь створені вами або встановлені за замовчуванням розширення цього типу. Деякі з них будуть включені (відображатися на сторінках сайту), а деякі можуть бути виключеними:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Для того, щоб дізнатися, які ще модулі ви можете при бажанні додати і вивести на сторінки сайту, вам потрібно буде натиснути на кнопку «Створити», розташовану у верхній частині вікна менеджера. В результаті ви побачите сторінку зі списком усіх можливих варіантів.

    Тут будуть не тільки ті, що йшли в комплекті з движком за замовчуванням, але й ті, що стали доступні після установки яких-небудь компонентів:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Давайте почнемо розгляд з тих, які здійснюють у тій чи іншій мірі висновок контенту на сторінки сайту. Сюди можна віднести модулі виведення вмісту розділів, останніх новин, найбільш популярних публікацій, схожих матеріалів, статей в архіві, ну і, звичайно ж, виведення довільного коду.

    Давайте почнемо розгляд з варіанта, що дозволяє виводити список всіх розділів. Для цього на сторінці вибору вам потрібно клацнути по варіанту «Розділи».

    Висновок список розділів Джумлы

    В результаті відкриється сторінка налаштувань, де вам залишиться тільки вказати назву цього модуля для виводу списку розділів, вибрати, чи буде він включений і відображення його назву, а так само вибрати для нього відповідну позицію в шаблоні (про те, як подивитися всі позиції в шаблоні Joomla читайте тут) і при бажанні поставити ті сторінки, на яких він буде відображатися.

    Загалом, всі налаштування стандартні, хіба тільки, що в правій області можна буде задати кількість відображуваних розділів, ну, і прописати для нього суфікс класу, якщо таке передбачено у використовуваному вами шаблоні. Одержаний в результаті модуль буде виглядати приблизно так:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    При клацанні по якомусь з розділів відкриється сторінка з переліком всіх категорій, що містяться в цьому розділі, а при натисненні на будь-який з цих категорій відкриється сторінка з таблицею, в якій наведено заголовки всіх матеріалів, що містяться в ній. Загалом, досить зручне розширення, якому можна буде знайти застосування.

    Висновок популярних статей (матеріалів)

    Наступним в нашому списку буде безкоштовний модуль, який здійснює виведення контенту на сайт і називається «Найпопулярніші». Фактично це виведення найбільш популярних матеріалів, виходячи з кількості переглядів (так званих хітів) їх відвідувачами. Його можна віднести до розряду розширень, що покращують юзабіліті вашого ресурсу.

    Його бажано використовувати в Джумла для того, щоб збільшити кількість сторінок, що переглядаються на вашому проекті (пошукові системи приділяють цьому показнику істотне увагу), а так само він допоможе вашим відвідувачам швидко знаходити найпопулярніші статті, які є найбільш читаними і, відповідно, цікавими.

    Його налаштування, розташовані в лівій області, ідентичні стандартним, а от у правій області розміщуються унікальні саме для нього:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    У полі «Матеріали з головною» ви можете дозволити або заборонити показувати в блоці «Найпопулярніші» статті, які у вас виводяться на головній. Якщо ви поставите галочку у позиції «Показати», то такі статті будуть брати участь у конкурсі на потрапляння в цей модуль (якщо вони будуть досить популярними).

    В полі «Кількість» можете вказати кількість статей, що буде в ньому відображено. Напевно, не варто робити це число дуже великим, але це вже на ваш розсуд.

    В полях «ID Категорії» і «ID Розділу» ви можете перерахувати через кому ID тих, із яких ви бажаєте виводити статті в блоці «Найпопулярніші». Матеріали з усіх інших категорій та розділів будуть ігноруватися.

    Для того, щоб дізнатися ID розділу або категорії в Joomla, вам потрібно вибрати з верхнього меню адмінки пункти «Матеріали» — «Менеджер розділів» або «Менеджер категорій», і на сторінці з їх списком подивитися значення в стовпці ID навпроти цікавить вас:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Якщо в налаштуваннях модуля популярних матеріалів нічого не змінювати, то найпопулярніші публікації будуть збиратися зі всього вашого сайту.

    Модуля останніх, випадкових і схожих матеріалів

    Ще один безкоштовний модуль, який в першу чергу орієнтований на поліпшення юзабіліті вашого сайту — це «Останні новини». В його налаштуваннях ви зможете, при бажанні, визначити розділи і категорії, матеріали з яких будуть в ньому виводитися.

    Налаштування будуть аналогічні описаним вище, але ви ще зможете вибрати порядок показу матеріалів в блоці «Останні новини» (першими будуть відображати нові статті або оновлені), а так само вибрати конкретного автора, чиї статті будуть виводитися у цьому блоці.

    Ще один безкоштовний модуль в Joomla, поліпшує юзабіліті, називається «Випадкова новину». Він буде показувати новину з обраної вами в його налаштуваннях категорії. При кожному оновленні сторінки, на якій він виводиться, його вміст буде змінюватися. Виходить щось на зразок банера або контексту, рекламує ваші ж власні публікації.

    Давайте детальніше розглянемо праву частину сторінки налаштувань блоку «Випадкова новину» в адмінці Джумлы:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    В полі «Категорія» з випадаючого списку ви вибираєте категорію, з якої будуть братися випадкові новини. У поле «Місцезнаходження» я зазвичай залишав варіант за замовчуванням, але ви можете спробувати і альтернативні. В полі «Показувати зображення» можете налаштувати відображення графіки зі статті в блоці «Випадкова новину».

    В наступних полях можете налаштувати відображення заголовка новини (статті) в якості посилання на сторінку з повною версією цієї статті, а так само додати посилання «докладно» для переходу на ту ж сторінку зі статтею. Виходить ніби створення міні блогу на Joomla, але не в області, де свій контент виводять компоненти, а в позиції для модулів вашого шаблону.

    У зв’язку з цим хочу сказати, що для виведення в блоці «Випадкова новину» краще всього вибирати категорію, матеріали якої містять анонси, відокремлені від основної частини статті посиланням «Докладніше». В іншому випадку, під назвою «Випадкова новину» відобразиться вся стаття, що буде виглядати не дуже здорово. Докладніше про створення анонсів у статтях читайте тут (пошукова оптимізація посилання «Детальніше»).

    Висновок схожих матеріалів в модулі

    Ну, а тепер давайте розглянемо один з найбільш цікавих і корисних, на мій погляд, безкоштовних модулів. Я кажу про блок «Схожі матеріали». Зовсім недавно я писав статтю про аналогічний плагін для WordPress Related Posts, створює список схожих статей.

    Справа в тому, що практично всі описані вище модулі, здійснюють виведення контенту на сайт, можна використовувати для поліпшення внутрішньої перелінковки. Це дуже важливий момент в пошуковому просуванні, особливо, якщо ви просуваєтеся безкоштовно, і на нього варто звернути особливу увагу.

    Ну, а блок «Схожі матеріали» — це фактично класичний спосіб організації внутрішньої перелінковки. Виводити його краще всього буде в якій-небудь позиції шаблону, яка буде розташована відразу під статтею.

    Таке розташування буде зручно відвідувачам, які прочитали або просмотревшим дану статтю і бажаючим почитати що-небудь ще на цю ж тему. Так само потрібно розуміти, що схожі матеріали Joomla підбирає виходячи з ключових слів, які ви прописали для статей.

    Якщо ключові слова ви не прописували, то вам або доведеться відмовитися від використання цього блоку, або відкрити на редагування статті і дописати ключові слова. Для цього, при редагуванні в області праворуч, вам потрібно буде відкрити вкладку «Мета-дані»:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    У налаштуваннях блоку «Схожі матеріали» можна хіба що тільки визначити, чи відображатиметься дата публікації статей, а всі інші пункти схожі зі стандартними.

    Якщо ви перемістили деякі публікації в архів (що, правда, використовується вкрай рідко і в основному тільки на новинних порталах, де актуальні лише свіжі новини), то вам може стати в нагоді модуль «Матеріали в архіві». У ньому буде виводитися список місяців (для яких є архівні статті), клацнувши по яких відвідувачі зможуть подивитися всі новини, що знаходяться в архіві і опубліковані в даний часовий період (за вибраний місяць).

    Модуля довільного зображення і Html коду

    Наступний модуль називається «Довільне зображення». У ньому будуть виводитися в довільному порядку картинки з зазначеної в його налаштуваннях папки.

    Його має сенс застосовувати на сайтах, де є фотогалерея на базі Joomla, оскільки в цьому випадку фото в блоці «Довільне зображення фактично закликати відвідувачів до перегляду тієї чи іншої галереї.

    Зображення, які будуть відображатися таким способом, краще всього буде підготувати заздалегідь і помістити в окрему папку. Має сенс вибрати по кілька картинок з різних фотогалерей, привести їх до одного стандартного розміру, як я писав в цій статті про підготовку графіки для сайту в Фотошопі, і залити на сервер в яку-небудь директорію.

    В налаштуваннях модулю «Довільне зображення» потрібно вказати шлях до папки з зображеннями у відносному вигляді (без вказівки кореневої папки). Взагалі, відносні посилання це дуже цікаво — читайте про них і про URL в цій статті. Так само потрібно вказати формат графічних файлів. Раджу ознайомитися тут формати растрової графіки, щоб розуміти, коли краще зберігати зображення в JPG, коли в PNG форматі, а коли і в GIF. Правда цікаво.

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    У полі «Посилання» ви можете вказати гіперпосилання на сторінку свого проекту, на яку зможе перейти відвідувач, клацнувши по відображається в блоці «Довільне зображення» картинці. Напевно, має сенс сюди прописати посилання на фотогалерею, яку ви рекламуєте таким чином.

    В полях «Ширина» та «Висота» можете задати один і той же розмір для всіх виведених фоток. Якщо ви заздалегідь не привели всі зображення у зазначеній папці до одного розміру, то після встановлення ширини і висоти вони всі будуть приводитись у відповідність. В результаті на якість цих картинок розраховувати тоді вже не доведеться.

    Вставка різних кодів (лічильників, банерів) в Joomla

    Останній на сьогодні безкоштовний модуль, що йде з движком в комплекті і службовець для виведення контенту — «Довільний HTML-код». В ньому можна виводити будь-який код, який ви зможете створити з використанням візуального редактора Joomla, описаного тут. Додати вміст блоку «Довільний HTML-код» ви зможете в його налаштуваннях в області «Власний текст»:

    Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

    Але так само в цьому модулі можна буде виводити і не тільки чистий Html код. За допомогою нього можна, наприклад, виводити на сайт лічильники відвідувань, банери, лічильник FeedBurner і багато іншого.

    Правда, при цьому слід дотримуватися одна умова: при вставці коду, відмінної від Html, потрібно обов’язково відключити візуальний редактор. В іншому випадку Joomla обріже весь код відмінний від Html. Втім, про це я вже докладно писав, коли розповідав про вставлення лічильників на Джумлу в цій статті.

    Удачі вам! До зустрічей на сторінках блогу