Самообучаемся Joomla

729
 • Які компоненти йдуть за замовчуванням з Joomla 1.5
 • Як додати контакти і форму зворотного зв’язку в Джумла
 • Методи виведення контактної форми на сторінки сайту
 • Здрастуйте, шановні читачі блогу . Сьогодні ми продовжимо розмову про розширення для Joomla, який почали тут, і дізнаємося, як створюються контакти для сайту. Як ви, напевно, вже знаєте, в цьому движку можна використовувати три основних типи розширень: компоненти, модулі та плагіни.

  Самообучаемся Joomla

  Вбудовані в Joomla безкоштовні модулі ми теж уже встигли досить докладно розглянути в цих двох статтях:

 • Модулі виводу списку розділів в Joomla, випадкових і останніх новин, схожих матеріалів, довільних фото і Html коду
 • Вбудовані в Joomla модулі для роботи з RSS стрічками, для створення хлібних крихт, для входу і пошук по сайту
 • Які компоненти йдуть за замовчуванням з Joomla 1.5

  Сьогодні я пропоную перейти до докладного розгляду компонентів. У цій серії статей ми поговоримо про тих з них, які поставляються разом з движком і вже будуть доступні в адмінці відразу ж після установки Джумлы.

  Яскравим прикладом такого компонента є краща у своєму роді фотогалерея Phoca Gallery. Їй я присвятив цілих чотири статті, а потім об’єднав їх в одну єдину публікацію.

  Ще одним яскравим представником є незрівнянний компонент коментарів JComments, опису якого я хочу присвятити одну з найближчих статей. Це просто чудове розширення, піднімає коментарі в Joomla на дуже високий, я б навіть сказав, професійний рівень.

  Якщо ви будете робити блог на цьому движку або ж просто захочете дати вашим відвідувачам можливість коментувати матеріали, то без JComments вам буде не обійтися.

  Правда, сьогодні я все ж хотів докладно зупинитися на компонентах, які вже вбудовані в Джумлу. Не скажу, що функціонал їх вражає уяву, але зате у них є одна незаперечна якість — стабільність роботи і повна сумісність з використовуваної вами версії движка. Загалом, вони можуть вам стати в нагоді і не завадить дізнатися, як їх можна використовувати з користю для свого сайту.

  Отже, компоненти — це спеціалізовані програми, які виводять свій вміст в області вмісту. Висновок статей здійснюється також за допомогою вбудованого компонента під назвою Com_content, управління яким винесено в адмінці в окрему групу меню під назвою «Матеріали». Ми вже докладно обговорювали роботу з цим компонентом у статті:

  Створення і виведення статей (контенту) в Джумла з допомогою розділів і категорій, блог на Joomla і кнопка Детальніше.

  Налаштування інших розширень цього типу, що йдуть з нею за замовчуванням, винесені в іншу групу меню в адмінці під промовистою назвою «Компоненти». По початку в цьому меню будуть присутні тільки встановлені разом з движком, але в міру розвитку вашого проекту там будуть з’являтися ще й компоненти сторонніх розробників, які ви вважаєте за потрібне встановити.

  Наприклад, у мене, звичайно, цей пункт меню в адмінці виглядає приблизно так:

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  Як ви можете бачити, крім йдуть за замовчуванням, у мене встановлений ще ряд компонентів (в основному безкоштовних), які я вважаю обов’язковими до застосування. Це:

 • Xmap для створення карти сайту
 • Akeeba Backup (колишній JoomlaPack) — чудовий безкоштовний компонент для створення резервних копій файлів і баз даних Джумлы
 • ARTIO JoomSEF — необхідний для створення належної пошукової оптимізації сайту, здійснює ЧПУ (SEF) перетворення Урлов, створює правильну сторінку 404 помилки і багато іншого
 • В Joomla, за замовчуванням, будуть встановлені наступні базові компоненти:

 • Банер — засіб для показу рекламних банерів (тут я писав, як можна зробити банер самому). Так само ще є і спеціальний модуль «Банер», службовець для виведення рекламних матеріалів на сайті.
 • Контакти — за допомогою нього можна виводити контактну інформацію та форму для зворотного зв’язку (тут я описував саморобні варіанти форм зворотного зв’язку, які вам можуть стати в нагоді), де відвідувач міг швидко написати та надіслати повідомлення одного з адміністраторів або менеджерів вашого проекту. Причому, при створенні для нього пункту меню можна буде повісити як висновок окремого контакту, так і висновок цілої їх категорії. Можна туди вставити і Яндекс карту, щоб користувачі знали ваші розташування і їм простіше було знайти вас.
 • Стрічки новин — в області для контенту може виводити вміст RSS стрічки будь-якого сайту. Раніше ми розглядали модуль Стрічка новин (RSS/RDF), який вміє робити теж саме, але тільки в позиції для модулів, а це розширення здійснює виведення в центральній області проекту, призначеної для контенту. Тобто він набагато масштабніше.
 • Голосування — дозволяє підвищити інтерактивність вашого сайту за рахунок створення різноманітних голосувань. Вони створюються за допомогою менеджера голосувань, а ось виводяться голосування на сайт за допомогою модуля «Голосування».
 • Пошук — реалізується в купе з розглянутим раніше модулем, пошук по матеріалам сайту. Звичайно ж, компонент сам по собі не поганий, але все ж настійно раджу по мірі розвитку вашого проекту скористатися безкоштовними скриптами від таких відомих пошукових систем як Google або Яндекс. Я вже писав про те, як це зробити в статтях:
 • Пошук по сайту від Яндекса і показ в результатах пошуку оголошень РМЯ
 • Скрипт пошуку по сайту від Google з показом оголошення AdSense
 • Каталог посилань — ви зможете організувати в Джумла невеликий каталог зовнішніх посилань, з можливістю відображення числа переходів по кожній з них. Посилання можна буде розбити на різні категорії і, що примітно, вони будуть автоматично перетворені із зовнішніх у внутрішні за допомогою редиректа, що дозволить вам уникнути витоку статичної ваги.

  Даний каталог ви зможете повісити на пункт меню (тип «Веб-посилання») і вивести або вміст якої-небудь однієї категорії, або список всіх цих категорій.

 • Як додати контакти і форму зворотного зв’язку в Джумла

  Хочу почати розповідь не в тому порядку, в якому вони йдуть у меню адмінки, а по частоті їх затребуваності. Мені здається, що в цьому сенсі спочатку слід розглянути саме компонент Контакти, який з великою часткою ймовірності використовуватися при створенні практично будь-якого сайту на Джумла.

  Як я вже згадував раніше, за допомогою нього можна буде виводити на сайт контактну інформацію як однієї людини (автора), так і групи авторів. Так само він дозволяє додавати форму зворотного зв’язку, дані з якої будуть отруюватися тому користувачеві, до якого ви здійсните прив’язку у налаштуваннях компонента.

  Для його настоянки потрібно буде з меню адмінки вибрати пункти «Компоненти» — «Контакти». Відкриється вікно, дуже схоже на вікно менеджера матеріалів. Та й по суті, ця робота буде аналогічна роботі з додавання нових статей. Спочатку потрібно буде створити категорію, а вже потім додавати в неї окремі контакти і здійснювати їх прив’язку до певних користувачам.

  Для цього на сторінці менеджера перейдіть на вкладку «Категорії»:

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  На сторінці для створення нової категорії, вам достатньо буде лише натиснути кнопку «Створити», розташованої у верхній частині вікна, і заповнити поле «Заголовок» на сторінці. Збережіть зроблені зміни, натиснувши кнопку «Зберегти». Після того, як ви створите всі необхідні категорії, вам потрібно буде повернутися на вкладку «Контакти» у вікні менеджера.

  Тиснете на кнопку «Створити», розташовану в правому верхньому кутку сторінки, і на сторінці, що відкрилася, заповнюєте всі необхідні вам поля:

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  Вам потрібно буде обов’язково заповнити «Ім’я», куди ви заб’єте назва даного контакту, а потім вибрати з випадаючого списку поля «Категорія», ту категорію, до якої створюваний об’єкт відноситься.

  Так само у налаштуваннях необхідно вибрати з випадаючого списку «Зв’язок з користувачем» того, яким буде на E-mail відправлятися повідомлення, написане відвідувачем формі для зворотного зв’язку.

  Далі в області «Інформація» заповнюєте всі поля, які вважаєте потрібними, а в «Параметри» (праворуч), за допомогою встановлення галочки у відповідне положення, налаштовуєте, які поля будуть відображатися на сторінці цього контакту.

  У «Розширені параметри» ви можете вибрати з випадаючого списку «Іконки/Текст» — що саме буде виводитися компонентом у відповідних полях сторінки контактів — назва поля або ж іконка. Для адреси, E-mail, телефону та ін можна буде вибрати з випадаючого списку, яка саме іконка буде відображатися:

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  У випадаючих списках цих полів будуть показані іконки, що знаходяться в папці:

  /images/M_images

  Тому, якщо ви хочете додати на сторінку контактів якісь свої іконки, то просто скопіюйте їх у даний каталог, підключившись до нього по FTP. В полі «E-Mail» ви можете налаштувати чи буде відображатися на сторінці форма для зворотного зв’язку, а якщо буде, то застосувати до неї деякі налаштування:

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  Напевно, все ж форму для зворотного зв’язку виводити слід, бо це створює певні зручності для відвідувачів. В «Текст опису можете додати яку-небудь фразу, яка буде виводитися над формою, наприклад, закликати надіслати свої побажання або запитання через неї.

  Поставивши галочку в положення «Показати» в полі «Копіювати на E-mail (СС)» ви ініціюєте надсилання копії листа з повідомленням з форми зворотного зв’язку на E-mail того відвідувачу, хто написав це повідомлення.

  Наступні три поля призначені для блокування певних E-mail адрес або блокування слів, уживаних у заголовку або тексті повідомлення (наприклад, лайливих). Для збереження зроблених змін натисніть на кнопку «Зберегти», розташовану у верхній частині вікна.

  Методи виведення контактної форми на сторінки сайту

  Тепер давайте налаштуємо висновок контактної інформації в меню. Отже, вибираєте в адмінці Joomla меню, в яке ви хочете додати пункт під назвою «контакти», ну або «зворотній зв’язок». Приступаєте до його створення, натиснувши на кнопку «Створити», розташовану у верхній частині вікна:

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  В результаті відкриється деревоподібна структура всіх типів, які ви можете створити в Джумла. Потрібні нам типи будуть ховатися в гілці «Контакти», розкривши яку можете побачити, що нам будуть доступні два варіанти: для створення посилання на конкретний контакт (Стандартний шаблон) і для створення посилання на їх список в який-небудь категорії (Шаблон категорії):

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  При виборі варіанту «Стандартний шаблон» у вікні, потрібно буде лише дати назву цьому пункту і вибрати з випадаючого списку поля «Виберіть» той контакт, який ви хочете повісити на нього:

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  У полі «список» можете поставити галочку в положення «Показати», для того, щоб у відвідувачів була можливість вибрати з нього будь-який інший контакт, який ви вказали в налаштуваннях.

  Перемістивши галочку в полі «Показувати категорії в навігаторі сайту» в положення «Показати», ви тим самим дозволяєте вказати категорію, до якої належить цей контакт в модулі «Навігатор сайту», що, на мій погляд, цілком доцільно, якщо ви використовуєте хлібні крихти в Joomla. Не забудьте зберегти зроблені зміни і подивитися, як все це буде виглядати на сайті.

  При виборі пункту меню типу для виведення списку всіх контактів певної категорії під назвою «Шаблон категорії» у вас відкриється трохи інше вікно :

  Самообучаемся JoomlaСамообучаемся Joomla

  Тут вам запропонують вибрати ту категорію, з якої буде братися інформація, задати довжину списку контактів, а так само ряд інших параметрів, зміст яких буде простіше всього зрозуміти, просто спробувавши їх у роботі.

  Удачі вам! До зустрічей на сторінках блогу